Dcera nahlásila muslimské rodiče, půjdou sedět za nucení do sňatku

Sňatky z donucení se v naší společnosti vyskytují snad jen výjimečně. V islámském světě je to ale poměrně častá praxe, kterou uplatňují přistěhovalci i na území Evropy. Ve Švédsku kvůli tomuto rodinnému bezpráví dokonce tři roky nazpět přijali nový zákon. Jedna dívka vyřešila problémy s tvrdohlavými rodiči poměrně rázně.

Odsouzení muslimských rodičů devatenáctileté dívky je již druhým případem, kde švédský soud sáhl k nepodmíněnému trestu za nucení potomka do sňatku, s nímž nesouhlasí.Do vězení poputuje manželský pár, který si již před lety umínil, že si jejich dcera musí vzít za muže bratrance žijícího v Kurdistánu. O případu informuje server TheLocal.se.

Tato představa se jim začala hroutit ve chvíli, kdy si dívka v šestnácti letech našla chlapce sama – Švéda. Taková věc pro celou rodinu nezůstala bez odezvy a rozčilení rodiče odjeli do rodné země najít jiného ženicha, který by se nad jejich zneuctěnou dcerou smiloval a pojal ji za manželku. O tom však mladá žena, navyklá již na evropské poměry, nechtěla ani slyšet.

Navštívila v době rodičovské cesty za ženichem úřad Švédské národní asociace proti sňatkům vynuceným násilím (GAPF). Této organizaci matku s otcem udala a po příletu do Švédska už na ně na letišti čekala policie a okamžité zatčení.

Následoval soud s oběma zastánci středověkých zvyklostí, ale oni jakoukoliv vinu popírali. Téměř nechápali, proč jsou souzeni, dcera je přece jejich majetkem. Soud došel k jednoznačnému verdiktu a matce napařil rok natvrdo.

Otec si přišel ještě ke čtyřem měsícům navíc, za fyzické a psychické ohrožování dcery, kterou nazýval děvkou. K tomu si povedení rodičové mohou připravit úspory na tučnou pokutu v přepočtu téměř čtvrt milionu korun.

Právní zástupce dcery vyjádřil, s odhlédnutím na fakt, že jde o dívčiny rodiče, s rozsudkem spokojenost. Mladá žena nyní žije v chráněném bydlení.

Fotogalerie

Komentáře