Proč Kajínek nevraždil a co ho čeká v rodné vsi? Kamarád má pro Jiřího vzkaz

Kamarád vzpomíná na Jiřího Kajínka, s kterým vyrůstal | foto: archivČTK

Rostislav Macháček je někdejší fotbalista pražské Slavie, který s Jiřím Kajínkem vyrůstal od dvou let a stýkali se až do doby jeho uvěznění. Trenéra mladých fotbalistů jsme navštívili proto, abychom zjistili, jak je vnímáno propuštění nejslavnějšího českého vězně v jeho rodišti. Těší se, až s Jiřím zajdou na ryby, zahrají si fotbal nebo zajdou na colu.

Jak vůbec vnímáte celou kauzu Jiřího Kajínka?Nejraději bych byl za obnovu procesu. Omilostnění je sice hezké, ale takhle na sobě bude mít stále ten škraloup. Nepochopím, když je někdo odsouzený na základě výpovědi svědka, který byl osmkrát trestaný, terorizoval Plzeň, přivazoval podnikatele.

Ze začátku byl ten Pokoš pro soud věrohodný, ale když se měl proces obnovit, byl nevěrohodný. Jirka chce obnovení procesu taky. Kdyby se prokázalo, že to neudělal, co by mu musel stát vyplatit?

Jaké nedostatky ve vyšetřování případu vidíte, co tam podle vás nehraje?

Můj příbuzný do jednadevadesátého vyšetřoval vraždy, a když se s případem trochu seznámil, tak říkal: „Základem každého vyšetřování je rekonstrukce. Proč ta nebyla udělaná?“ ptal se a byl na pochybách.

Rostislav Macháček je přesvědčený o nevině svého kamaráda.

Když nasadili psa na stopy, tak udělal velký okruh a dovedl je zpátky na místo činu. To by určitě Jirka udělal, že by se tam vrátil, když už na místě byla policie. Devadesát procent lidí, kdo tady vyrůstal a znal ho, tak vám řekne, že to neudělal.

Kdyby on na tom místě byl, tak nenechá Pokoše lézt po čtyřech a střelí ho do zadku. Bylo to na odlehlém místě, inteligentní člověk jako Jirka by ho střelil do hlavy, aby nepřežil.

Z těch lidí, co měli na Kajínkově zavření zájem, už někteří nežijí, ale jiní jsou na vyšších postech.

Těšíte se na kamaráda z mládí, máte radost, že bude propuštěn?

Jirka má u mě vždycky otevřené dveře, nikdy mi nic neudělal. Fandím mu, ať to zvládne. Nikdy ho nebudu brát jako vraha, ale jako kluka, se kterým jsem vyrůstal. A stejně tak i 99 % lidí v Prachovicích, když přijde tady do naší hospůdky k Holubům na colu. Budou ho brát, jako by tu byl naposled před měsícem.

Kdy jste se s Jiřím Kajínkem viděl naposledy?

Naposledy u mě byl ve třiadevadesátém, když ho pustili, a určitě se za mnou staví i teď, i když on ani neví, že tady stojí ta chata. To tu v té době nebylo, ale on se mě dopátrá. Asi bude ze začátku na jejich chatě v Kraskově.

V kontaktu s Jirkou jsem byl přes jeho sestru Mílu. Když jsem ji potkal, tak jsem ho pozdravoval a on mi to vždy oplatil.

Když paní Kajínková umírala v Přestavlkách na roztroušenou sklerózu, Jirka už byl ve vězení, tak jsem tam jeho sestru Mílu vezl. Naše rodiče se znali a stýkali se. Takže jsem paradoxně jeho mámu viděl jako jeden z posledních. Syn se s ní rozloučit nemohl.

Jak vůbec vnímáte fakt, že Jiří Kajínek dostal milost? Jak si myslíte, že ho lidé přijmou?

Už pan Rychetský o propuštění Jirky uvažoval, tak teď pan Zeman asi pročítal ten spis a rozhodl se. Klobouk dolů. Je to možné, že v propuštění hraje roli populismus. Ale to já neřeším.

Ze začátku to bude mít těžké. Ta medializace může být hezká, ale leze to na nervy. Když s ním budu mluvit, tak mu chci říct, ať se od nikoho nenechá vyprovokovat. Není jako jiní vězni s IQ tykve, bude trochu připravený, cvičil, četl, díval se na televizi. On to zvládne. A možná mu nebude vadit ani ta medializace, on se vždycky rád předváděl a upozorňoval na sebe.

Někdo bude chtít parazitovat na jeho popularitě, že se s ním jednou viděli. To já nemám rád. Já se na něj těším, pokecáme, půjdeme na ryby. V mládí jsme chytali raky, to mě naučil jíst. Dělal nám je u rybníka na ohni.

Jak si myslíte, že bude probíhat jeho život, když se vrátí sem na Chrudimsko? Co tady bude dělat?

On se normálně začlení do života. Do začátku nějaké peníze bude mít z filmu, knížky, budou ho zvát na různé akce. Až ho poznají, jaký je, bude ještě populárnější. Většina delikventů, co jsou ve vězení 15–20 let, jsou vymaštěnci. On je jiný, a to mu získá sympatie.

Bude chtít v klidu dožít svůj život. Moc dobře ví, že nejlepší léta strávil ve vězení. Přivede ho sem nostalgie k rodišti. Práci sežene, v cementárně je možnost. Má tady soukmenovce, kteří už mají pozice, funkce, firmy, práci mu určitě někdo dá.

Co si řeknete, až se s Jiřím uvidíte? Máte pro něho nějaký vzkaz?

Až ho uvidím, tak mu řeknu, že bych potřeboval stopera, tam děláme chyby, jestli by s námi nepotrénoval. Vždycky byl rychlý, s tvrdou střelou. Sportovec.

Mám pro něj vzkaz, až přijede do východních Čech, ať se u mě staví, že na něj čekám a chladím colu. Pivo ne, nikdy nekouřil a nepil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:59 16. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  216
 • Trapas
  20
 • Tvl
  20
 • Cože
  15
 • Sladký
  15
 • Haha
  11


Komentáře