Taky jste se smáli „pařbě šprtů“? Jeden z nich teď poslal Teslu do vesmíru!

Tomasz Czajka byl účastníkem „pařby šprtů“. Teď poslal Teslu do vesmíru. | foto: Facebook

Možná jste už někdy narazili na fotku z „brutální pařby šprtů“. Meme obrázek zachycující čtveřici matematických géniů jednu dobu sdílel snad celý Facebook. Jestli jste se jim posmívali také, možná se teď trochu začervenáte. Jeden z těchto „exotů“ totiž stojí za sestrojením raketoplánu Falcon Heavy a vysláním Tesly Roadster do vesmíru!

Není tomu tak dávno od doby, kdy po všech sociálních sítích běhal meme obrázek čtyř studentů, na první pohled tak trochu podivínů.

Jejich fotka byla pořízena v Polsku během vědeckého tábora v roce 1997. Terčem posměchu se stali pro svoje i na tu dobu lehce staromódní oblečení, velké brýle nebo třeba kvůli občerstvení v podobě šálků s čajem. „Brutální pařba fakulty aplikovaných věd,“ vtipkovali lidé.

Dobře si ale prohlédněte chlapce, který sedí druhý zleva. Když se jeho fotka šířila internetem (slavná nebyla jen v Česku), moc pozornosti tomu pravděpodobně on sám nevěnoval. Už v té době měl totiž plnou hlavu práce s konstruováním nejvýkonnějšího raketoplánu všech dob, Falconu Heavy, který před pár dny úspěšně prošel testovacím startem.

Právě se totiž díváte na Tomasze Czajku, který pracuje jako letový softwarový inženýr ve společnosti SpaceX. Pro známého miliardáře Elona Muska programuje už od roku 2014 a v podstatě se dá říct, že zodpovídá za úspěchy raketových misí. Specializuje se totiž na vývoj řídicích raketových systémů a třeba raketa Falcon Heavy při startu neměla na palubě žádnou posádku, byla řízena počítačem.

Pokud jste se tedy po vypuštění Tesly Roadster do vesmíru kochali pohledem z jejích kamer, vděčit za to můžete muži, kterému se ještě před pár lety posmívaly celé zástupy lidí.

Obdivuhodný je i zbytek jeho dosavadní kariéry, po studiích v USA a úspěších v různých matematických a programátorských soutěžích pracoval na stejné pozici jako ve SpaceX šest let pro Google.

A co ostatní tři „exoti“ ze slavné fotky? Podle informací polského webu Fakt.pl pracuje jeden z nich stejně jako předtím Czajka v Googlu, další dva pak na vysokých univerzitních pozicích mimo Polsko.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:08 11. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Sladký
  5
 • Trapas
  4
 • Haha
  3
 • Cože
  3
 • Tvl
  3
Komentáře