Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Legenda českého MMA Kníže se vrací do klece: Hrozila mu amputace, s Vémolou už jsou kamarádi

  Petr Monster Kníže je legendou českého MMA. | foto: Profimedia.cz

  Když začínal s bojovými sporty, mnoho dnešních zápasníků ještě nebylo ani na světě. Petr „Monster“ Kníže, brzy čtyřiačtyřicetiletý ranař a legenda českého MMA, se ale v žádném případě do důchodu nechystá a hodlá ještě na stará kolena vybojovat titul v organizaci Oktagon MMA. Pro tvrďáka, který stojí za úspěchem populárního Makhmuda Muradova a proslavil ho mimo jiné vyhrocený spor s Karlosem Vémolou, bude první překážkou italský bijec Andrea Fusi.

  Petr Kníže, který se na turnaji Oktagon 23 představí v kleci po dvou letech, bývá často označován za jednu z největších ikon bojových sportů v Česku. S MMA začínal v době, kdy byl tento sport v naší zemi ještě v plenkách. Tehdy se ještě nezápasilo v oficiálních váhových kategoriích a jedno kolo trvalo dvacet minut.

  „Zažil jsem turnaje, které byly v garážích. Tam se rozsvítilo jedno světlo, pořád tam foukalo, takže byla zima. A tam jsme se prali celý večer. Byla zábava, kouřilo se tam, popíjelo a ty ses tam uprostřed rval v nějaké podomácku vyrobené kleci,“ rozpovídal se před časem Petr Kníže o začátcích své kariéry.

  „To nemělo nic společného s klasickým MMA, to byla prostě brutální rvačka,“ dodal zápasník, který byl schopný absolvovat i tři zápasy za večer. Většina z nich není evidovaná ve statistikách, proto má Kníže oficiálně „jen“ dvanáct zápasů.

  Patrně nejsledovanějším zápasem Petra Knížete byl duel s jeho tehdejším rivalem Karlosem Vémolou. Oba se dlouhou dobu provokovali a přes média si posílali drsné vzkazy. Nakonec ze zápasu odešel jako vítěz Terminátor, který Knížete dokázal uškrtit technikou north-south choke.

  „Byly tam emoce a já to hodně podcenil. Karlos tady nebyl vůbec známý a z toho, co jsme viděli s trenérem, to vypadalo, že to zvládnu, jenomže jsem narazil na to, na co narazil každý soupeř z Čech. On má brutální silovou převahu. Na zápas jsem se připravoval čtrnáct dní a ještě jsem měl amnézii do toho,“ vzpomínal Kníže v rozhovoru pro youtubový kanál Oktagon MMA.

  S Karlosem Vémolou jsou dnes kamarádi a společně si pomáhají v přípravách na zápasy.

  „Když je potřeba, voláme si. Zároveň spolu trénujeme, jezdíme na společné sparingy. Tenkrát to bylo způsobené tím, že Karlos se neprojevoval nijak v Čechách a já v té době už dlouhou dobu dělal trenéra a přišlo mi, že kluk, který je původem Čech, ale nežije tady, se cpe do českého rybníčku a neví o něm nic a neví o lidech, co tady trénují,“ vysvětluje Kníže.

  Ve svých téměř čtyřiačtyřiceti letech patří Petr Kníže stále mezi nejlepší a nejobávanější zápasníky v Česku. Proslavil se ale také jako úspěšný trenér, pod jeho křídly se už dlouhé roky připravuje populární Makhmud Muradov, který o svém trenérovi často mluví jako o druhém otci.

  „Když (Muradov) přišel poprvé, byl to hubený kluk s květákem na hlavě a neuměl ani slovo česky. Chtěl se poprat. Byla neděle a chtěl si to vyzkoušet. Tenkrát to u nás fungovalo tak, že když přišel někdo nový, dostal čočku. Když vydržel, zůstal, a když ne, hledal si nový gym. On vydržel a líbilo se mu to, byl nadšený. Za pár měsíců začal zápasit v amatérské lize,“ vzpomíná na začátky s dnešním UFC zápasníkem Kníže.

  Petr Kníže je v českém MMA světě znám pro svou extrémně bojovnou povahu. Dokázal udělat skvělou kariéru i přes hendikep v podobě zkrácené nohy.

  Když Kníže začínal s bojovými sporty, spadl z osmimetrové výšky. Skončilo to otevřenou zlomeninou v koleni a hrozila mu amputace, protože se mu do nohy dostala infekce. Následně Kníže absolvoval několik operací a lékaři mu nohu zachránili. I přes veškerou snahu má ale jeho noha omezenou pohyblivost.

  „To zranění mám dvacet let, naučil jsem se s tím žít a dělat všechno. Tu nohu mám kratší asi o dva centimetry, tak potřebuji kompenzovat celé tělo. Jak to trvá dlouho, tak hrozný nápor dostává druhá strana. Je přetížená,“ popsal Kníže.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

  Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

  Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

  Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

  Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

  Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz