Arabští fotbalisté odmítli uctít oběti Londýna. Jsou pro ně vrazi hrdinové?

Saúdové oběti teroru v Londýně neuctili | foto: Twitter

Ačkoliv současná eskalace napětí mezi několika arabskými státy včetně Saúdské Arábie kvůli údajné podpoře světového terorismu Katarem by mohla mást, Saúdové sami patří mezi největší sponzory teroristů na světě. A opět to dali najevo, i když tentokrát trochu jinak před sportovním zápasem.

Během fotbalové kvalifikace Světového poháru před zápasem Saúdské Arábie a Austrálie došlo k neskutečně trapné události, která o lecčem svědčí. Organizátor vyzval sportovce i diváky k uctění obětí londýnských teroristických útoků minutou ticha. To už dopředu odmítli Arabové s tím, že „něco takového není v saúdské kultuře zvykem“, informoval Daily Mail.To ovšem není pravda. Dokonce v nedávné minulosti minutou ticha takto uctili házenkáři SA smrt panovníka Abdalláha v roce 2015 a taktéž tragickou smrt brazilských fotbalistů při letecké havárii. Ve chvíli, kdy se Australané na hřišti společně chytili, aby si připomněli zemřelé oběti islamistických vrahů, dělali ostatní, kromě jediného saúdského fotbalisty, že se nic neděje, a rozcvičovali se.

To samozřejmě vzbudilo velikou nelibost mezi fanoušky na stadionu i později na sociálních sítích. Zvlášť proto, že každý návštěvník musí v zemích jako SA striktně dodržovat pravidla a zvyky země. A také proto, že většina diskutujících oprávněně upozorňuje na fakt, že fotbalisté pravděpodobně s útoky souhlasí.

To potvrdil vlivný islámský imám Sheikh Mahammad Tawhidi. Ten dokonce řekl přímo, že je lež, pokud někdo tvrdí, že muslimská kultura neuctívá mrtvé minutou ticha.

„Nedrželi minutu ticha vzhledem k wahábské formě islámu, kterou vyznávají v Saúdské Arábii. Podle té není pro muslima hříchem zabít nevěřícího,“ řekl Tawhidi a uvedl, že fotbalisté pravděpodobně s džihádisty sympatizují, a to byl hlavní motiv jejich chování.

„V jejich očích jsou teroristé mučedníky, kteří přijdou do nebe. Pokud by drželi minutu ticha, bylo by to proti jejich muslimským bratrům bojujícím za džihád proti nevěřícím.“

Komentáře