jít naiDNES.cz

Geniální afroamerická matematička z NASA slaví 100. narozeniny!

Geniální matematička před pár dny oslavila sté narozeniny. | foto: Profimedia.cz

Před pár dny oslavila sté narozeniny první afroamerická matematička Katherine Johnsonová. Její přesné výpočty umožnily let prvních Američanů do vesmíru nebo na Měsíc. Spočítala letovou dráhu Apolla 11 a stála za klíčovými úspěchy NASA. Přezdívka lidský počítač je v jejím případě naprosto trefná.

Katherine Johnsonová před třemi lety získala od tehdejšího prezidenta Baracka Obamy nejvyšší civilní vyznamenání v USA – Prezidentskou medaili svobody. Předloni ji proslavil snímek Skrytá čísla, který oslavuje její genialitu i odvahu, a loni po ní NASA pojmenovala novou budovu výpočetního střediska.

Vědkyně byla geniální už od malička. V dětství ji bavilo počítat cokoli a kdykoli a základní školu ukončila už v deseti letech. I přes svůj afroamerický původ a ženské pohlaví se jí dostalo dalšího kvalitního vzdělání. 

Maturovala v patnácti letech, bakaláře na univerzitě v Západní Virginii ukončila v osmnácti, když odpromovala z matematiky a francouzštiny. Na postgraduál nastoupila jako první Afroameričanka v historii školy.

Když jí bylo třicet pět let, dostala nabídku nastoupit do Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Zde se musela vyrovnat s genderovými předsudky. To, že má tmavou barvu pleti, zde nikdo neřešil. Ale že je žena, nemohlo hodně lidí skousnout. 

Navíc ženy-vědkyně v NASA tehdy ani nemohly podepisovat zprávy o svém výzkumu. Toto právo si musely ženy vybojovat až časem.

První velké úspěchy zaznamenala Johnsonová několik let po nástupu. V roce 1959 spočítala letovou dráhu pro astronauta Alana Sheparda, prvního Američana ve vesmíru. O tři roky později propočítala trajektorii obletu Země pro Johna Glenna.

Jeho náročný let pak měla hlídat světová komunikační síť sbírající data do počítačů ve Washingtonu a na mysu Canaveral. John Glenn ale před odletem požádal inženýry, aby Katherine Johnsonová provedla ručně to, co měly původně udělat počítače.

V roce 1969 spočítala dráhu letu Apolla 11 k Měsíci, a jak sama říká, byl to opravdu matematický oříšek. Svoji práci milovala a do důchodu odešla v roce 1986, když jí bylo šedesát osm let. 

V životě byla dvakrát vdaná, první manžel zemřel na rakovinu mozku krátce po jejím nástupu do NASA. Johnsonová má tři dcery, šest vnoučat a jedenáct pravnoučat. S druhým manželem žije v Hamptonu ve Virginii a dlouhých padesát let zpívala v kostelním sboru.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:45 31. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  21
 • Cože
  8
 • Tvl
  8
 • Trapas
  7
 • Haha
  5
 • Sladký
  5
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat