jít naiDNES.cz

Nepracují, ale na dávkách si žijí královsky! Klaus ml. kritizuje příživníky z Výměny

Velká část televizních diváků se každou středu baví nad reality show Výměna manželek. Nemá smysl spekulovat nad tím, proč je pořad tak úspěšný, zkrátka a dobře Češi mají rádi, když se mohou pobavit na účet svých spoluobčanů, často žijících v zoufalých podmínkách. Novácká show nám ovšem ukazuje i jednu mnohem stinnější stránku našeho státu, a to je zcela nefungující systém rozdělování dávek. V tradičním komentáři se nad věcí zamyslel i poslanec Václav Klaus mladší a vůbec nešetřil kritikou. „Dojímají mě normální lidé, kteří chodí do práce a vychovávají děti, a vytáčí mě lidé, kteří se živit nechají,“ píše Klaus.

Že je systém rozdělování dávek v Česku nastaven hodně chaoticky a nepochopitelně, to není žádným tajemstvím. A divácky populární reality show Výměna manželek je toho ukázkovým příkladem. 

Znáte to, na jedné straně rodina, kde oba rodiče dřou, vedle výchovy dětí také od rána do večera pracují a ve finále mají takový příjem, že musí žít od výplaty k výplatě. Na druhé straně rodina, kde rodiče od rána do večera sedí na zadku a přitom mají peněz přinejmenším tak akorát na fajnový a bezstarostný život.

Právě nad touto „drobnou“ a dnes už bohužel nijak zvláštní nesrovnalostí se v tradičním komentáři pro server Novinky.cz zamyslel i poslanec za ODS Václav Klaus mladší, který se právě sociálním záležitostem často věnuje.

„Přistihl jsem se, jak mě dojímají normální lidé, kteří chodí do práce a vychovávají děti, a vytáčí mě lidé, kteří se živit nechají. A také jak je naše společnost nezdravá,“ píše Klaus mladší a vzápětí svoji myšlenku rozvádí a vysvětluje.

„Nebavím se teď o lidech s vysokými příjmy, kde chodíte do práce, protože vás to baví a získáváte vysoký standard. Mám na mysli normální lidi, často mimo velká města, které vidíte ve Výměně. Ti do té práce chodí jen proto, že je tak rodiče vychovali, ale systém je k tomu ekonomicky nenutí. Protože galimatyáš dávek a různých podpor je tak košatý a rozsáhlý, že příjmový rozdíl mezi těmi, co pokuřují a koukají doma na bednu, a těmi, co padají udření ‚na hubu‘, je malý,“ píše Klaus.

Klaus mladší je jedním z favoritů těchto voleb, dostal druhý počet nejvyšších...

Klaus mladší se pozastavil nad systémem dávek v Česku.

Podle něj by totiž měl být systém dávek nastaven tak, aby lidi motivoval k práci.

Jak ale vidíme právě ve Výměně manželek, spousta rodičů si díky dávkám přijde na tolik peněz, že vlastně nemají důvod k chození do práce a celé dny jen prospí nebo prosedí u televize.

„Podporovat se mají lidé, kteří si sami pomoci nemohou. Podporovat se mají lidé opravdu chudí, ne pomalu čtvrtina republiky. Tohle mě při sledování pořadu napadalo,“ kroutí hlavou oblíbený politik.

Zcela nepochopitelným příkladem byl minulý díl, jehož hlavní aktérkou byla mladá matka Tereza, velmi pravděpodobně uživatelka drog.

Když se do její domácnosti dostala druhá vyměněná manželka Andrea, zděsila se naprosto nevybavenou domácností. Zjistila také, že Tereza nijak finančně nepodporuje ani vlastního syna Davida (4), ani svou sestru a dvě neteře, o které se stará. Přitom když Andrea sečetla všechny dávky, které Tereza pobírá, dopočítala se až k částce padesáti tisíc korun!

Tereza se věnuje hlavně odpočinku.

Tereza se věnuje hlavně odpočinku.

„Komentář bych chtěl věnovat momentu, jak se tam ten normální táta, pracující chlap, rozčílil, že si chtěli osvojit dítě a jsou bez šance, kdežto (vyměněná partnerka) mladá ‚feťačka‘ je pěstounkou od tří dětí. Jeho skutečná manželka v pořadu vypočítávala, kolik desítek tisíc ti druzí takhle získají (a stejně tedy peníze rozfofrovali). V pořadu to už nebylo, ale vsadil bych boty, že ta nepracující rozvrácená domácnost měla daleko vyšší příjem než ta normální rodina, kde táta dře, mají tři děti a máma ještě chodí na brigádu na benzínku,“ nechápe Klaus mladší.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 27. června 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  588
 • Trapas
  46
 • Tvl
  34
 • Haha
  27
 • Cože
  21
 • Sladký
  15
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat