Po nátlaku LGBT otočila? Navrátilová se postavila za Semenyaovou, mužské hormony nevadí

Martina Navrátilová se postavila za atletku Caster Semenyaovou. Není prý fér, aby mohla závodit jen po hormonální léčbě. | foto: koláž ExpresuProfimedia.cz

Tenistka Martina Navrátilová nabrala zpátečku. A to důrazně! Ještě nedávno byla výraznou kritičkou transgender osob v ženském sportu, protože prý není fér, aby někdo s mužskými proporcemi měřil síly se ženami. Nyní se ovšem vyjádřila k ožehavému tématu kolem atletky Caster Semenyaové, která kvůli vysoké hladině mužských hormonů bude muset podstoupit hormonální léčbu, aby mohla mezi ženami závodit. „Vůči Semenyaové je to strašně nefér!“ bouří se Navrátilová.

Před dvěma měsíci bylo kolem bývalé české tenistky Martiny Navrátilové živo. Mohl za to její sloupek v britském deníku The Times, kde vystoupila proti působení transgender lidí v ženském sportu.

„Pokud se muž rozhodne být ženou, začne brát hormony, které potřebuje, aby byl sportovní organizací uznán jako ženská sportovkyně. Všechno pak vyhraje, vydělá nějaké peníze a pak své rozhodnutí přehodnotí, protože zatouží mít děti,“ napsala mimo jiné Navrátilová.

Následně dostala osmnáctinásobná grandslamová vítězka pořádnou sodu. Vše vyvrcholilo tím, že byla vyloučena z LGBT spolku, jehož byla dlouhá léta členkou.

Martina Navrátilová

Martina Navrátilová

Jak se zdá, pověst mezi LGBT komunitou je pro Martinu Navrátilovou natolik důležitá, že kvůli ní raději přehodnotila svoje názory. 

Za článek se už tehdy omluvila, teď se navíc rozhodla vyjádřit k hodně propíranému tématu kolem atletky Caster Semenyaové a rozhodnutí sportovní arbitráže CAS. Ta rozhodla, že atletky se zvýšenou hladinou mužských hormonů budou muset brát léky na jejich snížení, aby mohly závodit.

Martina Navrátilová se postavila za atletku Caster Semenyaovou. Není prý fér,...

Caster Semenyaová má příliš vysokou hladinu mužských hormonů. Pokud bude chtít závodit mezi ženami, bude muset podstoupit hormonální léčbu.

A najednou to vypadá, že Navrátilové mužské proporce u sportovkyň zase tolik nevadí.

„Verdikt proti Semenyaové je příšerně nefér a v principu špatný. Neudělala nic špatného a je hrozné, že bude muset brát léky, aby mohla závodit. Kvůli výjimečným případům by se neměla vytvářet obecná pravidla a otázka transgenderových sportovců zůstává nevyřešena,“ uvedla bývalá tenistka na svém webu.

Nezdá se však, že by její iniciativa měla ke zrušení pravidla přispět. V platnost by mělo vejít od 8. května a mezi mnohými sportovkyněmi má zastání. Třeba bývalé běžkyně Paula Radcliffová a Sonia O’Sullivanová se vyjádřily ve stejném duchu jako před dvěma měsíci Navrátilová k otázce transgender sportovkyň.

„Ona (Semenyaová, pozn. red.) je jméno, které se dostává do titulků, takže se debata točí kolem jedné atletky a IAAF. Ve skutečnosti je to pravidlo, které má chránit sport a všechny ženy, které chtějí běhat a možná jednou závodit ve finále mistrovství světa nebo olympiády,“ uvedla O’Sullivanová pro The Irish Times.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat