Žádejte děti o souhlas s výměnou pleny, naléhá aktivistka. Co to má znamenat?

Podle Deanne Carsonové by se rodiče měli ptát, zda mohou dětem vyměnit pleny! | foto: ABC News

Lze výchovou dětí předcházet sexuálnímu násilí? Aktivistka a sexuoložka Deanne Carsonová ví, jak na to. Už od útlého mládí by se prý měla rozvíjet tzv. „kultura souhlasu“, která má zřejmě děti naučit, že pokud protějšek s pohlavním stykem nesouhlasí, nelze si ho vydobýt násilím. A jak má taková výchova vypadat? Rodiče by se prý měli dětí ptát, zda jim mohou vyměnit plenu!

„Chystám se ti vyměnit plenu, je to v pořádku?“ Přesně tak by se měli rodiče svých dětí ptát pokaždé, než jinak zcela běžný hygienický úkon provedou.

Alespoň to tvrdí aktivistka a sexuoložka Deanne Carsonová, která podivný návrh přednesla v rozhovoru pro ABC News. Dítě si prý díky tomu osvojí tzv. „kulturu souhlasu“, která má předcházet sexuálnímu násilí. Naučí se totiž lépe poznat, jak funguje svolení k intimním záležitostem.

„Samozřejmě že dítě neřekne: ‚Ano, mami, to je skvělé. Budu rád, když mi plenu vyměníš.‘ Pokud mu ale dáte prostor a počkáte na řeč těla a očí, pak dítě pozná, že jeho odpověď je důležitá,“ vysvětluje Carsonová. Sama pracuje s dětmi od tří let, rodiče by však podle ní měli začít s výchovou ke kultuře souhlasu dříve.

Deanne Carson na sebe rozhovorem strhla vlnu odporu.

Deanne Carsonová na sebe rozhovorem strhla vlnu odporu.

V médiích se ovšem aktivistka setkala s vlnou odporu. Někteří rodiče se Carsonové posmívají a ptají se, co chce dělat, když dítě výměnu pleny odmítne a v důsledku zanedbání hygieny onemocní, jiní zase nejdou daleko ani pro ostré nadávky.

Carsonová si ovšem s vlnou negativních ohlasů hlavu neláme a za svojí teorií si pevně stojí. „Je smutné, že se spousta lidí rozhodla mě urážet a říkat: ‚Ale ne, růžové vlasy! To musí být lesba!‘ Práce, kterou děláme s dětmi, učiteli a rodiči, je mezinárodně nejlepší prevence proti obtěžování,“ napsala na Facebook.

Podle ní navíc lidé, kteří se ji rozhodli urážet, škodí obětem sexuálních útoků. „Popírá to hlas těch statečných, kteří sexuální zneužívání přežili!“ vzkazuje Carsonová.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:40 11. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  85
 • Haha
  41
 • Trapas
  38
 • Cože
  11
 • Sladký
  9
 • Super
  7
Komentáře