Výsledná kniha, která půjde na pulty knihkupectví, má být jakýsi Anti-Mein Kampf.
„Pevně propojíme text s našimi poznámkami. Na každé dvojstraně bude text a naše poznámky k němu. Vojenskými termíny bych to popsal jako bitvu nebo anihilaci. Doslova obklíčíme Hitlera našimi poznámkami,“ říká člen vědeckého týmu dr. Christian Hartmann. „Naším cílem je, aby neexistovala ani jediná stránka, která nebude obsahovat naše připomínky,“ dodává.
Hitler bude vysvětlen, usvědčen a popřen, slibují vědci. A s pověstnou německou precizností a důkladností!
Opravdu?
Ne všichni s vydáním nové knihy sdílejí stejné nadšení. „Jsem absolutně proti jakémukoliv publikování této knihy, a to i s poznámkami. Můžete opoznámkovat Satana? Můžete opoznámkovat člověka jako byl Hitler?“ ptá se Levi Salomon, mluvčí Židovského fóra pro demokracii a proti antisemitismu.
A proti nejsou jen Židé.
Například Florian Sepp, historik z Bavorské státní knihovny, který má k dispozici originální Mein Kampf, tvrdí: „Ta kniha je příliš nebezpečná, aby se dala veřejně publikovat. Podle některých výzkumů je proti i těsná většina německé veřejnosti.“
Knihu napsal Adolf Hitler, když byl po nezdařeném puči uvězněn ve věznici Landsberg. Byla napsána horkou jehlou, její původní název zněl Čtyři a půl roků boje se lží, hloupostí a zbabělostí. Stranický vydavatel musel knihu značně upravit a název rázně zkrátit na Mein Kampf, tedy Můj boj. První svazek vyšel poprvé v roce 1925, druhý o rok později.
Navzdory všem redakčním úpravám to byl značně suchopárný text, ale nacisté z něj chtěli vytvořit novou bibli. Opisovanou jako kdysi Písmo svaté a vázanou v kůži jako velké středověké manuskriptum.
Hitler ve svém spise kromě autobiografických pasáží rozvedl antisemitské a rasistické úvahy, plány na německé výboje na východ a názorů na nadřazenost Němců nad ostatními národy. Psal o nutnosti vymýtit komunismus, porazit Francii, ale hlavně zlikvidovat všechny Židy, které ani nepovažoval za lidské plémě. Mnozí v té době považovali Mein Kampf za výplod chorého mozku, což se z dnešního pohledu jeví jako zásadní chyba.
Dá se předpokládat, že pokud kniha znovu vyjde, na knižních pultech se dlouho neohřeje. Zájem bude nejspíš mimořádný, určitě skončí v knihovně všech xenofobů a pravicových radikálů, tedy těch, co umí aspoň číst. Zvláště v dnešní době, kdy se řeší problematika uprchlíků, v ní jistě mnoho lidí bude hledat inspiraci. Hitler i po sedmdesáti letech funguje jako magnet. Příběh Rakušana, který se zjevil odnikud, ovládl Německo a zatáhl svět do apokalypsy, zkrátka fascinuje dodnes.
Názor vědců, že Hitler bude jejich poznámkami obklíčen a anihilován, tak možná dopadne přesně opačně.
Fotogalerie |