Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „EU zaspala a my to teď sklízíme, Ursula si myje ruce sama nad sebou,“ říká Alexandr Vondra

  Evropská unie v boji s koronavirem zaspala. Myslí si to i europoslanec za ODS Alexandr Vondra, který se kritických myšlenek směrem k ní nikdy nezdráhal. Zmínil se i o šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, která namísto přijímání krizových opatření ještě před pár dny sdílela instruktážní video, jak správně dodržovat hygienu. „Připadalo mi to spíš, že si paní Ursula myje ruce z toho zaspání sama nad sebou,“ říká Vondra v exkluzivním vyjádření k aktuálnímu dění pro Expres.

  Když už vlády jednotlivých států přijímaly striktní opatření, vyhlašovaly plošnou karanténu nebo uzavíraly hranice, Evropská unie se ošívala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dokonce ještě v polovině března právě uzavírání hranic zpochybňovala.

  Expres.cz požádal o komentář k postupu EU v rámci pandemie koronaviru europoslance Alexandra Vondru (ODS). Ten mluví dokonce o brutálním podcenění krize.

  „Evropská unie nepochybně zaspala. Většina západoevropských zemí tu krizi brutálně podcenila a teď se za to sklízí následky,“ říká Vondra.

  Bývalý disident a signatář Charty 77 ovšem jedním dechem dodává, že už se konečně začíná Evropská unie probírat. Přesvědčil se o tom sám na čtvrtečním zasedání europarlamentu, které proběhlo netradičně přes internet.

  Alexandr Vondra si myslí, že Evropská unie začátek pandemie koronaviru zaspala.

  Alexandr Vondra si myslí, že Evropská unie začátek pandemie koronaviru zaspala.

  „Musím ale říct, že tento týden už se Unie probudila. Včera jsme měli zasedání Evropského parlamentu, historicky první na dálku, po e-mailech jsme schvalovali některá opatření. Asi to nejdůležitější je, že budeme mít k dispozici více než 30 miliard korun,“ informoval Vondra. 

  Kousavě dodal, že doufá ve využití těchto prostředků na podporu živnostníků a výrobu zdravotních pomůcek, namísto toho, aby je vláda „zašantročila na Čapích hnízdech“.

  22.března 2020 v 14:47, příspěvek archivován: 27.března 2020 v 15:48

  VIDEO: Thank you for nominating me, @DrTedros! #SafeHands challenge accepted! Follow the @WHO guidelines, wash your hands ?? ??and protect yourself & others from the #coronavirus! I now challenge: ??@melindagates ??Christine @Lagarde ??@YoYo_Ma ??@je

  Pro zobrazen� videa mus�te m�t zapnutou podporu JavaScriptu

  Thank you for nominating me, @DrTedros! #SafeHands challenge accepted! Follow the @WHO guidelines, wash your hands and protect yourself & others from the #coronavirus! I now challenge: @melindagates Christine @Lagarde @YoYo_Ma @jensspahn Stay safe & healthy! https://t.co/7dNQWwzMul

  Alexandra Vondry jsme se ptali i na počínání šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Na jejím Twitteru se před několika dny objevilo instruktážní video, jak si správně mýt ruce. Zaprvé má von der Leyenová tak trochu zpoždění, protože jak si správně mýt ruce, ví celá Evropa už nejméně měsíc.

  Zadruhé se to zdá být trochu málo od ženy jejího postavení v době, kdy zeměmi Evropské unie zmítá chaos a některé z nich počítají mrtvé po stovkách.

  „To video jsem viděl. Musím říct, že to ve mně vyvolalo spíš smích. Někdy už asi dva týdny předtím podobné instruktážní video natočil Arnold Schwarzenegger v Kalifornii, to bylo docela vtipné, ale teď mi to připadalo, že si paní Ursula spíš myje ruce z toho zaspání sama sebe,“ prohlásil europoslanec.

  Na závěr se Alexandr Vondra vyjádřil i k situaci na turecko-řeckých hranicích, kde se snaží do Evropy proniknout desítky tisíc migrantů.

  „Myslím si, že bylo velice důležité zavřít hranici mezi Řeckem a Bulharskem na jedné straně a Tureckem na straně druhé. Prostě nepovolit vstup dalším uprchlíkům, migrantům, přistěhovalcům na území Evropské unie. V tom Unie Řecko podpořila, což je dobře,“ míní Vondra.

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz