Sparta má desátou posilu: Uprchlíka, co se narodil za války na moři

  •   13:13
  • diskuse

Rio Mavuba se stal desátou letní posilou fotbalové Sparty. | foto: sparta.cz

Moře posil, co zaplavilo letenský fotbalový stadion Sparty, má nyní druhý rozměr. Desátou novou tváří v týmu italského kouče Andrey Stramaccioniho je Francouz Rio Mavuba, muž, který se narodil na moři.

Zamlada o svém osudu nechtěl mluvit. „V mém pase stálo: Narozen na moři,” popsal před časem nyní třiatřicetiletý Rio Mavuba, který do Prahy přichází z Lille s vizitkou francouzského reprezentanta.21.července 2017 v 10:00, příspěvek archivován: 21.července 2017 v 12:15

i️ Sparta sign French midfielder Rio Mavuba! ▶️ https://t.co/YzZwJQbOtO https://t.co/9jXOswliDw

„Je fakt, že jsem nikdy příliš nechtěl znát podrobnosti našeho útěku. Všechno, co vím, je, že jsem narodil na lodi tajně jedné noci u pobřeží západní Afriky,” prozradil.

To se událo v březnu 1984, mimochodem roku, kdy Francie, kam s rodiči mířil, vyhrála mistrovství Evropy ve fotbale. Jeho maminka Teresa pocházela z Angoly, jeho táta Ricko si zahrál v roce 1974 mistrovství světa za Zair. A je tu ještě jedna spojitost s vodou: Jméno Rio znamená v překladu řeka...

Z Angoly vyhnala rodinu občanská válka, Rio s rodiči nakonec dorazil do Marseille a později do Bordeaux. „Naštěstí je ve městě mnoho lidí z jižní Afriky, proto je Bordeaux připraveno přijmout uprchlíky,” vyprávěl.

Jenže ani tam neměl lehký úděl. Maminka mu zemřela ve dvou letech. „Proto jsem neměl dost příležitostí zjistit v dětství něco o svém příběhu,” vyznal se fotbalista.

Táta se znovu oženil. „Vyrůstal jsem se svými jedenácti bratry a sestrami,” popsal Rio. O dvanáct let později ale zemřel i otec.

V Lille byl Rio Mavuba kapitánem.

V Lille byl Rio Mavuba kapitánem.

Chlapce však pohltil fotbal. V Bordeaux už v šesti poznali, že má talent. Za místní Girondins debutoval ve dvaceti letech, nakonec za slavný klub odehrál téměř sto třicet zápasů. Dostal se i do francouzského národního mužstva.

Jeho životní štací se však stalo Lille, odkud nyní přichází do Sparty. Dorazil s přezdívkou Kouzelník, měl by Spartě pomoci ve středu pole. Kolik pražský klub zaplatil? Podle odborného serveru transfermarkt.de má Mavuba cenu milion eur.

„Mám velkou radost, jsem nadšený, že můžu hrát za Spartu. Vnímám, že je to v Čechách velký klub a že chce vyhrát trofej,” uvedl Mavuba podle oficiálního webu klubu. „Je to skvělá příležitost, protože přicházím do země, kde mají všichni rádi fotbal. Stěhuji se sem s rodinou a těšíme se na život ve velkém městě.”

Je možné, že v Česku dostane podle známé pohádky novou přezdívku – Plaváček.

Fotogalerie

Komentáře