Je na obzoru krvavý konflikt? Turecko je největší hrozbou Evropy, míní Andor Šándor

Andor Šándor (vlevo) považuje Turecko za největší hrozbu! | foto: Koláž Expresu

Blíží se snad velký konflikt, který zasáhne celou Evropu? Před pár dny se svět zaskočila informace, že Nizozemsko v sobotu nepovolilo tureckému ministrovi zahraničí Mevlütovi Çavuşogluovi přistát v Rotterdamu. Tato aféra dala šanci tureckým demonstrantům, kteří se shromáždili před konzulátem. Mezi těmito zemi to pořádně vře, hrozí snad krvavá válka, která by měla vliv na celou Evropu? I na to jsme se zeptali Andora Šándora, bezpečnostního poradce.

Çavuşoglu mířil na setkání s Turky žijícími v Nizozemsku. Tamní úřady mu ale nepovolily přistát s odvoláním na bezpečnostní důvody a potřebu zajistit veřejný pořádek. To spustilo ovšem pořádnou vlnu nevole.„Můžete zakázat našemu ministrovi zahraničí letět (do Rotterdamu), ale uvidíme, Holandsko, jak teď budou vaše letadla létat do Turecka,” prohlásil výhružně turecký prezident Erdogan, který dodal , že za nizozemským postupem vidí „pozůstatky nacismu“.

Je podle Andora Šándora na obzoru krvavý konflikt?

„Situace je složitá, o tom není pochyb. Všichni to hrajou jak poker, za chvíli by se ale situace měla uklidnit. Nemyslím si, že v tuto chvíli bychom měli mít obavy, že dojde k něčemu, co by zásadně ohrozilo bezpečností situaci v Evropě,“ řekl pro Expres Andor Šándor.

I přestože Šándor nevidí spor mezi Tureckem a Nizozemskem jako něco, z čeho by mělo vzejít krveprolití, i tak by zůstal raději opatrný.

„Rozhodně bych to vůbec nepodceňoval. Turecko je hlavním problémem Evropy. Všichni mají za největší hrozbu Rusko, ale to je chyba!“

Co by podle Šándora mohlo alespoň trochu zchladit horkokrevného tureckého prezidenta Erdogana? „Velkou páku nad Tureckem má německá ekonomická pomoc. Ta může být ohrožena, pokud Turecko bude pokračovat v tom, že bude Němce nebo Nizozemce nazývat fašisty,“ míní Andor Šándor.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 12. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  75
 • Trapas
  20
 • Tvl
  15
 • Cože
  13
 • Sladký
  13
 • Haha
  11


Komentáře