Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Náhle zemřel střelec Petr Málek (†58): Fotbal mu rozmluvila máma, na Kypru zažil hrůzu kvůli dětem

  Český sport přišel před pár dny o velmi nedoceněnou osobnost. Sportovního střelce neboli skeetaře Petra Málka (†58) si veřejnost pamatuje zejména kvůli stříbrné medaili z olympiády v Sydney v roce 2000. V životě toho ale dokázal mnohem více, jen se o tom příliš nepsalo. Věděli jste například, že trénoval kuvajtskou reprezentaci a nechybělo málo a stal se z něj slavný fotbalista?

  Rodák z Moravského Krumlova Petr Málek v mládí platil za fotbalový talent. Nastupoval za Znojmo a v sedmnácti letech se o jeho služby dokonce ucházela brněnská Zbrojovka, kterou tehdy vedl legendární Josef Masopust.

  Místo toho, aby střílel branky do sítě soupeřů, dal ale Petr Málek brzy přednost palbě na létající terče. Soudě podle jeho úspěchů, dnes můžeme s jistotou říct, že se rozhodl správně.

  V rozhodnutí zapomenout na fotbal hrála velkou roli jeho maminka. Nelíbila se jí totiž představa, že by její teprve sedmnáctiletý syn zmizel z jejího dohledu a usídlil se v Brně.

  „Moje mamka měla jako učitelka hrůzu z toho, že rok před dokončením gymnázia odejdu do Brna,“ svěřil se v roce 2013 pro Brněnský deník Málek, který ale u fotbalu ještě chvíli zůstal.

  Místo toho, aby se posunul o level výše, kopal dále za Znojmo, které bylo nedaleko jeho rodiště. Fotbal ale postupem času začal kombinovat se střelbou. 

  Petr Málek platil v mládí za velký fotbalový talent.

  Petr Málek platil v mládí za velký fotbalový talent.

  Myšlenky na návrat k fotbalu zahnal první velký úspěch

  V začátcích mu hodně pomáhal jeho strýc, který působil jako státní trenér brokařů. Z tréninků se Petr vracel často hodně potlučený, střelba ho ale chytla. 

  Párkrát Petr Málka napadlo, že by se vrátil k fotbalu. Myšlenky na comeback na zelený pažit ale zahnal jeho první velký úspěch ve střelbě. Vyhrál totiž mistrovství Evropy. V ten moment zjistil, že skeet je pro něj ta správná volba.

  Petr Málek

  Petr Málek na archivní fotografii

  V roce 1988 se zúčastnil olympiády v Soulu. Skončil dvacátý. Ve 33 letech ukončil kariéru a rozhodl se dát na trenérskou dráhu.

  „Cítil jsem se trochu i psychicky unavený. Střelba je v tomto ohledu strašně náročná,“ zdůvodnil tehdy svůj konec Málek. 

  Velkolepý comeback završený stříbrem ze Sydney

  Dva roky poté se už ale vrátil. Pochvaloval si, jak mu pauza pomohla. Změnil svůj styl dosáhl skvělých úspěchů.

  Dvakrát se stal mistrem světa, třikrát mistrem Evropy, jednou opanoval Světový pohár a v roce 2000 si z olympiády v Sydney přivezl stříbrnou medaili. Bylo mu tehdy 39 let a šlo bezpochyby o největší úspěch jeho kariéry.

  „Nešlo ale o překvapení. Byl jsem perfektně nachystaný, střílel jsem dobře a téměř vše vyšlo podle představ,“ tetelil se blahem Málek.

  Petr Málek v roce 2000 vybojoval olympijské stříbro.

  Petr Málek v roce 2000 vybojoval olympijské stříbro.

  Trénoval na Kypru, aby se jeho děti měly lépe

  Rok po olympiádě kariéru definitivně ukončil. Stal se trenérem kyperské reprezentace. Málek upřímně tvrdil, že tuto nabídku přijal z finančních důvodů. 

  „Se třemi dětmi jsme bydleli v třípokojovém bytě, kam jsme se skoro nevešli. Chtěl jsem nám přilepšit,“ říkal Málek.

  Začátky na Kypru ale pro českého sportovce nebyly vůbec růžové. V nové zemi byl sám, a protože neovládal anglický jazyk, měl velký problém se tam domluvit.

  „Byla to hrůza, ale postavil jsem se tomu a vydržel,“ vzpomínal pro Brněnský deník Málek.

  Petr Málek

  Petr Málek šel na Kypr kvůli penězům.

  V Kuvajtu si zvykal na nový svět

  U kyperské reprezentace vydržel do roku 2008. Pak přijal nabídku od kuvajtského nároďáku, kde trénoval až do své smrti. V Kuvajtu Málek poznal úplně jiný svět. Zvykat si musel zejména na mentalitu a zvyky tamních obyvatel.

  „Alkohol i vepřové maso jsou zakázané, mentalita lidí je odlišná. Třeba ženy a muži mají oddělené tréninky, modlí se pětkrát denně a při závodech jsou na to speciální přestávky. Musíte to respektovat,“ nechal se slyšet Málek.

  Na Kuvajt si ale Málek postupem času zvykl a žil tam až do své smrti. O náhlém skonu otce tří dětí informovala v sobotu odpoledne jeho rodina. Příčina smrti je zatím neznámá.

  „Nejenže vyhrál spoustu medailí, měl i ducha válečníka. Byl připravený na každou bitvu a nikdy se nevzdal. Petr Málek byl dlouhou dobu mým vzorem, bylo mi ctí říkat mu kamaráde. Budeš mi chybět,“ napsala na svůj Instagram bývalá skvělá střelkyně Kateřina Emmons.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 13:09 31. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   53
  • Super
   47
  • Cože
   44
  • Haha
   40
  • Sladký
   38
  • Trapas
   37

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

  Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz