„Tlusťoch“ Koubek v bráně: Jak brankář za 80 milionů hazarduje s kariérou?

Tomáš Koubek se v dresu Sparty představil v Mladé Boleslavi poprvé v sezoně. | foto: ČTK

Je to supertalent, chlap, který má být budoucností v bráně fotbalové reprezentace. Jenže obr Tomáš Koubek jede ve vlnách - a může si za to sám. Gólman Sparty chytal v pondělí teprve poprvé v sezoně. Musel totiž - opět - hubnout.

Podle specializovaného webu transfermarkt.de má cenu 1,5 milionu eur, tedy nějakých 40 milionů korun. Jenže s tím na Spartu nechoďte.Pokud bude chtít někdo vykoupit brankáře Tomáše Koubka, měl by si připravit 80 milionů. Tenhle čtyřiadvacetiletý chlapík je totiž hráčem budoucnosti. Ve svých letech pořád naděje českého fotbalu, gólmani totiž dozrávají mnohem později.

Už se také mluvilo o zájmu slavného Anderlechtu Brusel či francouzského Stade Rennes, kde impozantní zahraniční kariéru odstartoval Petr Čech.

Koubek by mohl jít podobnou cestou, vždyť i on byl stabilním členem mládežnických reprezentací, po nichž se posunul do prvního výběru Česka.

Jenže vše nejde tak hladce. Což ukázal i začátek této sezony.

Koubek byl ve Spartě po příchodu italského kouče Andrey Stramaccioniho na druhé koleji. První šanci dostal až v pondělí v Mladé Boleslavi, kde vychytal výhru 1:0. Párkrát mírně zaváhal, ale také několikrát ukázal kvalitu.

Ital pak tvrdě pojmenoval důvody toho, proč Koubka odstavil. „Na Tomáše jsem byl přísný, protože nepřišel v ideální formě. Teď zhubnul a byl připravený, proto jsem mu dal šanci. Aktuálně je jednička a je na něm, jestli si to udrží,” řekl po utkání Stramaccioni.

„Já to neberu tak, že jsem jednička. Dnes jsem odchytal zápas a za týden to zas může být jinak. Uvidíme, na koho trenér ukáže,” reagoval Koubek.

Tomáš Koubek se v dresu Sparty představil v Mladé Boleslavi poprvé v sezoně.

Tomáš Koubek se v dresu Sparty představil v Mladé Boleslavi poprvé v sezoně.

O hubnoucím efektu nemluvil.

V jeho případě však nejde o nic nového. Už před pár lety měl podobný problém při angažmá v Hradci Králové, kde vyrůstal. V klubu přitom jasně věděli, s kým mají čest, že na Koubkovi v budoucnu vydělají.

„Už před rokem jsem si o něm zapsal pár poznámek: obrovský talent, vítězný typ, výborný reflex, slušné fyzické dispozice,” vykládal v roce 2011 hradecký trenér gólmanů Karel Podhajský v rozhovoru pro Deník.

Později se to potvrdilo, Hradec prodal Koubka do Sparty za 10 milionů korun, to jsou velmi slušné peníze. Navíc bude participovat na dalším případném přesunu vysokého gólmana.

Jenže nejdřív museli v Hradci dát Koubka do latě. V jednu dobu totiž nabral a místo v bráně přepustil zkušenému Jiřímu Lindrovi. Při výšce 197 centimetrů měl najednou 102 kilogramů. To bylo příliš. Jeho ideální váha se pohybuje kolem šestadevadesáti kilo.

Koubek se tehdy vrátil, stejně jako nyní ve Spartě. Zvládne už kariéru bez výkyvů?

Fotogalerie

Komentáře