Ivana by nebyla jedinou hvězdnou velvyslankyní. Byla tu i dětská herečka nebo Morální car

Velký rozruch vzbudila informace, že by se novou americkou velvyslankyní v České republice chtěla stát slavná rodačka ze Zlína Ivana Trumpová. Kdo po inauguraci jejího exmanžela nahradí Andrewa Schapira, se zatím ještě neví. Připomeňte si, kdo funkci v minulosti zastával.

1. Shirley Temple-Blacková

Shirley Temple-Blacková

Americká filmová herečka byla velvyslankyní v Československu a později v Česku v letech 1989 až 1992. Do funkce nastoupila krátce před pádem komunismu a zůstala v ní i poté. S Václavem Havlem v roce 1990 poklepala na základní kámen památníku Díky Ameriko! v Plzni. Předtím byla velvyslankyní v Ghaně.

2. Adrian A. Basora

Adrian A. Basora

Kariérní diplomat Adrian A. Basora byl do funkce jmenován 15. června 1992. Jeho diplomatické mise končila 15. července 1995. V rozhovoru v roce 2010 se nechal slyšet, že v postkomunistických zemích střední a východní Evropy a střední Asie v posledních letech slábne demokracie.

3. Jenonne R. Walkerová

Jenonne R. Walkerová

Velvyslankyně USA v České republice paní Jenonne Walkerová působila ve funkci v letech 1995 až 1998. Jmenoval ji prezident Bill Clinton. Předtím dělala politickou poradkyni na americkém velvyslanectví ve Švédsku.

4. John Shattuck

John Shattuck

Americký velvyslanec v ČR John Shattuck, který byl ve funkci v letech 1998 až 2000, byl známý i proto, že nepřímo kritizoval české soudy za to, jak řeší rasově podbarvené trestné činy, u nichž je obětí romský občan.

5. Craig Roberts Stapleton

Craig Roberts Stapleton

Velvyslanec USA v ČR Craig Stapleton u nás působil v letech 2001 až 2003. Na jaře 2003 se ale velvyslanec údajně pohádal s Václavem Klausem. Jeho jméno je také spojeno s aférou bývalého ministra obrany Martina Bartáka, který se prý od velvyslance pokoušel získat finanční odměnu za transakci s nákladními vozy Tatra.

6. William J. Cabaniss

William J. Cabaniss

Mezi léty 2003 až 2006 byl americkým velvyslancem v Česku William J. Cabaniss. Jakmile skončil svou diplomatickou misi, stal se předsedou dozorčí rady Tatry. I on měl prý dostat nabídku na úplatek od Bartáka. Při návštěvě v USA mu prý Barták řekl, že za několik milionů může vyřešit problémy mezi firmami Tatra a Praga. Cabaniss to prý považoval za nevhodnou nabídku a odešel.

7. Richard W. Graber

Richard W. Graber

Republikán, právník a podnikatel Richard W. Graber byl do funkce velvyslance v ČR navržen 14. září roku 2006. Vykonával ji do roku 2009 a o svém pobytu v Praze řekl: „Pro mou rodinu to byla pozoruhodná zkušenost, která nás hodně změnila. Těšíme se, že se do vaší země vrátíme.“

8. Norman L. Eisen

Norman L. Eisen

Americký velvyslanec a státní úředník sloužil v Česku od ledna 2011 do srpna 2014. V diplomatických kruzích získal pro svou nekompromisnost přezdívku „Mr. No“. Říkalo se mu také „Morální car.“

Jeho matka byla Slovenka a otec Polák. Oba přežili holocaust, a pak emigrovali do USA. Eisen v srpnu 2011 vyjádřil v otevřeném dopise solidaritu s průvodem homosexuálů Prague Pride. Mimo jiné podpořil i Mezinárodní den Romů.

9. Andrew Schapiro

Andrew Schapiro se bude muset klidit.

Je velice pravděpodobné, že Andrew Schapiro nebude po uvedení nového prezidenta do funkce velvyslancem. Na jeho post si totiž dělá zálusk bývalá manželka Donalda Trumpa Ivana. Americký právník je ve funkci od září roku 2014. Za tu dobu se v Česku dostal do křížku s prezidentem Zemanem, když označil jeho plánovanou cestu na oslavy v Moskvě u příležitosti 70. výročí ukončení 2. světové války za „prekérní“. Prezident mu výrok nezapomněl.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:10 čtvrtek 16. března 2017. Anketa je uzavřena.

  • 17
  • 15
  • 13
  • 12
  • 10
  • 10