Říkali mu „pan Real“, jezdil v Aston Martinu. Proč je dnes Zeman plzeňským vyvrhelem?

Má možná nejlepší levou nohu v lize. Přesto je z něj zase muž na odchodu. Fotbalista Plzně Martin Zeman, záložník s cejchem zahozeného talentu, podle všeho zmizí do izraelského klubu, který – při vší úctě – v Česku nikdo nezná. Plzeň už ho nechce.

Kdo kdy slyšel jméno Hapoel Raanana? Možná pár sázkařů, možná několik fotbalových ultrafanatiků.

Po podzimu devátý klub izraelské ligy se podle všeho stane novým působištěm Martina Zemana, dosud záložníka mistrovské Plzně.

Podzim 2018 nebyl pro Martina Zemana v Plzni vydařený.

Podzim 2018 nebyl pro Martina Zemana v Plzni vydařený.

Jeden z nezbedných chlapců českého fotbalu se ve Viktorii ocitl po nepovedeném podzimu na černé listině. Trenér Pavel Vrba už s ním nepočítá.

„Martin je pořád v kádru uvidíme,“ říká sice kouč, ale…

Hráč je s Izraelci domluvený, rovněž západočeský klub nedělá problémy. Raanana se tak stane další podivnou zastávkou na cestě kluka, který v osmnácti oslnil Spartu a Evropu natolik, že měl vážnou nabídku z Realu Madrid.

Se Spartou slavil Martin Zeman v roce 2010 mistrovský titul.

Se Spartou slavil Martin Zeman v roce 2010 mistrovský titul.

„Asi jsem to tehdy nezvládl v hlavě,“ přiznal Zeman.

Je to tak, tahle nabídka byla začátkem jeho potíží. Náctiletý mladíček si začal dovolovat, ač ve Spartě kopal vedle hvězd, například Patrika Bergra či Pavla Horvátha.

Zeman dostal skvělou smlouvu a začal bláznit. Koupil si superauto Aston Martin, což se moc nepozdávalo mazákům v kabině. Ti mu to také dávali sežrat. Ba co víc, luxusní káru brzy naboural.

V říjnu 2018 byl Martin Zeman u plzeňské blamáže v osmifinále domácího poháru....

V říjnu 2018 byl Martin Zeman u plzeňské blamáže v osmifinále domácího poháru. Viktoria vypadla doma s Baníkem Ostrava.

Na jaře roku 2010 sice ještě slavil se Spartou titul (při posledním zápase nehrál, což nezvládl a směrem k trenérovi Jozefu Chovancovi poslal pár nadávek), ale v létě vyvrcholily jeho problémy. Před zápasem kvalifikace Ligy mistrů ho Chovanec vyhodil do béčka.

Na mladíka byli naštvaní i sparťanští fanoušci, kteří mu dali přezdívku „pan Real“. Nemysleli to zrovna pozitivně…

„Pokud se bude chovat tak, jak se choval v posledních měsících, tak nemá šanci se tady prosadit. Talent má, ale pokud bude pokračovat ve svém přístupu k tréninkům a k dalším věcem kolem fotbalu, nemá smysl, aby tu zůstával dál,“ vysvětlil trenér.

Možná nejlepší část kariéry strávil Martin Zeman v Příbrami.

Možná nejlepší část kariéry strávil Martin Zeman v Příbrami.

Po pár týdnech mu dal ještě šanci, ale to už byl jen štěk. Poté začal kolotoč všemožných štací. Rakousko, Plzeň, Slovensko, Příbram, Švýcarsko.

Všude to bylo podobné, šikovný záložník začal výborně, ale postupně uvadal. Proto následoval posun dál. Možná životní chvíle zažil v tom nejmenším týmu, exkluzivně hrál v Příbrami. V sezoně 2014/15 dal v pětadvaceti duelech pět gólů a na dvanáct nahrál.

Růžový přeliv Martina Zemana řešil i reprezentační trenér.

Růžový přeliv Martina Zemana řešil i reprezentační trenér.

Dokonce se v té době mluvilo i o tom, že by ho kouč Karel Jarolím nominoval do národního mužstva. Nestalo se, Jarolím je pes na disciplínu, Zemana znevýhodnila jeho pověst a možná i růžové vlasy, které v té době nosil.

Bláznivý přeliv však byl ten nejmenší problém jeho kariéry. Zeman se dostal do finančních problémů kvůli hazardu. Z potíží se údajně dostal až při angažmá ve švýcarském Sionu a poté v Plzni, kam se vrátil v roce 2016.

V dresu Plzně získal Martin Zeman dvakrát ligový titul.

V dresu Plzně získal Martin Zeman dvakrát ligový titul.

Viktorii pomohl v minulé sezoně k titulu ještě jako platný člen kádru, což ale už na podzim neplatilo. Zeman totiž uvadl, navíc měl i smůlu. Když dostal šanci, Viktoria zkolabovala. Například v domácím poháru s Ostravou, v lize s Příbramí nebo v Lize mistrů v Římě, kde dostala pět gólů.

Po tomto debaklu kouč Vrba Zemana kritizoval jako jediného z hráčů jmenovitě. „Zeman nezavíral svůj prostor. I proto jsme z brejků nic nevytěžili,“ láteřil.

Na podzim si Martin Zeman zahrál v Lize mistrů na stadionu AS Řím.

Na podzim si Martin Zeman zahrál v Lize mistrů na stadionu AS Řím.

Byl to zřejmě poslední velký zápas, který si Zeman za Plzeň zahrál. V devětadvaceti letech zmizí z velké scény, Real zůstane jen trpkou vzpomínkou.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:20 12. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  12
 • Haha
  11
 • Tvl
  9
 • Super
  8
 • Cože
  7
 • Sladký
  7
Komentáře