Geniální afroamerická matematička z NASA slaví 100. narozeniny!

Před pár dny oslavila sté narozeniny první afroamerická matematička Katherine Johnsonová. Její přesné výpočty umožnily let prvních Američanů do vesmíru nebo na Měsíc. Spočítala letovou dráhu Apolla 11 a stála za klíčovými úspěchy NASA. Přezdívka lidský počítač je v jejím případě naprosto trefná.

Katherine Johnsonová před třemi lety získala od tehdejšího prezidenta Baracka Obamy nejvyšší civilní vyznamenání v USA – Prezidentskou medaili svobody. Předloni ji proslavil snímek Skrytá čísla, který oslavuje její genialitu i odvahu, a loni po ní NASA pojmenovala novou budovu výpočetního střediska.

Vědkyně byla geniální už od malička. V dětství ji bavilo počítat cokoli a kdykoli a základní školu ukončila už v deseti letech. I přes svůj afroamerický původ a ženské pohlaví se jí dostalo dalšího kvalitního vzdělání. 

Maturovala v patnácti letech, bakaláře na univerzitě v Západní Virginii ukončila v osmnácti, když odpromovala z matematiky a francouzštiny. Na postgraduál nastoupila jako první Afroameričanka v historii školy.

Když jí bylo třicet pět let, dostala nabídku nastoupit do Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Zde se musela vyrovnat s genderovými předsudky. To, že má tmavou barvu pleti, zde nikdo neřešil. Ale že je žena, nemohlo hodně lidí skousnout. 

Navíc ženy-vědkyně v NASA tehdy ani nemohly podepisovat zprávy o svém výzkumu. Toto právo si musely ženy vybojovat až časem.

První velké úspěchy zaznamenala Johnsonová několik let po nástupu. V roce 1959 spočítala letovou dráhu pro astronauta Alana Sheparda, prvního Američana ve vesmíru. O tři roky později propočítala trajektorii obletu Země pro Johna Glenna.

Jeho náročný let pak měla hlídat světová komunikační síť sbírající data do počítačů ve Washingtonu a na mysu Canaveral. John Glenn ale před odletem požádal inženýry, aby Katherine Johnsonová provedla ručně to, co měly původně udělat počítače.

V roce 1969 spočítala dráhu letu Apolla 11 k Měsíci, a jak sama říká, byl to opravdu matematický oříšek. Svoji práci milovala a do důchodu odešla v roce 1986, když jí bylo šedesát osm let. 

V životě byla dvakrát vdaná, první manžel zemřel na rakovinu mozku krátce po jejím nástupu do NASA. Johnsonová má tři dcery, šest vnoučat a jedenáct pravnoučat. S druhým manželem žije v Hamptonu ve Virginii a dlouhých padesát let zpívala v kostelním sboru.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:45 pondělí 31. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 21
  • 8
  • 8
  • 7
  • 5
  • 5