Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  10 důvodů, proč nejezdit do Řecka: Tzatzikáři, tohle nečtěte!

  Chorvatsko to sice není, i tak se Řecko mezi českými turisty těší velké oblibě. Země Balkánského poloostrova prostě táhnou! Nutno říct, že mořechtiví našinci zmámení modrou mořskou hladinou téhle zemi kvůli vidině válení na pláži lecjaký nedostatek odpustí. Jak jste na tom vy?!

  1. (Ne)podnikavost

  Všude ve světě je normální, že v turisticky exponovaných oblastech chtějí místní vydělávat peníze. Jen v Řecku se vám ale stane, že i když vaše děti žadoní o zmrzlinu, vy ji nemáte kde koupit. Průvodce vás sice vezme na „nejhezčí pláž“ na ostrově, občanskou vybavenost nebo alespoň jeden stánek tu hledáte marně, o sprchách ani nemluvě. Pokud chcete jezdit právě sem, jste odsouzeni k tomu tahat se každý den s krosnou jídla, pití a dalších věcí.

  2. Rumiště

  Zaplatíte si slušný hotel nebo apartmán v docházkové vzdálenosti od moře (což opravdu není 1,5 kilometru, jak často klienty balamutí některé cestovky, pozn. red.) a těšíte se na chvíle strávené u vody. Řecký naturel bohužel velí  takovou cestu udělat nepříliš hezkou. Na pláž jdete přes pomočené náměstíčko, které volně přechází v cíp vysoké suché trávy, v níž jsou umně skryty odpadky, rozbité sklo a opodál „trůní“ reznoucí traktor. Milovníci neotřelých hipsterských kompozic plesají, vy méně.

  3. Hvězdy jsou k ničemu

  Jestli jste měli pocit, že kategorizace hotelů ve Španělsku a Itálii jakžtakž funguje, tak v Řecku vás vyvedou z omylu. Hvězdičky jsou velmi orientační a fungují spíš jako přízdoba fasády či recepce. Připravte se na to, že i když bydlíte v „pětihvězdě“, budete se dost divit, že řeckých pět hvězd neznamená totéž co na Západě. Pak přijdete na to, že v „tříhvězdě“ naproti vám mají větší výběr jídla. Tak a je po parádní dovolené...

  Huma musela odjet do Řecka sama, protože manžel nedostal vízum.

  4. Omezený výběr

  Pokud jedete do Řecka na vlastní pěst, případně s cestovkou, ale pouze se snídaní nebo bez jídla a stravujete se v terénu, záhy zjistíte, že nabídka taveren je velmi fádní. Tzatziki, řecký salát, musaka, stifado nebo grilovaná chobotnice vám za týden polezou ušima, o gyrosu ani nemluvě. Zdaleka ne každé letovisko má hospůdky a bistra, kde se stravují místní, a tak k typické kuchyni ani nepřičichnete.

  5. Dietní hrob

  Myslíte si, že na dovolené automaticky zhubnete, když jedete do Středomoří, protože středomořská dieta je aktuálním hitem? V Řecku o svá kila rozhodně nepřijdete! Bílé pečivo, přeslazené dezerty, tučný řecký jogurt a pokrmy z mletého masa jsou pro dietáře obyčejně tabu, nehledě na to, že ani rakije, likéry či ouzo nebo dezertní vína nevycházejí z doporučení projektu „Vím, co jím“, o metru piv ani nemluvě...

  6. Odpadkopolis

  O nepořádnosti obyvatel Balkánu se vyprávějí hotové legendy. Albánci házejí odpadky všude, Chorvati tam, kde to není tolik vidět, Černohorci si s nimi taky moc hlavu nedělají a zameteno před vlastním prahem nemají ani Řekové. Plastem vystlané příkopy podél cest, haldy všeho možného před domem, nepořádek na pláži... Připravte se na to, že budete několikrát bojovat s tím, že cizí nepořádek budete chtít sami uklízet. Když se zeptáte na třídění odpadu, místní šikovně převedou řeč na něco jiného. Nenechte se strhnout a po sobě vždycky ukliďte, ať už jde o nedopalky na pláži, nebo právě dopitou PET lahev.

  7. Vysoké ceny

  I když Řecko platí za poměrně lacinou destinaci, vybraná místa a letoviska vás mohou nemile překvapit. Pokud máte omezený rozpočet a na den a osobu počítáte s pěti eury a padesáti centy, zapomeňte na „prudce cool a trendy“ Santorini, Mykonos, ale i vybraná místa na ostrově Rhodos. Navíc když se více začtete do katalogů cestovních kanceláří, záhy zjistíte, že za srovnatelný hotel jako na Kosu nebo Krétě zaplatíte v Turecku poloviční cenu a často budete příjemně překvapeni tím, že tu fungují lépe i přidružené služby a v okolí hotelu i ve městě je mnohem větší pořádek, o nákupních možnostech ani nemluvě. 

  8. Chroničtí srovnávači

  „To v Turecku nám létali pečení holubi do pusy. Tam byl panečku výběr! S tím chudobincem tady se to nedá srovnat,“ ušklíbne se pěstěná sedmdesátnice při pohledu na bufetové stoly v hotelu. „Pche, z ovoce jen meloun, broskve a jablka nebo pomeranče? To si snad dělají legraci?“ pokračuje v láteření, že by raději rybíz, angrešt a ryngle, aby vzápětí dodala, že ovoce vůbec nejí. V tomto jsou Řekové nevinně, omezení lidé, kteří přijedou na dovolenou jen a pouze kňourat a nadávat, se prostě najdou všude.

  Pak je ale dala na sociální sítě a stal se z nich hit.

  9. Cesta může být cíl

  Na dovolenou máte týden, ale skoro celý den vám z ní ukrojí zevlování na Ruzyni, protože společnost Travel Service neměla dostatek vhodných letadel. V horším případě čekáte třeba v Pardubicích, protože jste podlehli mámení levnějšího zájezdu, a v úplně nejhorším případě na Krétě, kde se před vámi personál schovává a dělá, že nerozumí. To je v mnoha případech také pravda.

  10. Druhořadý našinec

  Řekové jako jsou poměrně pohostinný národ, závěrem večeře vám nabídnou rakiji, zmrzlinu nebo ovoce, dají se s vámi do řeči, o tom žádná. V očích protřelých hoteliérů ale pořád budete na druhé koleji, takže tak nějak moc nepočítejte s pokoji s pěkným výhledem, ono na kuchyň se taky pěkně kouká, o rušné asfaltce ani nemluvě.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 1:04 čtvrtek 15. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   318
  • Super
   126
  • Tvl
   52
  • Haha
   46
  • Cože
   31
  • Sladký
   16
  Vybrali jsme pro vás

  Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

  Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

  Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

  Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

  V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

  Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz