jít naiDNES.cz

Hitler před koncem války otestoval atomovou bombu, ukazují tajné materiály

HItler by pravděpodobně použil bombu na Londýn. | foto: archivČTK

Měli Němci atomovou bombu nebo neměli Němci atomovou bombu? Do této nekonečné diskuse vnáší nové světlo dokument s názvem APO 696. Je to tajný spis, který ukazuje, jak daleko Třetí říše došla s výzkumem jaderné bomby a popisuje jednu velmi podivnou událost.

Dokument objevili historikové v Národním archivu ve Washingtonu. Dokument byl sepsaný americkými a britskými zpravodajskými důstojníky a obsahuje i závěry čtyř německých vědců – dvou fyziků, jednoho chemika a jednoho odborníka na balistické střely. Podle jejich závěrů Hitler dlouho selhával ve snaze získat jadernou hlavici. Ale nakonec se mu v roce 1944 podařilo sestrojit základní primitivní jadernou hlavici.

V dokumentu je také hlášení německého testovacího pilota Hanse Zinssera, který tvrdí, že v říjnu 1944 viděl při testovacím letu velký hřib nad Ludwigslustem, jižní čtvrtí města Lübecku. „V říjnu jsem letěl asi 12 až 15 kilometrů od výzkumného zařízení na vývoj jaderné hlavice v Ludvigslustu. Mrak podobný hřibu se objevil na obloze,“ řekl pilot s tím, že spojení hřibu s místem, kde došlo k explozi, nebylo nijak viditelné. Také nefungovalo rádio. Exploze byla tak silná, že mu málem vyrazila z rukou knipl jeho stroje.

Historici i odborníci se shodují v jednom. Nacistům se mohlo podařit vyrobit...

Historici i odborníci se shodují v jednom. Nacistům se mohlo podařit vyrobit atomovou bombu.

Stejný hřib viděl i o hodinu později další pilot na jiném stroji. Hřib popsal také italský vyslanec Luigi Romersa, který jej viděl ze země. Byl poslán samotným Benitem Mussolinim na oficiální ukázku nové zbraně. Měl ducemu popsat své dojmy, což v dopise také učinil.

V dokumentu jsou také zmíněni oni čtyři němečtí vědci, kteří se měli zúčastnit tajné schůzky v Berlíně v roce 1943. Na schůzce byl ministr zbrojního průmyslu Albert Speer, který schůzku nazval jako „nukleární summit“.

Závěr dokumentu říká, že Hitler bombu nezískal, respektive neměl takovou, kterou by mohl svrhnout na nepřítele. Současně ale dokument připouští, že nemá žádné vysvětlení pro onen hřib popsaný Zinsserem a Romersou. Hřib a exploze na obloze nad zařízením vyvíjejícím jaderné zbraně, to věru nevypadá na nějaké nevinné hrátky, ale na skutečný test jaderné hlavice.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:34 25. června 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Sladký
  11
 • Trapas
  10
 • Cože
  9
 • Haha
  8
 • Tvl
  8
Komentáře