Jací jsou piráti ze severu? Islandské Pirátské straně vládne žena!

Česká pirátská strana slaví nebývalý úspěch ve volbách. Letos poprvé se dostala do parlamentu a je možné, že se bude podílet i na sestavování vlády. Na to, že většina jejích členů se politice věnuje ve volném čase, je to nebývalý úspěch. Nejedná se však o světový unikát. Prvenství si pro sebe před rokem urvali islandští Piráti. Jaký je jejich příběh a kdo je žena, která stojí v jejich čele?

Na samém počátku příběhu islandských Pirátů stojí žena. Brigitta Jónsdóttir (45), bývalá anarchistka, básnířka a umělkyně, která vzešla z chudých poměrů (její matka byla muzikantka a otec rybář), vstoupila do politiky v roce 2008 v čele občanského sdružení, které už mělo po krk tehdejší finanční krize na Islandu. Tehdy se po volbách dokonce stala poslankyní, avšak, jak se zdá, nespokojila se jen s občanským sdružením, a tak v roce 2012 vznikla Pirátská strana. Ta postupně získávala na popularitě, a tak se v roce 2016 jako historicky první pirátská strana na světě dostala do parlamentu.

Na Islandu došlo v roce 2016 také k předčasným volbám, po kterých se konzervativním islandským stranám nepodařilo sestavit vládu, a tak úkolem byla pověřena právě Pirátská strana.

Ani ta však neuspěla.

Teoreticky se tak do budoucna čeští Piráti pod vedením Ivana Bartoše stále mohou stát první pirátskou stranou, které se to podaří.

Fotogalerie


Komentáře