„S pohrdlivým Zemanem chci skoncovat, jsem s pracujícími,“ prohlašuje Topolánek

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek si rozhodně malé cíle neklade. Chtěl by ukončit politiku pohrdání lidmi, kterou podle něho nedůstojně provozuje současný prezident a protikandidát Miloš Zeman. Také vyzdvihuje své nesporné kompetence k nejvyšší ústavní funkci a vyhradil se jasně proti elitám.

Bývalý premiér Mirek Topolánek by prý rád vrátil na Hrad standartu a slušnost, vrátit lidu hrdost, naději a pocit bezpečí, což nyní postrádá. Mezi jeho hlavní cíle patří „zasypávat ty hluboké příkopy mezi lidmi a elitami, mezi lidmi a politiky“.„Vždycky jsem měl blíže k lidem práce než ke smetánce. Proto mě taky nesnášeli. Nedělá mi problém mluvit s havíři na předku v nízké sloji, přednášet studentům, navštěvovat i riskantní teritoria ani vést diplomatická jednání na nejvyšší úrovni. Všechno jsem to už zažil. Před nikým se nehrbím a nikoho neurážím,“ vypočítává Topolánek své kvality v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Mimo to, že je vlastně člověk z lidu, má problém s orientací a vystupováním Miloše Zemana. Rád by si ho zapamatoval jako polistopadovou osobnost, která přivedla ČR do NATO a zprivatizovala bankovní sektor. „Tak bych si jej chtěl v paměti zapsat. Je to stále těžší. Právě s jeho politikou pohrdání lidmi bych chtěl skoncovat. Je unavený, v povolebních jednáních prokázal mimořádnou slabost a já na jeho plnohodnotný druhý mandát nevěřím.“

Za problémovou považuje i strategii, kterou používá prezident v nadcházejících volbách. „Nehraji s Milošem Zemanem tu dost ošklivou hru, kterou uráží mimo jiné i své voliče a vyjadřuje vědomé pohrdání svými soupeři. Hru na kobru a osm malých králíčků. Trochu se za něj stydím,“ přiznává Mirek Topolánek a kritizuje i zahraniční orientaci prezidenta.

 „Jeho afinita východním směrem je daleko za hranicemi klasické ekonomické diplomacie. Já bych tedy naši nezávislost a národní hrdost za pandu v pražské zoologické zahradě nevyměnil. Asi si toho všimli i v Bílém domě. Já jim rozumím.“

Fotogalerie

Komentáře