Jágr, Messi, Neymar a spol. Sportovci, kteří šetřili na účetní a neplatili daně

1. října 2015
Dvě fotbalové hvězdy během pár dnů slyšely obžalobu: Podváděly jste na daních. Barcelonští Neymar a Mascherano jsou další z řady sportovních celebrit se stejným prohřeškem. Mezi problémovými nechyběli ani ti největší: Lionel Messi či Jaromír Jágr.

JAROMÍR JÁGR

Jaromír Jágr v dresu Washingotnu.

Jaromír Jágr v dresu Washingotnu.

Česká superstar – tedy spíš její poradci – špatně zdanila příjmy za rok 2001, kdy hokejista působil ve Washingtonu Capitals. Daňový únik činil celkem 3 270 209 dolarů, včetně pokuty a úroku z dluhu. Jágr nereagoval ani na upomínky.

„Jaromír i jeho finanční poradci jsou si vědomi, že jde o závažnou věc. Jeho finanční tým ho ujistil, že udělá všechno, aby celou záležitost vyřešil,“ řekla Linda Dozoretzová, mluvčí agentury IMG, která Jágra zastupovala.

Jágr nakonec částku promptně uhradil. Nebyl to pro něj problém, v té době vydělával 10 milionů dolarů ročně hrubého.

LIONEL MESSI

Lionel Messi už má daňové potíže za sebou.

Lionel Messi už má daňové potíže za sebou.

Malý velký Argentinec prý dokonce kvůli své kauze přemýšlel o odchodu z Barcelony. Před dvěma lety byl Lionel Messi obviněn z daňového úniku ve výši 100 milionů korun – 4 miliony eur.

Jeho případ dospěl až k soudu, ale už před ním zaplatil přes 5 milionů eur úřadům jako pokutu. Veškerou vinu vzal na sebe Messiho otec Jorge, který je také jeho manažerem, a právě on prý způsobil potíže v placení daní vyplývajících ze smluv na osobnostní práva nejlepšího fotbalisty světa. „Leo se o daňové záležitosti vůbec nestará a věnuje se jen fotbalu,“ řekl Messi senior.

Pětimilionová pokuta nakonec stačila.

NEYMAR

Neymar nyní nemůže disponovat majetkem.

Neymar nyní nemůže disponovat majetkem.

Brazilský soud obžaloval před pár dny Neymara z daňových úniků a zmrazil jeho rodině majetek. Podle agentury AP nemůže třiadvacetiletý útočník Barcelony nakládat se jměním ve výši 48 milionů dolarů (1,2 miliardy korun), přístup k bankovním účtům mu nicméně zůstal.

Berní úřad se podle magazínu zaměřil na firmu N&N Consultoria Esportiva e Empresarial, v níž jsou vedeni jako partneři Neymarovi rodiče. Prověřují prý především „podezřelý tok hotovosti 115 milionů realů (asi 937 milionů korun) v letech 2011 až 2014“.

JAVIER MASCHERANO

Javier Mascherano řeší daňové potíže.

Javier Mascherano řeší daňové potíže.

Vicemistr světa Mascherano podle vyšetřovatelů využil společnosti ze Spojených států a Portugalska, aby zakryl své příjmy týkající se osobnostních práv. Údajné daňové úniky se týkají let 2011 a 2012.

Mascherano tento měsíc dlužnou částku včetně úroků ve výši 200 tisíc eur zaplatil, což v případě, že bude uznán vinným, pro něj může být polehčující okolností.

BORIS BECKER

Boris Becker působí v týmu světové jedničky Novaka Djokoviče.

Boris Becker působí v týmu světové jedničky Novaka Djokoviče.

Trojnásobný wimbledonský vítěz během kariéry oficiálně bydlel v Monaku, jako například Češka Petra Kvitová a desítky dalších tenistů. Německé úřady ho však vyhmátly, zjistily, že žije v Mnichově v domě své sestry. U soudu v roce 2002 se Becker omluvil, přiznal vinu, zaplatil dlužnou sumu ve výši 6 milionů eur. K tomu dostal tříletý podmíněný trest.

DIEGO MARADONA

Diego Maradona dluží v Itálii na daních obrovskou sumu.

Diego Maradona dluží v Itálii na daních obrovskou sumu.

Podváděl na hřišti, viz Boží ruka či dopingové skandály. A v oblasti daní je také známým recidivistou. Argentinec Diego Maradona, spolu s Pelém asi nejlepší fotbalista historie, dluží italským úřadům 39 milionů eur za období 1984 až 1991, kdy hrál v Neapoli. Místní policie mu v minulosti při jeho návštěvách země zabavila již dvoje hodinky značky Rolex a pár diamantových náušnic.

VALENTINO ROSSI

Valentino Rossi, další daňový hříšník.

Valentino Rossi, další daňový hříšník.

Je hlavní hvězdou Moto GP, závodů nejrychlejších silničních motorek. The Doctor, jak se italskému závodníkovi přezdívá, se dostal do problémů, protože žije v Londýně a tím podle italských úřadů dlužil na daních 19 milionů eur. Podle některých pramenů však musel Valentino Rossi, devítinásobný mistr světa, zaplatit až pětatřicet milionů.

ULI HOENESS

Uli Hoeness před soudem kvůli daňovým únikům.

Uli Hoeness před soudem kvůli daňovým únikům.

Byl velkým šéfem Bayernu Mnichov, přesto byl v roce 2013 odsouzen k tříapůlletému vězení. A v něm nemohl sledovat svůj milovaný klub, v němž i kopal. Uli Hoeness ihned po vynesení rozsudku opustil funkce a nastoupil trest. „Nechci poškozovat Bayern,“ vysvětlil.

Slavný muž byl odsouzen za daňové úniky ve výši 28,5 milionů eur (745 milionů korun). Od ledna 2015 je zpátky na svobodě, i když ne úplné. Pracuje pro Bayern a do vězení se vrací jen na noc.

Bývalý vynikající útočník strávil v Bayernu téměř celou hráčskou kariéru a následně v něm zůstal v roli funkcionáře. Jako hráč pomohl bavorskému velkoklubu třikrát vyhrát bundesligu i Pohár mistrů evropských zemí.

����k�p��|

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:06 29. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 8
  • 8
  • 7
  • 7
  • 6
Komentáře