jít naiDNES.cz

Proč měla královna klobouk se skrytým symbolem aneb čeho jste si zaručeně nevšimli?

Klobouk Alžběty II. byl prý skrytým vzkazem | foto: AFP

Pro Čechy je to celé asi velmi těžko pochopitelné, ale Britové si na své monarchistické tradici zakládají, a to tak, že opravdu hodně. Drží dokonce velmi bizarních tradic, které se hezky projevují při oficiálních ceremoniích. Jednou z nich je projev královny před novým parlamentem.

Ten byl složen po nedávných předčasných volbách. Ty nedopadly zrovna tak, jak se všeobecně čekalo, což už začíná být ve Velké Británii pomalu pravidlem. Královna Alžběta II. má za povinnost promluvit před novými členy parlamentu. Projev to byl zajímavý a plný zajímavých detailů. Tady je pět věcí, které jste zaručeně neviděli.

Královna nejela kočárem

Královna přijdel do parlamentu nikoliv kočárem, jak bývá zvykem, ale pouze...

Královna přijdel do parlamentu nikoliv kočárem, jak bývá zvykem, ale pouze...

Pompa to byla, ale menší než obvykle. Královna totiž běžně jezdí do Westminsterského paláce kočárem v doprovodu své jízdní gardy. Nyní ale zvolila poněkud překvapivě příjezd limuzínou. Důvodem je zřejmě to, že chtěla zvolit méně oficiální ráz svého vystoupení vzhledem k tomu, že volby byly předčasné a svolané velmi narychlo.

Ve sklepích se hledala bomba

V ulicích Londýna je možné potkat i ozbrojené jednotky, ovšem strážník, tzv....

V ulicích Londýna je možné potkat i ozbrojené jednotky, ovšem strážník, tzv....

Než královna vůbec vstoupí do parlametnu, prohledávají se tamní sklepení, jestli v nich není bomba. Opět je to celé jen ceremonie, odkazující na pokus z roku 1605, kdy jistý Guy Fawkes propašoval pod parlament sudy s prachem a chtěl výbuchem vyhodit do povětří krále Jakuba I. Sice se mu to nepovedlo, protože byl odhalen, ale od těch dob se parlamentní zmocněnci osobně chodí do podzemí dívat. Co kdyby náhodou...

Královně přibouchli dveře před nosem

Kkrálovna Alžběta II. při projevu před parlamentem

Kkrálovna Alžběta II. při projevu před parlamentem

Ano, to se v britském parlamentu dělá běžně, je to totiž tradice. Ukazuje se tím, že parlament je na královně nezávislý. Dveře naštěstí pak ihned otevře ceremoniář zvaný Černá hůl a královna může dovnitř. I tentokrát tak královna musela toto organizované ponížení strpět a teprve pak se dostat k řečnickému pultíku.

Klobouk jako podprahový signál

Kkrálovna Alžběta II. při projevu před parlamentem po boku se synem, který...

Královna Alžběta II. při projevu před parlamentem po boku se synem, který vystřídal nemocného Filipa.

V čem je královna oblečena, Britové až zas tolik neřeší. Tentokrát se ale pozornosti dočkal královnin klobouk, který připomínal vlajku Evropské unie. Královna místo koruny měla modrý klobouk se žlutými květy připomínajícími hvězdy a ten rozhodně nebyl podle komentátorů zvolen náhodou. Královna sice nikdy neřekla, jaký má názor na brexit, ale šušká se, že se jí vystoupení z Unie příliš nelíbí. A jelikož premiérka Theresa Mayová dokonce prosazuje jakýsi tvrdý brexit, zřejmě jí královna tímto dala najevo, co si o jejich plánech myslí.

Královnin projev jí píše premiérka

Premiérka Teresa Mayová s vůdcem opozičních labouristů Jeremy Corbynem.

Premiérka Teresa Mayová s vůdcem opozičních labouristů Jeremy Corbynem.

Další věc, která je pro lidi zvenčí tak trochu zarážející. Královna sice čte projev jakoby za sebe, ale je celý kompletně napsaný premiérem, v tomto případě premiérkou Mayovou. A tak královna mluvila o schválených zákonech, boji s terorismem a pochopitelně brexitu. A celou dobu měla na hlavě onen klobouk. Zkrátka britská politika je plná náznaků, podivných tradic a jinotajů.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:05 20. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  15
 • Haha
  12
 • Trapas
  11
 • Cože
  10
 • Sladký
  8
 • Tvl
  8
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat