Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Populisté se hlásí o slovo, Okamura chce jednat: Co může vyvolat smrt českého vojáka?

  Od srpna je to třetí útok na české vojáky v Afghánistánu a čtvrtá smrt jednoho z nich. Rotný Tomáš Procházka padl po střelbě na základně Šindánd v afghánské provincii Herát a okamžitě se začalo spekulovat o budoucnosti zahraničních misí. Někteří chtějí větší bezpečnost vojáků, jiní by je nejradši odvolali zpět do Česka. Co všechno se nyní bude dít?

  Od smrti rotného Tomáše Procházky neuběhl ani den a už se rozjela lavina všemožných diskuzí. V první řadě se pomalu potvrzuje očekávané – další útok na české vojáky je vodou na mlýn populistů. 

  Sociální sítě už zahlcují jedovaté komentáře o žoldácích a okupantech, kteří místo aby bránili vlastní zem, za peníze zabírají cizí. A že s podobnou odezvou musejí počítat.

  Některé politické subjekty si zase na smrti vojáka Procházky nepochybně budou chtít nahnat body, stejně jako tomu bylo v případě srpnového útoku, který nepřežila trojice Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

  Rotný Tomáš Procházka, který padl v Afghánistánu.

  Rotný Tomáš Procházka, který padl v Afghánistánu.

  Například Tomio Okamura na svém Facebooku tehdy prohlašoval, že SPD s vysíláním českých vojáků do Afghánistánu, z něhož chce prý NATO vytvořit svůj protektorát, nesouhlasí.

  „Jsme přesvědčeni, že Afghánistán je třeba nechat Afgháncům a nenutit jim politické ani jiné pro ně cizí modely života. Ať ve své zemi žijí, jak chtějí, a za své peníze. Terorismus nám dnes hrozí především kvůli imigrační a multikulturní politice EU. Naše vojáky budeme potřebovat doma,“ napsal Okamura.

  Zástupci SPD dnes během tiskové konference podobná slova skutečně zopakovali. Oznámili dokonce, že budou shánět podpisy k ustanovení mimořádně schůze Poslanecké sněmovny, na níž by se měla projednávat budoucnost vojenských misí v Afghánistánu.

  Stejně tak se na smrti českých hrdinů svezli i komunisté. „Kapitalistické velmoci USA, Francie, Velká Británie ve snaze přerozdělit si svá světová panství vytvářely a podporovaly vznik terorismu proti legitimním vládám v jiných zemích. Když se tento terorismus obrátí proti nim, nejsou schopny mu čelit,“ oznámili už v srpnu. Také oni budou nepochybně chtít význam zahraničních misí znovu zpochybnit.

  Babiš chce řešit bezpečnost

  Další věc, která přichází po útoku na přetřes, je bezpečnost českých vojáků na misích v Afghánistánu. Jak bylo zmíněno, šlo již o třetí útok a čtvrtou smrt v krátké době.

  Otázku nyní nastolil premiér Andrej Babiš, který kromě kondolence rodině Tomáše Procházky na Facebooku informoval, že bude hovořit s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Zajímat ho budou potenciální řešení, jak podobným tragédiím předcházet.

  Samotný Metnar dostal otázku na bezpečnost vojáků i během dnešní tiskové konference. Prohlásil, že armáda bude zkoumat konkrétní případ pondělního útoku a bude se snažit eliminovat hrozbu obdobných případů.

  Útok, jehož následkem Tomáš Procházka padl, byl ovšem velmi neobvyklý a nepředvídatelný. Provedl ho člen afghánských bezpečnostních sil, tedy přímý spolupracovník koaliční armády – afghánské vojáky armáda mentoruje například v chování během boje. Šlo o podlý útok přímo na základně, který vojáci zkrátka nemohli čekat.

  Petr Procházka zemřel v Afghánistánu.

  Tomáš Procházka zemřel v Afghánistánu.

  „Co se týče tvrdé ochrany jednotek, jsme na sto procentech. Máme jasná pravidla, jasná kritéria. Koncept mentorování budeme znovu posuzovat,“ vysvětlil náčelník generálního štábu Aleš Opata. 

  Změna v systému spolupráce by tedy nastat mohla. Klíčové by mohlo být například přísnější posuzování jednotlivých afghánských vojáků. Existuje totiž i varianta, že útočníka do řad bezpečnostních sil nastrčilo teroristické hnutí Tálibán.

  Fotogalerie


  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:45 20. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   17
  • Trapas
   11
  • Tvl
   11
  • Sladký
   10
  • Haha
   8
  • Cože
   7
  Premium

  Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

  Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

  Premium

  Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

  Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz