Supermanka Ledecká na lyžích tápe. Brzdí ji zranění i honba za penězi

Ester Ledecká skončila v prvním lyžařském závodě sezony ve Světovém poháru na 21. místě. Sjezd v Lake Louise se jí nepovedl. Proč? | foto: Profimedia.cz

Je českou hrdinkou, dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Ester Ledecká. Na letošních hrách v Koreji si na sebe upletla bič. Proto je legitimní nyní řešit, proč se jí nepovedl vstup do lyžařské sezony. Může za to zranění, ale také pracovní – jenže nesportovní – povinnosti.

Má nejvyšší ambice, není divu. Je olympijskou vítězkou v super-G, ve sjezdovém lyžování by se ráda dostala do pozice, kterou má v závodech na snowboardu. V nich je světovou královnou.

Na lyžích může být také, to vidí celá planeta.

Ester Ledecká na trati sjezdu v Lake Louise.

Ester Ledecká na trati sjezdu v Lake Louise

Jenže začátek sezony se nepovedl, Ester Ledecká zahájila lyžařskou sezonu 21. místem ve sjezdu Světového poháru v kanadském Lake Louise. Třiadvacetiletá Češka zaostala o 2,41 sekundy za premiérovou vítězkou v SP Rakušankou Nicole Schmidhoferovou.

„Nejsem z toho samozřejmě moc nadšený, ale umístění odpovídá současné formě Ester. Nemůžeme mít bohužel přehnaná očekávání,“ řekl její trenér Tomáš Bank v České televizi.

Ester Ledecké vstup do lyžařské sezony příliš nevyšel.

Ester Ledecké vstup do lyžařské sezony příliš nevyšel.

Důvody, proč Ledecké závod nevyšel, jsou dva. Zaprvé je to její zdravotní stav. Před dvěma týdny si při snowboardovém tréninku zlomila kůstku v ruce. „Jsem nešika,“ glosovala událost. Při jízdě si rukou škrtla o branku a bylo to.

„Forma Ester je hodně ovlivněna jejím stavem. Před čtrnácti dny byla na operaci v Americe, zlomila si malou kůstku v ruce, a dost to ovlivnilo předzávodní přípravu. V podstatě to jednadvacáté místo není zas tak špatné, protože jsme řešili úplně jiné problémy než lyžování,“ řekl nakonec smířlivěji Bank.

„Na lyžích byl problém vymyslet dlahu tak, abych mohla držet hůlku. Ještě jsem v ruce neměla takovou sílu, ale cvičím s tím, je to každým dnem lepší. Tréninky v Lake Louise i závod jsem jela skoro bez handicapu,“ doplnila závodnice.

Ester Ledecká má mnoho reklamních povinností.

Ester Ledecká má mnoho reklamních povinností.

Jenže její trenér našel ještě jeden velmi podstatný důvod zabrzděné výkonnosti. Ledecká nemá na lyžích najezděné dostatečné množství tréninků.

Samozřejmě, ona jich nebude mít nikdy tolik jako její soupeřky, protože se musí chystat i na snowboardové závody, pozornost tudíž tříští. Jenže olympijská šampionka jich má na začátku sezony za sebou málo i na své poměry.

Důvodem je vedle zranění také její marketingové zaneprázdnění. Ledecká je pro partnery velmi zajímavou tváří – díky svým úspěchům, ale také nátuře. V tuto chvíli v Česku není lákavější sportovec pro reklamní účely.

Ester Ledecká v cíli sjezdu v Lake Louise.

Ester Ledecká v cíli sjezdu v Lake Louise

A to se projevuje.

„Letos nám ten trénink nevyšel. Zasáhly do toho zdravotní komplikace a počasí. A vzhledem k nabitému programu Ester, když jsme ztratili jeden týden v srpnu kvůli nemoci, neměli jsme ho kde nahradit. Pak jsme ztratili jeden týden kvůli počasí, zase jsme ho neměli kde nahradit, protože měla natáčení reklam,“ upozornil před začátkem sezony kouč Bank.

„To musíme nějak změnit. Nemůže se stát, že kvůli těmhle povinnostem zanedbáme trénink. Toho času má strašně málo,“ nakázal.

Je to tak, jen nevšední nadání nestačí.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:23 31. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  13
 • Super
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
 • Haha
  8
 • Tvl
  6
Komentáře