jít naiDNES.cz

Do Česka míří populární show, díky ní zjistíte, jestli máte doma poklad! Zkusíte to?

Fiona Bruce je slavná britská moderátorka stanice BBC, jméno si udělala právě tím, že už mnoho let moderuje Antiques Roadshow. | foto: Profimedia.cz

Po mnoha letech od jejího uvedení v Británii se i čeští diváci dočkají mutace této sběratelské reality show. Kouzlo původní verze Antiques Roadshow, kterou produkuje britská stanice BBC, spočívá v tom, že obyčejní lidé přinesou odborníkům staré věci, které se jim „válely doma“, a nechají si je ocenit. A pokud nějakou hodnotu mají, mohou je rovnou prodat.

Antiques Roadshow je v Británii mimořádně oblíbeným pořadem, jenž se vysílá už několik let. Jeho moderátoři a starožitníci jsou v ostrovním státě hvězdy a jsou zváni do dalších show. Není divu, Velká Británie si zakládá na tradicích a je sama tak trochu zkostnatělá, i proto tam má úspěch pořad, který snad jako by patřil do předminulého století.

Ač to vypadá, že žádné drama se tam stát nemůže, opak je pravdou. Smyslem Antiques Roadshow je to, že lidé přinesou své „staré krámy“, které podědili, koupili v bazarech nebo ve výprodejích či jen našli někde na půdách a ve sklepích, a nechají je prohlédnout znalým okem odborníků. Někdy se jedná opravdu o veteš, ale velmi často se přijde na to, že lidé mají doma poklady, jejichž cena se vyšplhá až do závratných výšin.

Ke každému artiklu se pak samozřejmě váže i osobní příběh a zde přinášíme malou dechberoucí ukázku z britské série Antiques Roadshow, která se nyní dočká i české mutace na stanici FTV Prima.

Zlatý fotoaparát Leica za 10 milionů

Majitel tohoto vzácného fotoaparátu řekl odborníkovi Marcovi Allumovi, že ho vlastní 45 let a nepovažuje ho za nic neobvyklého. Ukázalo se však, že je to velmi vzácná kamera, jedná se o jeden z pouhých čtyř vyrobených exponátů.

Zlatý fotoaparát Leica.

Starožitníci nejprve foťák ohodnotili cenou okolo sto šedesáti tisíc korun, zároveň ale dodali, že sběratelé této značky jsou schopni dát cokoli, aby věc získali.

To se potvrdilo, když byl fotoaparát dán o dvanáct let později do prodeje a majitel za něj získal v přepočtu deset a půl milionu korun.

Maketa Anděla severu za 30 milionů

Maketa Anděla severu, která se v show objevila, se ukázala jako nejúspěšnější současná socha v Británii. Ukázalo se, že toto je konečná maketa, na jejímž základě byl návrh sochy schválen.

Maketa Anděla severu.

Anděl severu je majetkem městské rady v Gatesheadu a zaměstnanec, který maketu přinesl do show, řekl, že k ní má velkou citovou vazbu.

Její cena je odhadována přes třicet milionů korun.

Dům panenek za 6 milionů

Dům panenek  z počátku 18. století má podle experta Ferguse Gambona „národní význam“. Je to naprosto jedinečný anglický dětský domeček, který dnes v tomto stavu existuje.

Panenky z 18. století.

Panenky z 18. století

Byl postaven v roce 1705 a od té doby je v rodině majitele a po generace přechází z matky na dceru.

Jeho hodnota je přes šest milionů korun.

Brown Jack za 6 milionů

Bronzová socha koně jednoho z největších jezdeckých malířů a sochařů sira Alfreda Munningse má hodnotu šesti a půl milionu korun. Jedná se o model koně nesoucího jméno Brown Jack, který vyhrál sedm nejnáročnějších závodů u Ascotu v letech 1929 až 1934.

Brow Jack, nejslavnější britský kůň své doby.

Brown Jack, nejslavnější britský kůň své doby

Během této doby se stal národním miláčkem a byl bezesporu nejoblíbenějším koněm své doby. 

Jak je vidno, šanci na ukryté bohatství má každý. Česká verze pořadu s názvem Poklad z půdy odstartuje na Primě 8. října večer a show bude moderovat Jan Rosák.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 3. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Tvl
  7
 • Trapas
  6
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Sladký
  5
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat