jít naiDNES.cz

6 užitečných rad, jak neonemocnět během dlouhého letu!

Havarované letadlo typu Avro RJ. | foto: reprofoto twitter.com

Dlouhé lety jsou ze zdravotního hlediska často velmi rizikové. Pobyt v uzavřeném prostoru s řadou cizích lidí, klimatizace a další vlivy, to všechno jsou věci, které přispívají k tomu, že člověk na dovolené často onemocní. Existují ale věci, které můžete udělat pro to, abyste tuto pravděpodobnost co nejvíc eliminovali. Zde je návod!

1.Kloktejte!

Řadu nemocí eliminujete, pokud si během letu odskočíte vypláchnout ústa ústní vodou. Nejlepší je prý taková, která obsahuje tea tree oil, ale pochopitelně to není vědecky ověřeno. Nicméně kloktání zní jako logická volba, ústní dutina totiž obsahuje řadu bakterií, které mohou způsobit potíže. I kdyby to měly být „jen“ afty!

2.Zůstaňte v pohybu!

Nepodceňujte nedostatek pohybu. Může vám přivodit mnohé nepříjemnosti, zablokovanými zády počínaje, trombózou konče. Na tu by si měli dávat pozor především lidé, kteří mají žilní potíže, a také ženy užívající hormonální antikoncepci. Takže jak z toho ven? Projděte se na toalety alespoň několikrát během letu. Doporučuje se také v rámci omezeného prostoru na sedadle nohama cvičit. Pochopitelně s mírou, ne tak, abyste ohrožovali spolucestující svými výkopy.

3.Hydratujte!

Kromě pitného režimu, který je pochopitelně samozřejmostí, se nezapomeňte postarat také o svou pleť. Kůže a sliznice vlivem klimatizace totiž mají tendenci vysychat. To jim nedělá ani trochu dobře. Přibalte si proto do kabelky krém, kterým si můžete namazat ruce a obličej. Někdo doporučuje také vazelínu do nosních dírek, ale chápeme, že vám to nejspíš bude připadat divné!

4.Udržujte čistotu!

Nezapomeňte se na cestu vybavit pořádným balením antibakteriálních vlhčených ubrousků. Při příchodu do letadla otřete všechno, s čím přijdete do styku - madla sedadla, bezpečnostní pás, příbor, který dostanete od letušky... Prostě všechno. Na toaletu si je vemte s sebou také a raději nepoužívejte veřejný hygienický gel, který je tam k dispozici.

5.Dejte si vitamíny!

Jak známo, jídlo v letadle není nic moc. Protože je uvařené předem a musí být dokonale chráněno před škodlivými vlivy, všechny procedury úpravy jej prakticky zbaví všech důleživých vitamínů. Tabletkami vitamínu C v příručním zavazadle tak nic nemůžete pokazit. Jako prevence nemocí je to velmi účinné!

6.Nepijte v letadle alkohol!

Alkohol, jak známo, dehydratuje organismus. Proto se mu raději během letu vyhněte. Nemluvě o tom, že při nadměrné konzumaci by se vám nemuselo udělat zrovna nejlépe. Zvlášť když uvážíte, jak se letadlo občas kýve...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:09 17. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Tvl
  8
 • Trapas
  7
 • Cože
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Komentáře