Sparta se chce vzepřít čínským miliardám: Kolik už utratila, aby naháněla Slavii?

  •   12:16
  • diskuse

Andrea Stramaccioni si přivedl sedm zahraničních spolupracovníků. | foto: ČTK

Vzal 40 milionů a sestavil v Česku nevšední trenérský tým vedený Italem Andreou Stramaccionim. Nakupuje hráče ve velkém, a to ještě nepřišla ta největší rána. Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský se chce vzepřít čínským miliardám, které přinesly titul rivalovi největšímu – Slavii.

V minulé sezoně byli sparťané doslova trapní. Třetí místo v lize, neúspěch v domácím poháru. V Evropské lize přišlo krátké vzepětí, ale i to bylo rychle utnuto.Proto Daniel Křetínský, šestý nejbohatší Čech a majitel letenského kolosu, hodil na stůl balík peněz. Začalo utrácení, které má mít dva výstupy.

Zaprvé Sparta zastaví pád na domácí scéně. Nejslavnější tým vyhrál ligu naposledy před třemi lety, za posledních deset roků bral jen tři mistrovské tituly. Za druhé ústup v Evropě. V Evropské lize se sice Spartě poměrně daří, ale to je „jen” druhá scéna. Ligu mistrů, kde se dají vydělat obří peníze, hrál celek naposledy v sezoně 2005/2006.

Andrea Stramaccioni si přivedl sedm zahraničních spolupracovníků.

Andrea Stramaccioni si přivedl sedm zahraničních spolupracovníků.

„Chceme být jejím pravidelným účastníkem,” vykládal přitom Křetínský, když v roce 2004 Spartu kupoval. Je to úplně jinak...

Místo zápasů na nablýskané scéně utratil miliardář za Spartu ze svého 1,2 miliardy korun. Tato suma navíc každoročně roste, klub si na sebe sám nevydělá.

Fotogalerie

Nyní se tedy mocný muž rozhodl, že to změní - a to na české poměry nevídanými investicemi. Už na podzim utratil 73 milionů za uvadající talent Václava Kadlece. Že šlo o nesmyslnou částku, demonstrovala celá sezona. Útočník byl velmi často zraněný a s výjimkou (asi) dvou zápasů hrál mizerně.

Přes toto varování přišlo léto a s ním další obří výdaje.

Začněme přestupy. Z Dukly Praha dorazil urostlý Slovák Lukáš Štětina. Cena 27 milionů. Ze Slovácka nadějný Bosňan Eldar Čivič za 30 milionů, po němž prahlo i Dynamo Moskva. Ze Zlína srbský expres Vukadin Vukadinovič za 15 milionů.

K tomu dva zkušení po konci smlouvy, tedy „zadarmo”. Jenže plat a podpisový bonus pro slovenského brankáře Martina Dúbravku (Liberec) a rakouského útočníka Marka Janka (Basilej), jak je zvykem v případech přesunů volných hráčů, nebude rozhodně tuctový.

To není všechno. Prakticky hotový je přestup Srba Srdjana Plavšiče z Dynama Záhřeb. A to bude největší rána: 40 milionů. Mluví se i o dalších velkých jménech, na seznamu Sparty je prý ještě protřelý Izraelec Ben Haim (76 milionů) či Makedonec Ilija Nestorovski z Palerma. Jeho cena je podle webu transfermarkt.de 90 milionů.

Poslední dvě jména jsou nejistá - zřejmě i nesplnitelná - přesto už Sparta vydal za přestupy nějakých 110 milionů.

K tomu je nutné přípočítat 40 milionů, tedy výdaj na nového trenéra, Itala Andreu Stramaccioniho a jeho zahraniční spolupracovníky. Těch si přivedl celkem sedm - pět Italů, Chorvata a Řeka.

„Sparta nabídla rozpočet a pak už bylo jenom na mně, jak bude realizační tým vypadat. Je to moje rozhodnutí a já za něj budu zodpovědný. Každopádně je důležité, že v týmu jsou i Češi, kteří to tady znají a hodně pomůžou. Třeba Radoslav Kováč nebo Miroslav Baranek,” řekl na začátku letní přípravy Stramaccioni.

Celkem bude mít realizační tým jedenadvacet členů. To je na české poměry naprostá novinka, i když u velkých zahraničních klubů zavedená praxe.

A to vše zaplatí Křetínský.

Komentáře