Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Legenda českého MMA Kníže se vrací do klece: Hrozila mu amputace, s Vémolou už jsou kamarádi

  Petr Monster Kníže je legendou českého MMA. | foto: Profimedia.cz

  Když začínal s bojovými sporty, mnoho dnešních zápasníků ještě nebylo ani na světě. Petr „Monster“ Kníže, brzy čtyřiačtyřicetiletý ranař a legenda českého MMA, se ale v žádném případě do důchodu nechystá a hodlá ještě na stará kolena vybojovat titul v organizaci Oktagon MMA. Pro tvrďáka, který stojí za úspěchem populárního Makhmuda Muradova a proslavil ho mimo jiné vyhrocený spor s Karlosem Vémolou, bude první překážkou italský bijec Andrea Fusi.

  Petr Kníže, který se na turnaji Oktagon 23 představí v kleci po dvou letech, bývá často označován za jednu z největších ikon bojových sportů v Česku. S MMA začínal v době, kdy byl tento sport v naší zemi ještě v plenkách. Tehdy se ještě nezápasilo v oficiálních váhových kategoriích a jedno kolo trvalo dvacet minut.

  „Zažil jsem turnaje, které byly v garážích. Tam se rozsvítilo jedno světlo, pořád tam foukalo, takže byla zima. A tam jsme se prali celý večer. Byla zábava, kouřilo se tam, popíjelo a ty ses tam uprostřed rval v nějaké podomácku vyrobené kleci,“ rozpovídal se před časem Petr Kníže o začátcích své kariéry.

  „To nemělo nic společného s klasickým MMA, to byla prostě brutální rvačka,“ dodal zápasník, který byl schopný absolvovat i tři zápasy za večer. Většina z nich není evidovaná ve statistikách, proto má Kníže oficiálně „jen“ dvanáct zápasů.

  Patrně nejsledovanějším zápasem Petra Knížete byl duel s jeho tehdejším rivalem Karlosem Vémolou. Oba se dlouhou dobu provokovali a přes média si posílali drsné vzkazy. Nakonec ze zápasu odešel jako vítěz Terminátor, který Knížete dokázal uškrtit technikou north-south choke.

  „Byly tam emoce a já to hodně podcenil. Karlos tady nebyl vůbec známý a z toho, co jsme viděli s trenérem, to vypadalo, že to zvládnu, jenomže jsem narazil na to, na co narazil každý soupeř z Čech. On má brutální silovou převahu. Na zápas jsem se připravoval čtrnáct dní a ještě jsem měl amnézii do toho,“ vzpomínal Kníže v rozhovoru pro youtubový kanál Oktagon MMA.

  S Karlosem Vémolou jsou dnes kamarádi a společně si pomáhají v přípravách na zápasy.

  „Když je potřeba, voláme si. Zároveň spolu trénujeme, jezdíme na společné sparingy. Tenkrát to bylo způsobené tím, že Karlos se neprojevoval nijak v Čechách a já v té době už dlouhou dobu dělal trenéra a přišlo mi, že kluk, který je původem Čech, ale nežije tady, se cpe do českého rybníčku a neví o něm nic a neví o lidech, co tady trénují,“ vysvětluje Kníže.

  Ve svých téměř čtyřiačtyřiceti letech patří Petr Kníže stále mezi nejlepší a nejobávanější zápasníky v Česku. Proslavil se ale také jako úspěšný trenér, pod jeho křídly se už dlouhé roky připravuje populární Makhmud Muradov, který o svém trenérovi často mluví jako o druhém otci.

  „Když (Muradov) přišel poprvé, byl to hubený kluk s květákem na hlavě a neuměl ani slovo česky. Chtěl se poprat. Byla neděle a chtěl si to vyzkoušet. Tenkrát to u nás fungovalo tak, že když přišel někdo nový, dostal čočku. Když vydržel, zůstal, a když ne, hledal si nový gym. On vydržel a líbilo se mu to, byl nadšený. Za pár měsíců začal zápasit v amatérské lize,“ vzpomíná na začátky s dnešním UFC zápasníkem Kníže.

  Petr Kníže je v českém MMA světě znám pro svou extrémně bojovnou povahu. Dokázal udělat skvělou kariéru i přes hendikep v podobě zkrácené nohy.

  Když Kníže začínal s bojovými sporty, spadl z osmimetrové výšky. Skončilo to otevřenou zlomeninou v koleni a hrozila mu amputace, protože se mu do nohy dostala infekce. Následně Kníže absolvoval několik operací a lékaři mu nohu zachránili. I přes veškerou snahu má ale jeho noha omezenou pohyblivost.

  „To zranění mám dvacet let, naučil jsem se s tím žít a dělat všechno. Tu nohu mám kratší asi o dva centimetry, tak potřebuji kompenzovat celé tělo. Jak to trvá dlouho, tak hrozný nápor dostává druhá strana. Je přetížená,“ popsal Kníže.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

  Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

  Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

  Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

  Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

  Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz