• Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Čeští oštěpaři mají dvě medaile, Vadlejch stříbro a Veselý bronz. Stalo se něco, co nikdo nečekal

Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch z ČR po finále na LOH 2020 dne 7. srpna 2021 | foto: ČTK

Česká jízda na olympiádě zase nabrala medailový kurz. Čeští oštěpaři získali v Tokiu dvě olympijské medaile, Jakub Vadlejch stříbro a Vítězslav Veselý bronz. Lepší byl jen Ind Níradž Čopra, který vybojoval pro svou zemi v Tokiu první zlato. Česká výprava má na kontě jedenáct medailí a díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových zažila nejúspěšnější letní hry v samostatné historii.

Třebaže před závodem nepatřili k favoritům, na sportovní svátek se perfektně nachystali.

Ale formu načasovali na nejdůležitější závod roku a ukázali, že oštěp je parádní česká disciplína. Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný v hledišti musel mít radost.

„Je neskutečné, že se to sešlo právě teď a tady. Cítil jsem se skvěle, po dnešní rozcvičce jsem si říkal, že si to můžu pokazit jen já sám. Jsem rád, že to vyšlo,“ řekl Vadlejch.

Finále začal nejlépe Čopra, který zvítězil už v kvalifikaci. Ve druhé sérii si vedení upevnil hodem dlouhým 87,58 metru. Třetím pokusem dlouhým 85,44 metru se k němu přiblížil Veselý, mistr světa z roku 2013, který tak daleko nehodil posledních pět let.

„Stalo se něco, co jsem si už ani nemyslel, že se může stát. Sport je prostě krásný, vždycky jde o ta dramata a emoce. Všechno je možné, nikdy to není podle tabulek,“ řekl Veselý.