Nedaleko chilského města Parral leží malá osada s názvem Villa Baviera (v překladu Bavorské městečko), jíž dominuje luxusní hotel. Ještě před dvaceti lety se téhle oblasti ale říkalo úplně jinak.
Byla známá jako kolonie Dignidad. V ní od 60. let minulého století žily stovky Chilanů a německých přistěhovalců. Celý svět si myslel, že jde o zázemí poťouchlé, leč neškodné náboženské sekty pod vedením někoho, komu se přezdívalo Věčný strýc.
Že to tam asi není tak růžové vyšlo najevo už v roce 1988. Právě tehdy se dva rezidenti kolonie dostali na svobodu a veřejnosti řekli, jak to uvnitř skutečně chodí. Asi tři stovky zde žijících lidí musí otročit na poli a nesmí vycházet. Telefony nefungují, kalendáře neexistují, sex je zakázaný, pokud neprobíhá mezi sezdanými a není určen výhradně k plození potomstva.
Ve finále byly ale výpovědi této dvojice zapomenuty - izolace od světa v rámci sekty zřejmě nebyla až tak skandální.
Definitivní odhalení přišlo až v roce 1997, kdy si úřady do Dignidadu přišly pro jeho zakladatele a šéfa Paula Schäfera. Schäfer byl totiž nacistický lékař, který utekl do Chile kvůli obvinění ze zneužívání dětí. Před světem se skryl právě v kolonii. V průběhu let se měl o svůj úkryt dělit s dalšími německými kolegy, včetně ďábelského doktora Mengeleho.
Zvrácená laboratoř i vládní mučírna
Schäferovi se tehdy podařilo uprchnout, nicméně obyvatelé kolonie byli vypuštěni do světa - a začali mluvit. Z toho, co se mělo za ostnatým drátem všechno dít, vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Hromadné znásilňování dětí, vymývání mozků náboženskou propagandou, mučení neposlušných, experimenty na lidech...
„Byl charismatický. Naprosto ovládl naše duše i těla, a my ho slepě obdivovali, zatímco znásilňoval naše děti,“ popsali výmluvně vzpomínky na kolonii její bývalí obyvatelé v roce 2006.
Právě tehdy totiž bezpečnostní složky Schäfera dopadly v Argentině. Před soud se dostal v roce 2006 a za zneužívání nezletilých - to jediné mu mohli dokázat - dostal 20 let. Zemřel ve vězení v roce 2010.
Jak mohl Dignidad desítky let fungovat bez povšimnutí, ptáte se? Dvě slova - Pinochetův režim. Od poloviny 70. let, kdy se chilský diktátor definitivně dostal k moci, využívala policie prostory Dignidadu k mučení. Zároveň sem byl „uklizen“ prokazatelně minimálně jeden proti vládě rebelující politický idealista.
Fotogalerie |
Jak to s kolonií dopadlo může trochu zarazit - pořád tam je a pořád funguje jako domov členů silně věřící komunity. Zmizel ale ostnatý drát, kdokoliv může přijít a odejít, dorost běžně odchází studovat na univerzity.
Bavorská vesnička se snaží svou minulost pohřbít - nebo z ní alespoň vytěžit maximum. Je tu totiž hotel, jehož návštěvnost stojí právě na zrůdné historii místa. Drtivá většina zisku jde na odškodné pro oběti týrání.
Příběh kolonie Dignidad podrobně zkoumá německé drama Kolonie. Hlavní role německé dívky, která do Dignidadu přijde hledat svého přítele (Daniel Brühl), se zhostila Emma Watson, představitelka čarodějky Hermiony. U nás má snímek premiéru 14. dubna.
Video: Trailer k filmu Kolonie (2016)