Rakousko zakázalo muslimkám zahalení. Budou je teď muži držet doma?

  •   14:44
  • diskuse

Německá strana CSU chce zakázat nošení burek a nikábů, které zakrývají obličej. Jejich nošení přitom Merkelová obhajuje jako kulturní zvyklost některých uprchlíků. | foto: reprofoto bild.de

Rakousko, které bojuje s masivním přílivem uprchlíků a nepřizpůsobivostí části migrantů muslimského vyznání, přistoupilo k přijetí od počátku roku plánovaného zákona. Podle něj mohou být ženy se zahalenou tváří pokutovány částkou až 150 euro, přibližně tedy 4 tisíce korun.

Dá se předpokládat, že nikáby a burky, tedy tradiční oblečení muslimských žen, budou z ulic rakouských měst mizet. Paradoxně jen krátce poté, co prezident země Alexander Van der Bellen krotil islamofobní nálady obyvatelstva a vyzýval k solidaritě nošením muslimský šátků – hidžábů.Kontroverzní opatření má pomoci přistěhovalcům s integrací a přijímáním evropských kulturních zvyklostí. Od října tohoto roku bude každá žena, které nebude vidět do obličeje, riskovat pokutu.

Kritici tohoto opatření ovšem argumentují tím, že se zvyky muslimů nezmění a jediným výsledkem bude větší nesvoboda žen, které nebudou manželé pouštět ven.

Některým poslancům nevyhovuje, že v zákoně není zahrnuta klauzule, aby se zahalování obličeje a nošení šátků vůbec zakázalo ve státním úředním sektoru. Po Francii, Belgii, Holansku, ale třeba i Bulharsku, je Rakousko další zemí, která k takovému zákazu přistoupila, i přes nevoli islámských organizací.

Fotogalerie

Komentáře