Antiques Roadshow je v Británii mimořádně oblíbeným pořadem, jenž se vysílá už několik let. Jeho moderátoři a starožitníci jsou v ostrovním státě hvězdy a jsou zváni do dalších show. Není divu, Velká Británie si zakládá na tradicích a je sama tak trochu zkostnatělá, i proto tam má úspěch pořad, který snad jako by patřil do předminulého století.
Ač to vypadá, že žádné drama se tam stát nemůže, opak je pravdou. Smyslem Antiques Roadshow je to, že lidé přinesou své „staré krámy“, které podědili, koupili v bazarech nebo ve výprodejích či jen našli někde na půdách a ve sklepích, a nechají je prohlédnout znalým okem odborníků. Někdy se jedná opravdu o veteš, ale velmi často se přijde na to, že lidé mají doma poklady, jejichž cena se vyšplhá až do závratných výšin.
Ke každému artiklu se pak samozřejmě váže i osobní příběh a zde přinášíme malou dechberoucí ukázku z britské série Antiques Roadshow, která se nyní dočká i české mutace na stanici FTV Prima.
Zlatý fotoaparát Leica za 10 milionů
Majitel tohoto vzácného fotoaparátu řekl odborníkovi Marcovi Allumovi, že ho vlastní 45 let a nepovažuje ho za nic neobvyklého. Ukázalo se však, že je to velmi vzácná kamera, jedná se o jeden z pouhých čtyř vyrobených exponátů.
Starožitníci nejprve foťák ohodnotili cenou okolo sto šedesáti tisíc korun, zároveň ale dodali, že sběratelé této značky jsou schopni dát cokoli, aby věc získali.
To se potvrdilo, když byl fotoaparát dán o dvanáct let později do prodeje a majitel za něj získal v přepočtu deset a půl milionu korun.
Maketa Anděla severu za 30 milionů
Maketa Anděla severu, která se v show objevila, se ukázala jako nejúspěšnější současná socha v Británii. Ukázalo se, že toto je konečná maketa, na jejímž základě byl návrh sochy schválen.
Anděl severu je majetkem městské rady v Gatesheadu a zaměstnanec, který maketu přinesl do show, řekl, že k ní má velkou citovou vazbu.
Její cena je odhadována přes třicet milionů korun.
Dům panenek za 6 milionů
Dům panenek z počátku 18. století má podle experta Ferguse Gambona „národní význam“. Je to naprosto jedinečný anglický dětský domeček, který dnes v tomto stavu existuje.
Byl postaven v roce 1705 a od té doby je v rodině majitele a po generace přechází z matky na dceru.
Jeho hodnota je přes šest milionů korun.
Brown Jack za 6 milionů
Bronzová socha koně jednoho z největších jezdeckých malířů a sochařů sira Alfreda Munningse má hodnotu šesti a půl milionu korun. Jedná se o model koně nesoucího jméno Brown Jack, který vyhrál sedm nejnáročnějších závodů u Ascotu v letech 1929 až 1934.
Během této doby se stal národním miláčkem a byl bezesporu nejoblíbenějším koněm své doby.
Jak je vidno, šanci na ukryté bohatství má každý. Česká verze pořadu s názvem Poklad z půdy odstartuje na Primě 8. října večer a show bude moderovat Jan Rosák.
Fotogalerie |