Hrál transvestitu, démona i kardinála: Tima Curryho ale potkal osud horší než smrt

 •   15:58
 • diskuse

Britský herec Tim Curry zpodobnil mnoho filmových postav, jeho kariéru ukončila mozková mrtvice. | foto: koláž Expres

Recepční ze Sám Doma 2, ďábel z Legendy, kardinál Richelieu ze Třech mušketýrů. Britský herec Tim Curry ztvárnil desítky rolí, v roce 2012 ale prodělal mozkovou mrtvici, která ho upoutala na invalidní vozík a předčasně tak ukončila jeho zářivou kariéru.

Když jako mladík za své výkony na divadelních prknech sbíral jednu cenu za druhou, netušil zřejmě britský herec Tim Curry, že bude jednou mít na kontě bezpočet legendárních filmových zloduchů.via GIPHY

Jeho obličej, který divák pozná na první dobrou, jsme viděli už v desítkách filmů i seriálů, přesto své nejslavnější role ale odehrál zamaskován, někdy až k nepoznání.

Kariéru nastartoval jako ďábelský, leč okouzlující transvestita dr. Frank-N-Furter. S touto postavou slavil úspěch na Broadwayi, a když pak vznikala filmová verze, byl Curry jasnou volbou. Muzikál Rocky Horror Picture Show se stal kultem a dodnes je srdcovou záležitostí každého správného filmového fanouška.

Předurčen být padouchem

Právě on se také ukrýval pod rudou rohatou maskou Temného pána z fantasy snímku Ridleyho Scotta Legenda, kde se s ním utkal Tom Cruise. Ještě děsivější je jeho děti vraždící klaun Pennywisse v adaptaci slavného románu Stephena Kinga To.

Curry byl zkrátka zrozen pro padouchy; jako vraždící klaun z adaptace Kingova románu To.

Curry byl zkrátka zrozen pro padouchy; jako vraždící klaun z adaptace Kingova románu To.

Party zlých, intrikářských či úlisných mužů bažících po moci Currymu zkrátka vždy seděly. Jeho kardinál Richelieu ve Třech mušketýrech - které vysílá televize Nova 18. prosince - se dočkal mnohých ocenění.

via GIPHY

Český divák si herce asi nejlépe pamatuje z filmu Sám doma 2. Tam hrál zlého hotelového recepčního, který nakonec od matky malého Kevina slízl pořádnou facku.

Srazila ho mrtvice

Curryho kariéru předčasně ukončila nečekaná mozková mrtvice, kterou herec prodělal v roce 2012. Příhoda ho upoutala na invalidní vozík, a i když mu vzala několik jeho dovedností, životní elán a smysl pro humor, jak sám říká, dnes sedmdesátiletý herec rozhodně neztratil.

Smutný pohled; takhle dnes sedmdesátiletý herec vypadá.

Smutný pohled; takhle dnes sedmdesátiletý herec vypadá.

Na veřejných akcích se přesto příliš neukazuje. Naposledy ho fanoušci mohli potkat na premiéře televizního remaku právě Rockyho Horrora.

I v tom si Curry zahrál, nikoliv však hlavní roli, kterou kdysi ztvárnil tak bravurně, ale kriminalistu/vypravěče.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:58 16. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  48
 • Super
  31
 • Tvl
  29
 • Sladký
  19
 • Trapas
  16
 • Haha
  15


Komentáře