Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Je terorismus na ústupu, nebo bude nová vlna násilí? Odpověděl bezpečnostní expert Šándor

  Není to dlouho, co si mnozí říkali, že útoky z dílny teroristické organizace Islámský stát se v Evropě odehrávají snad každý měsíc. Jedním z posledních velkých evropských terorů byl srpnový masakr ve Španělsku. Od té doby se alespoň na první pohled dá říct, že obří organizované útoky jsou na jakémsi ústupu. Je teď snad situace v Evropě doopravdy klidnější? „Tím si nejsem úplně jistý,“ říká mimo jiné bezpečnostní poradce Andor Šándor, který Expresu poskytl exkluzivní rozhovor.

  Čím to je, že teroristických útoků z dílny zfanatizovaných islamistů v Evropě ubylo?

  Nejsem si jistý, že bychom mohli úplně v klidu říct, že počet útoků klesá. Pravda je, že v období Vánoc byla po těch zkušenostech z minulosti velká pozornost zaměřena na prevenci, aby v tomto období k ničemu takovému nedošlo. Dochází samozřejmě také k přerušení útoků. Jsou útoky, které se plánují, ale podaří se je odvrátit, a veřejnost o tom není informována. Po dejme tomu čtvrt roce klidu ale tvrdit, že se situace zlepšila, to je příliš brzo.

  Hrají bezpečnostní opatření velkou roli? Dá se říct, že se džihádisté bojí neúspěšného teroru?

  Oni nepotřebují selhání. Když vidí, že ta opatření jsou na vysoké úrovni, tak toho radši nechají s vědomím toho, že ten systém není možné držet na takové úrovni. 

  A raději počkají na to, až si země přestanou dávat pozor?

  Třeba Macron zrušil ve Francii výjimečný stav, ale to je spíš tak formálně, ta opatření tam zůstávají stále. 

  Které země se mohou čistě hypoteticky teroru bát nejvíce?

  Počet džihádistů roste v Německu. Jejich počet je varující. Otázka je, zda se podaří těm útokům předejít nebo je narušit. 

  Bezpečnostní expert a bývalý šéf české vojenské rozvědky Andor Šándor se pro Expres rozpovídal mimo jiné o teroristických organizacích.

  Islámský stát, který je v Evropě považován za největší zlo mezi současnými teroristickými organizacemi, ale výrazně oslabil. Je to jen zdání, nebo nezpochybnitelný fakt?

  To, že Islámský stát geograficky ztratil, to je nezpochybnitelné, ale tak úplně ještě poražen není. Příčiny vzniku Islámského státu neustále přetrvávají. Pořád nevíme, jak bude vypadat soužití šíitů a sunnitů v Iráku poté, co irácká vláda dobyla Islámský stát na jeho území. To totiž neznamená, že by nějakým způsobem došlo ke zlepšení vztahů mezi šíity a sunnity.

  Jako lepší ale na první pohled vypadá situace v Sýrii...

  Ano, válka sice není v takových rozměrech, jako byla, ale ten konflikt stále ještě neskončil. Vidíme také tureckou operaci proti syrským Kurdům. To jsou stále věci, které mohou generovat, buď přímo, nebo nepřímo. 

  Jak konkrétně by mohla generovat situace kolem syrských Kurdů?

  Kurdové byli nejúčinnější silou proti Islámskému státu a proti nim jde Turecko. USA se tak budou muset opět rozhodnout, koho hodí přes palubu, a čeká se, že to budou Kurdové. Ten problém se bude neustále umocňovat. 

  Jak do bobtnajícího konfliktu promlouvá afghánské hnutí Tálibán?

  Vidíme, jak se etabluje Islámský stát v Afghánistánu. Kvůli tomu už nějakou dobu Rusko spolupracuje s Tálibánem, přitom dříve podporovalo Severní alianci. Írán spolupracuje s Tálibánem také. Čína se začíná do toho konfliktu, nebo spíše do jeho řešení, také zapojovat. Je tam problém v zásadě v tom, že Tálibán je jeden z mála, co dokáže zastavit Islámský stát.

  Bývalý náčelník a bezpečnostní expert Andor Šándor.

  A co USA? Ty se snaží problémy v Afghánistánu vyřešit už delší dobu. Proč se jim to nedaří?

  Výkřiky Donalda Trumpa, že on to vyřeší (ironicky, pozn. red.)... Spojené státy slibují, že vyřeší problém v Afghánistánu, ale nevyřeší ho. Když tam Američani měli přes sto tisíc vojáků, tak Tálibán neporazili, a teď, když tam mají přes deset tisíc, tak ho neporazí také. USA s nimi mají špatné vztahy. Realita je, že Tálibán prostě neporazí. 

  Pryč od Tálibánu. Do Evropy si v poslední době našlo cestu mnoho muslimů. Lidé si často stěžují na to, že je u nich problém začlenit se do společnosti. Ani zde nemůžeme spatřit jakýkoliv posun?

  Nemáme žádnou jistotu, že na Západě došlo k nějakému diametrálnímu posunu v komunitách a ke snížení násilí a radikalismu a ke zlepšení soužití s většinovou populací. Jsem přesvědčen, že všechny předpoklady k tomu, aby islámský terorismus neustále fungoval, tu jsou.

  V posledních týdnech se hovoří o tom, že se „na scénu“ vrací známá teroristická skupina al-Káida. Vidíte zde nějaké nebezpečí, například pro evropské země?

  Al-Káida narůstá, byla upozaděna Islámským státem. Není ale v situaci, kdy by mohla spáchat něco, co udělala pod vedením bin Ládina. Není schopna opakovat útoky z 11. září, to určitě ne. Ale oni se budou s Islámským státem účelově spojovat a budou účelově proti sobě, kdy se jim to bude hodit. Celkově džihád je na vzestupu, je to problém, který se může zdát, že se netýká Evropy a střední Evropy zvlášť, ale opak může být pravdou. Není důvod k žádnému optimismu.

  Platí alespoň stále to, že Česká republika patří mezi bezpečné země?

  Ano, platí. Ale příliš bych to nezdůrazňoval. Protože to může vyprovokovat některé lidi, kteří si řeknou: Tak takhle už dál ne! 

  Co říkáte na to, že politické hnutí SPD Tomia Okamury si postavilo svou volební kampaň zejména na odporu k islámu? 

  Pokud politici budou štvát lidi proti sobě, tak čeho se asi můžeme dočkat? Protiústavní slogan „Ne islámu v České republice“ byl dokonce nejoblíbenějším sloganem v naší zemi. Je ale protiústavní. Rozumím, že se při volbách musí zjednodušovat hesla, ale pokud strana, která má v parlamentu dodržovat zákony této země, získala největší oblibu za protiústavní heslo, tak bychom se měli zamyslet.

  Tomio Okamura a jeho SPD postavili kampaň na sloganu „Ne islámu v České republice“. Bezpečnostní analytik Šándor něco takového nechápe.

  Nemůže tento boj proti islámu, který rozjíždějí někteří čeští politici, zapříčinit právě něco, čeho se bojíme nejvíce? Například že si toho všimnou zfanatizovaní muslimové a pomstí se?

  Al-Džazíra dokonce natočila pořad o tom, že u nás není povoleno to a to, ale my jsme to nezaznamenali. Měli bychom to brát vážně. Někteří politici, v rámci toho, že si chtějí posílit své mocenské postavení, budou riskovat, že budou radikalizovat muslimskou menšinu na svém území a stane se přesně to, co nechceme. To, že nějakému pitomci dáme sedm nebo osm let za něco, co je diskutabilní, a jestli si myslíme, že tím zamezíme islámskému terorismu, tak to je naivní představa. 

  Jaká cesta by od českých politiků byla lepší a bezpečnější?

  Měli bychom se jasně vymezit proti islámskému terorismu. Základní povinností je ale dodržovat zákony. Pak nám může být jedno, jestli ten člověk je muslim, buddhista, hinduista. Zákony jsou tu jasně stanovené a ty nepřipouští žádné rasové a náboženské násilí. Tohle je cesta, nikoliv zvýrazňování některých kulturních rozdílností a honění se na tom, jestli je někdo integrován, nebo není integrován.

  Mezi ty cizince, kteří jsou považováni za nejvíce integrované, patří například Vietnamci. Češi si na ně zvykli a většinou s nimi nemají problém. Jsou ale opravdu tak bezproblémoví, jak se na první pohled zdají?

  Ano, říká se, že Vietnamci jsou nejvíce integrovanou skupinou. Přitom to jsou ale největší výrobci a distributoři pervitinu v této zemi. Jsou to také největší pašeráci cigaret, které prodávají pokryteckým Němcům a Rakušanům. Když si chcete koupit jakýkoliv módní kousek, tak vám ho prodají ve stylu „čím více proužků, tím více Adidas“ a stát na to kouká a je mu to prostě jedno. 

  Co s tím ale dělat?

  Před zákonem jsme si všichni rovni a pak tu nemusíme hrát hry, kdy budeme útočit i na Ukrajince, když jich tu bude hodně. Lidi protestují už i proti tomu, aby sem chodili Mongolové na práci, a tohle není cesta, jak se vypořádat s tím problémem, který tady máme.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 20:08 středa 30. května 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   39
  • Trapas
   10
  • Haha
   6
  • Cože
   6
  • Tvl
   6
  • Sladký
   5

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz