Olympiáda v Koreji: Kalendář akcí a kdy hrají Češi. Tady vám nic neuteče!

Eva Samková, usměvavá dáma a královna snowboardcrossu, ponese českou vlajku na slavnostním zahájení. To bude pro Čechy nejemotivnější moment slavnostního zahájení olympijských her, které v pátek vypuknou v Koreji. Jaké zásadní body týkající se olympiády byste měli znát?

Česká stopa na olympiádě

V Pchjongčchangu se předvede 85 českých sportovců, k tomu s nimi vyrazí 104 osob jako doprovod.

Na minulé olympiádě v Soči získali rekordní počet medailí. Před čtyřmi lety v Rusku získali dvě zlata, čtyři stříbra a dva bronzy. Biatlonistky by navíc měly dodatečně dostat bronz ze štafety.

Neznámé příběhy olympioniků  »

„Musíme si uvědomit, že počet medailí, který bude ze Soči, je historickým úspěchem a nemusí se opakovat. Samozřejmě byli bychom rádi, ale nedá se pokaždé očekávat, že to bude takhle krásné,“ řekl Martin Doktor, olympijský vítěz v kanoistice a vedoucí olympijské výpravy.

Kdo by mohl uspět? Rychlobruslařka Martina Sáblíková je držák, snowboardistky Ester Ledecká a Eva Samková mají také velké (zlaté) ambice. Uvidí se, jak si povedou biatlonisté, jimž chybí ve výpravě mistryně světa a hlavní hvězda Gabriela Koukalová. Zastoupit by ji však měli Veronika Vítková a Ondřej Moravec.

Češi na ZOH 2018: Kdo bude Česko reprezentovat v Pchjongčchangu? »

Překvapit by mohla další rychlobruslařka Karolína Erbanová, snowboardistka Šárka Pančochová a… Samozřejmě všichni čekáme na medaili od hokejistů.

Bude v hokeji Nagano?

Hokejisté jsou tradičně nejvíce sledovanou částí výpravy. Jejich turnaj zásadně ovlivnilo rozhodnutí šéfů zámořské NHL, které neuvolnilo hráče pro klání v Koreji. Na olympijském ledě tak budou chybět Sidney Crosby, Alex Ovečkin či Jakub Voráček.

„Ale tím se zvyšuje naše šance na medaili,“ řekl český reprezentant a mistr světa z roku 2010 Petr Koukal.

Hokejový turnaj bude bez hvězd z NHL.

Hokejový turnaj bude bez hvězd z NHL.

Je to tak, Češi mají naději na velký výsledek. Kouč Josef Jandač postavil zkušený mančaft, to by měla být jeho devíza. Třeba by se mohlo opakovat zlaté Nagano, letos od něj uplynulo dvacet let.

Češi se ve skupině potkají s Koreou (15. 2.), Kanadou (17. 2.) a Švýcarskem (18. 2.).

Časový posun v Pchjongčchangu

Kdy se budete dívat na přenosy? Časový posun je plus 8 hodin. Pokud tedy biatlonové závody začínají většinou kolem 20. hodiny večer místního času, v Česku začne televizní přenos ve 12 hodin.

Program olympiády: Hokej na ZOH 2018, kdy hrají Češi? »

Hokejisté se proto představí v základní skupině ve 13.10 našeho času s Koreou, ve 4.10 s Kanadou a v 8.40 se Švýcarskem.

I tyto ranní časy připomínají Nagano…

Kde se Hry konají?

Pchjongčchang je sice zapsaný jako epicentrum olympiády, ale město vzdálené nějakých čtyři sta kilometrů od Soulu nebude úplně hlavním místem Her.

Online z Her, tady vám nic neuteče

Pobřežní město Kangnung bude centrem halových sportů (i hokeje), přibližně tři čtvrtě hodiny cesty jsou pak vzdálená horská střediska poblíž Pchjongčchangu, kde se o nejcennější kovy poperou sportovci venkovních disciplín.

Zahajovací a závěrečný ceremoniál se uskuteční na nově vybudovaném stadionu v městečku Tegwalljong.

Program olympiády: Biatlon na ZOH 2018 »

Biatlon bez Rusů

Sportovci z velké země na Východě se budou rvát o medaile pod neutrální vlajkou. Řízený doping v Rusku je toho důvodem. Země prezidenta Vladimira Putina byla potrestána za masivní podporu nelegálních látek.

Bude to taková fata morgána, například hokejisté se před odletem sešli s Putinem a slibují, jak budou zpívat ruskou hymnu v kabině po zápasech.

Hokejisté v Raškovce

V Londýně Češi zaujali holínkami, které byly součástí oděvní kolekce. V Koreji mají jiný trumf, čepici nazvanou Raškovka. Je inspirována pokrývkou hlavy, již nosil legendární skokan na lyžích Jiří Raška.

„Raškovka je v pohodě,“ řekl hokejista Petr Koukal těsně před odletem na olympiádu.

Snad čepice přinese sportovcům štěstí jako Jiřímu Raškovi, olympijskému vítězi z Grenoblu v roce 1968.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:22 9. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Cože
  8
 • Haha
  7
 • Trapas
  7
 • Sladký
  7
 • Tvl
  5
Komentáře