Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Komentář Andreje Babiše: Kdo dal operátorům takovou moc a kdo může za zdražení služeb? ČSSD!

  Andrej Babiš | foto: Andrej Babiš, Expres.cz

  Minulou neděli jsem v Partii řekl, že bych chtěl levnější mobilní data. Pár minut poté si to napsal na Twitter pan premiér a začal se za to bít jak lev. Tak jsem se kouknul, co ČSSD udělala pro levná mobilní data od voleb v roce 2013. A to si přečtěte, vykonala fakt neuvěřitelné věci.

  Geniální Urbanův pozměňovák

  Hned na začátku roku 2014 se začal v hospodářském výboru sněmovny rodit takzvaný “Antihusák”, neboli postupné snižování ochrany spotřebitele v telekomunikačním sektoru. Na konci minulého volebního období se totiž podařilo poslanci Janu Husákovi z TOP 09 významně posílit práva spotřebitele. A to se moc nelíbilo. Husák totiž zavedl především docela fajn pravidlo, že pokud předčasně vypovíte smlouvu na dobu určitou, typicky dvouletý úvazek, zaplatíte jen 20 % zbývajících měsíčních paušálů do konce závazku, nikoliv stoprocentní doplatek, jak si operátoři diktovali před tím. Pokuty tedy spadly na pětinu původní hodnoty.

  Už v květnu pak Jan Birke z ČSSD načetl pozměňovací návrh, ve kterém oněch 20 % přiznal pouze spotřebitelům, stoprocentní pokuta tak dopadá na firmy, ale taky na ty nejmenší živnostníky, kteří jsou fakticky ve stejném postavení jako běžný spotřebitel, akorát mají IČO. Následně Milan Urban z ČSSD dodal fakt „geniální“ pozměňovací návrh, díky kterému si operátoři mohou takřka bez rizika měnit smlouvy jak chtějí.

  Do té doby totiž platilo, že pokud smlouvu operátor jednostranně změní, musí umožnit zákazníkům odstoupit bez sankce a zároveň musí zákazníky o tomto jejich právu informovat. Po zásahu kolegy Urbana to bylo možné už jenom v případě, že půjde o takzvanou “podstatnou změnu” smlouvy vedoucí ke “zhoršení postavení účastníka”. Co je to “podstatné” a co je to “zhoršení postavení”, tak o tom rozhodne sám operátor. Fakt super. Naprostá absurdita.

  Zajímavé je, že na výboru ještě dokonce i ministerstvo průmyslu a obchodu upozorňovalo, že je to v rozporu s evropským právem (což je). Akorát, že později na plénu už měl ministr ČSSD Jan Mládek neutrální stanovisko a světě div se, při projednávání v Senátu pak návrh nadšeně podporoval. V čí prospěch, pane ministře?

  Proti pozměňovacímu návrhu se zvedl odpor ze strany regulátora i spotřebitelských organizací a musím bohužel říct, že máslo na hlavě má částečně i ANO, jehož poslanci pro něj hlasovali, protože se k němu přihlásil náš poslanec Stanislav Pfleger. Před projednáváním v Senátu na rozpor upozornil i vládní zmocněnec pro zastupování státu před Soudním dvorem EU Martin Smolek, což je asi nejpovolanější osoba ve státních službách, která má co říci k tomu, jestli je nebo není něco v souladu s evropským právem. Senátoři se ovšem zlomit nenechali. Náměstek ministra Mládka Karel Novotný (mostecká ČSSD) pak naopak na výborech tvrdil, jak je to nové znění skvělé, jak způsobí “snížení administrativní zátěže” a další naprosté nesmysly.

  No a plody tohoto “snížení administrativní zátěže” sklízíme dodnes. Třeba zákazníci O2, kterým operátor natvrdo vypnul internet po vyčerpání datového limitu namísto dosavadního “pouhého” zpomalení, byli informováni, že nejde o “podstatnou změnu” a pokud budou chtít ukončit smlouvu, musí zaplatit pokutu.

  Lidi se sice mohou svých práv nakonec domoci u ČTÚ, ale to kvůli odvolávání operátorů trvá dlouho a vyžaduje poměrně značnou aktivitu. Je velmi pravděpodobné, že kdyby si operátoři tuto novelu zákona neprolobovali, podobné změny smluv by se neodvážili dělat a naopak by víc bojovali o zákazníka. Teď nemají potřebu o zákazníka mezi spotřebiteli soutěžit vůbec, mají je oplocené jako stádo a pěkně uvázané. Člověku tak mohou vnutit víceletý závazek a ten podmínky mu kdykoliv měnit dle libosti.

  Další super nápad: zpoplatnění wifi

  Aby toho nebylo málo, hned na začátku roku 2015 jsme se dočkali dalšího zářezu. Na MPO ležela už asi tři měsíce bez povšimnutí hotová a dokončená “Strategie správy spektra”, dokument vypracovaný ČTÚ, který měla schválit vláda a který představoval záměry státu s kmitočtovým spektrem na několik let dopředu. MPO si do něj v lednu dopsalo odstavec, který jako by z oka vypadl prezentaci na konferenci operátorskému lobbingovému sdružení - Asociace provozovatelů mobilních sítí v listopadu 2014.

  Ve zkratce: Mládkovo ministerstvo dostalo fakt skvělý nápad, že by bylo moc fajn, kdyby telekomunikační operátoři používající pro své podnikání takzvané nelicencované a dosud bezplatné spektrum za něj také platili, pokud ho využívají “komerčně”. Protože Česká republika patří mezi země s největším podílem bezdrátových sítí v EU, návrh by byl obrovským zásahem do trhu a fakticky zničil podnikání řady menších provozovatelů připojení především přes wifi, a pomohl tak operátorům vnutit lidem jejich zastaralý a drahý internet přes telefonní linky.

  Byla by to praxe v EU ojedinělá a samozřejmě opět v rozporu s regulačním rámcem pro elektronické komunikace, který u tohoto nelicencovaného spektra umožňuje vybírat jenom odůvodněné správní poplatky (od toho je spektrum nelicencované). Nikoli překvapivě by návrh výrazně dopadl na malé regionální operátory a asi milionu domácností zdražil internet o několik stokorun. A samozřejmě by výrazně posílil pozici společnosti, která má v ČR největší “drátovou” síť, tedy O2 (dnes CETIN).

  Návrh nechal zařadit do Strategie správy spektra náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný (ČSSD), jak bylo veřejně řečeno na zasedání Kontrolního výboru PSP. Ministr Mládek pak musel vysvětlovat v televizi, že opravdu nechce zpoplatnit wifi a že to byla “pracovní verze”. Shoda se zájmy mobilních operátorů a zvláště O2 byla jistě také pracovní.

  Senátní bič na operátory? Neprošel

  A v roce 2016 přišla senátorka Alena Dernerová s návrhem zákona, který by vrátil ochranu spotřebitele před novelu roku 2014. Přestala by existovat ta geniální “podstatná změna vedoucí ke zhoršení postavení účastníka”. Navíc by zákon umožnil ČTÚ kontrolovat, zda vůbec operátoři mohou jednostranně měnit smlouvy a toto oprávnění je v souladu s požadavky nového občanského zákoníku, a zkrátil by dobu přechodu mezi operátory v případě přenosu čísla na 4 dny.

  Mobilní operátory hájí ten samý člověk který před pár lety označil živnostníky za příživníky.

  Proti návrhu se zvedl silný odpor. Kde? Především v ČSSD. Do výborů pak různí senátoři z ODS a ČSSD nosili dokumenty, na kterých bylo apokalyptickými slovy vyjeveno, jak návrh bude znamenat, že se už nikdy nebudou dodržovat smlouvy a že lidé nebudou muset za služby platit (což byla samozřejmě absolutní lež). Vrcholem bylo projednávání na plénu, kdy zpravodaj senátor Karel Kratochvíle (ČSSD) pomocí různých procedurálních kliček nejdříve načetl a pak odčetl pozměňovací návrhy na poslední chvíli a natolik zmátl senátory, že se mu podařilo schválení zákona zabránit. Jeho zpravodajská zpráva pak vycházela plně z podkladů od Asociace provozovatelů mobilních sítí nebo jiných operátorských lobbistů.

  Hlavně aby bylo draho!

  Pokud jste už teď doběla rozčilení z toho, jak to pěkně panu ministrovi Mládkovi i celé ČSSD s operátory dohromady klape, tak to ještě není všechno. Jestli něco všechny štve, když vyrazí do zahraničí, tak je to superdrahý roaming. EU se s ním snaží už něco udělat asi deset let a od června už snad ta neskutečná drahota fakt skončí. Platit už nebudou koncoví spotřebitelé, ale operátoři mezi sebou. A jasně, že si operátoři v Bruselu snažili vylobbovat si co nejvyšší ceny, které jsou jen náhodou výhodné pro ty největší nadnárodní firmy, jako je třeba T-Mobile nebo Vodafone.

  V Česku jsou služby mobilních operátorů mezi nejdražšími v celé EU. Mnozí viní operátory ze státem posvěceného kartelu.

  A nebylo by to naše ministerstvo průmyslu, aby to s nimi znova společně nepeklo. Jak hezky popsal server iHNED.cz, čeští vyjednavači z MPO tlačili na Maltu, která předsedá Evropské radě, aby prosazovala na jednání s Evropským parlamentem a komisí vyšší ceny. A ještě to MPO omlouvá tím, že nechce, aby se zvedly domácí ceny. Jako kdyby to v zemi, kde je snad nejdráž v Evropě, ještě šlo.

  ČSSD je strana, která má v dlouhodobém programu toto: “Ochranu zájmů spotřebitelů považujeme za svůj důležitý úkol. Nelze se smiřovat s tím, aby spotřebitelé byli se svými oprávněnými požadavky nejednou zcela bezbranní proti byrokratické mašinérii privátních monopolů, byli vystavováni zbytečným požadavkům na poskytování osobních dat, manipulaci s cenami zejména síťových služeb a dalším negativním jevům.”

  No, myslím, že teď si může pan premiér vylepšit skóre. Je přece jen před volbami a on teď honí body na všech frontách. Řeší platy v Aholdu, rychlovlaky, smog a teď už i operátory.

  Víte vůbec, že jeho ministerstvo pana Mládka prosazovalo minulý týden DRAŽŠÍ ROAMING? Taky vám to hlava nebere?

  Já si to musel přečíst třikrát, abych to pobral: český ministr prosazuje pro české občany dražší roaming!

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:04 středa 7. června 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   405
  • Cože
   24
  • Tvl
   18
  • Trapas
   17
  • Haha
   8
  • Sladký
   6

  Uršula Kluková se o okultismus zajímala už jako dítě. Sama se svého osudu bojí