Havel se musí obracet v hrobě. Kvůli čínskému prezidentovi bylo zatčeno 12 lidí

 •   14:16
 • diskuse

Čínský prezident Si Ťin-Pching přiletěl do Česka, policie zatkla 12 lidí! | foto: Expres.cz

Návštěva čínského prezidenta je teprve na začátku a už ji provází mnohé kontroverze. Policie zatkla nejméně 12 aktivistů, kteří se různými způsoby pokoušeli upozornit na to, že Čínská lidová republika nedodržuje lidská práva, a to především v Tibetu.

Nikdy předtím neměly stožáry na Evropské třídě takovou pozornost jako v posledních dnech. Nejprve se na nich objevily červené čínské vlajky, což na mnohé působilo jako červený hadr na býka.Vlajky Čínské lidové republiky se na protest začaly ničit. A nebyl to jediný exces, který připomíná, že ne všichni vítají hlavu komunistické země tak nekriticky jako Pražský hrad.

Prezident Si Ťin-pching bude v České republice tři dny.

Prezident Si Ťin-pching bude v České republice tři dny.

Krátce před příletem prezidenta Si Ťin-pchinga sundavaly desítky policistů a hasičů tibetské vlajky, které mají připomínat čínskou okupaci Tibetu.

Manévry to byly skoro jako při teroristickém útoku...

„Na policejních služebnách v této souvislosti skončilo celkem 12 osob pro podezření z přestupkového jednání,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Zoulová. V souvislosti s potyčkami s fanoušky čínského prezidenta v centru města skončila na policejní služebně ještě jedna osoba.

Na cestě z letiště k Pražskému hradu - konkrétně v parku Velvarská u Evropské ulice - se v pondělí objevil také billboard s tibetským dalajlamou a bývalým prezidentem Václavem Havlem, který byl přítelem tibetského duchovního vůdce a zajímal se o otázku porušování lidských práv v Tibetu.

Naopak prezident Miloš Zeman nezávislý Tibet nepodporuje vůbec. Před časem se nechal slyšet, že současné poměry v Tibetu jsou lepší v minulosti pod nadvládou mnichů.

Prezident s početnou delegací bude v České republice tři dny. Češi si od setkání s hlavou ekonomické velmoci slibují navázání strategické spolupráce i podepsání řady memorand a obchodních dohod.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:16 26. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  46
 • Super
  38
 • Haha
  15
 • Tvl
  15
 • Sladký
  14
 • Cože
  8


Komentáře