Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Politická superstar Bartoš očima ženy: Proč se rodí nový hrdina

  Přestože hnutí ANO vyhrálo volby, faktickým vítězem celého letošního hlasování je Ivan Bartoš, lídr Pirátů a sedmatřicetiletý nerd s dredy, vzhledem vagabunda vytaženého z popelnice a neodolatelným úsměvem, z jehož koutku mu občas visí zapálený čvaňhák. Navzdory tomu všemu toto zmuchlané individuum popírá veškerá pravidla o zákonitosti přitažlivosti. Nejenže se zrodila nová politická hvězda, rodí se i nový idol žen. A není sám.

  Samozřejmě že politicky ideální by bylo, kdyby se volič rozhodoval poté, co si poctivě přečte všechny programy stran a pak hodí hlas podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale pojďme si říct, a nemělo by vás to absolutně překvapit, že tohle se většinou neděje.

  Není ani důvod. Stačí jen rozdělení na pravo, levo a střed, elementární shoda se základy programu a zbytek zařídí vystupování osobností, které jsou za stranu nejvíce vidět. Stará známá pravda se opět potvrdila v nové politické celebritě, která se stala faktickým vítězem voleb, přestože nejvíce hlasů dostalo hnutí ANO.

  Ivan Bartoš je nejvíce zpovídanou a snad i nejvíce fotografovanou politickou osobností dneška, na všech snímcích je v obložení žen, které ani nezastírají, jak obdivně na něj hledí, frontu na rozhovor s ním stojí omámené redaktorky, a jakmile nějaká teenagerka nebo i dospělá žena uvidí dlouhé dredy, hned si běží pořídit selfíčko.

  Gentleman s dredy, který miluje svou ženu

  Předseda Pirátů, jenž nosí ošoupané rifle a libuje si v černých košilích a mikinách s kapucí, zvedá ženský estrogen k alarmujícím hodnotám, aniž by musel vypadat jak vymazlený kravaťák. Za vším je dokonalá kombinace charismatu, pohledného obličeje, širokého úsměvu, trochu vandráctví a vzdoru v osobnosti, k tomu navíc inteligence, rétorika spatra a ochota bít se za svou stranu v první linii.

  Ivan Bartoš je faktickým vítězem voleb.

  Ivan Bartoš je faktickým vítězem voleb.

  Je to na vás moc květnaté? Tak jinak: z Bartoše je cítit mužnost. Trocha grázlovství. Testosteron. To, co Topolánek – ostravský ogar – označoval jako „chlap s gulema“. Ale Bartoš má do buranství daleko. Nekřičí, necloumají s ním emoce, divoce negestikuluje, není vulgární. Dá se označit za gentlemanského sígra, navíc už samotné slovo „pirát“ evokuje něco zakázaného, něco dobrodružného. Romantickou představu, že s někým takovým vymizí nudná šeď a přijde zábavná a taky nebezpečná jízda. 

  „Piráty jsem volila kvůli němu. Je to gentleman s dredy, navíc moc hezky mluví o své ženě Lydii, to se holkám líbí,“ říká třicetiletá Alice. Ví vůbec, komu dala hlas? „Volila jsem je potřetí, jejich program znám. U Bartoše si člověk musel dohledat sám, co kde řekl, tím byl trochu víc exkluzivní,“ vysvětluje svou přízeň. 

  Jak na její slova kontruje pirátská prvovolička, šestačtyřicetiletá Lucie? „Jejich program jsem projela, ale Bartoš na mě zapůsobil jako osobnost. Líbil se mi, je to sympoš, ale jen kvůli tomu bych je nevolila. Původně jsem chtěla volit topku, ale ke Kalouskovi mám rozporuplný vztah, je to arogantní člověk. Rozhodla jsem se vlastně večer před volbami, když jsem koukala na debatu s Moravcem.“ 

  Ivam Bartoš byl účasten povolební debaty lídrů, kde prokázal své rétorské...

  Ivan Bartoš byl účasten povolební debaty lídrů, kde prokázal své rétorské schopnosti a přemýšlivou rozvahu.

  Ostatně jak se Bartoš v debatách prezentuje, kvitují pozitivně i političtí komentátoři a odborníci. Mluví chytře, ale nechytračí. Jeho slovům rozumí ostřílený vrcholový manažer i osmnáctiletá brigádnice za pultem Jednoty.

  Analytický mozek a podpora ženy

  Netradiční hezoun z Pirátů přitáhl dle reakcí na sociálních sítích k volbám mnoho žen, které podlehly vábení inteligentní mužnosti, ale není sám. 

  Dalším netradičním hrdinou je Václav Klaus mladší (48), jenž nadchl v barvách ODS. U něj láká až neuvěřitelná kombinace geniálního mozku a fyzické vady, i přes niž je Klaus mladší přitažlivý jako dominantní muž. Ženám se líbí jeho analytické myšlení, smysl pro humor a nadsázku, což prezentuje ve svých sloupcích, a schopnost pichlavě vystihnout jedinou větou podstatu problému.

  Václav Klaus ml. má navzdory fyzické vadě krásnou manželku, i to je důvod, proč...

  Václav Klaus ml. má navzdory fyzické vadě krásnou manželku, i to je důvod, proč na něj ženy slyší. Dokazuje jim tím, že má mnoho jiných kvalit.

  Navíc má doma krásnou mladou ženu, která se prezentuje skromně až plaše, a kdo sleduje Facebook Klause mladšího, tak ví, že jeho manželka udává směr „moderní bydlenky“ v tom hezkém slova smyslu. Vyrábí si vlastní prostředky pro domácnost a má neotřelé nápady na výzdobu domova, s čímž vším se Klaus mladší rád pochlubí svým příznivcům a nikdy také nezapomene svou ženu pochválit nebo jí poděkovat. Lucie je jeho šedou eminencí a on to ví, i z toho důvodu syn bývalého prezidenta oslňuje ženskou veřejnost.

  Podle prognóz dojde v ODS k souboji mezi Klausem mladším a Petrem Fialou o...

  Podle prognóz dojde v ODS k souboji mezi Klausem mladším a Petrem Fialou o předsednické křeslo. Jsou tací voliči, kteří by raději Klausovu ODS.

  Vzestup politiků – gentlemanských alfasamců je jasně celosvětový trend daný i tím, že ženy mají společenskou převahu a muži v politice to vědí.

  Nebavme se ale o feministkách, typickou voličkou je v tomto případě pracující, ekonomicky soběstačná žena, která se zajímá o světové dění stejně jako o domácnost, ale i když si se vším umí poradit sama, ráda stále dává najevo svou ženskou stránku v tom, že se o ni její muž postará, najde u něho útěchu, oporu i parťáka. Tyto ideály, pokud je doma má i nemá, pak promítá do osoby, u níž by chtěla, aby za ni vedl zemi, v níž tahle žena žije.

  Společenská převaha ženy udává i směr politiků

  S nadsázkou se dá říct, že v podobném modelu takto volily Francouzky, které se teď dívají na prezidenta Emmanuela Macrona (39), vyžehleného elegána se silnými gesty a dominantní řečí těla, zatímco muži, s nimiž se o něm v Česku bavíte, ho označují jako „napudrovaného panáka“.

  Stejnému osudu neušel ani kanadský premiér Justin Trudeau (46), silně fotogenický a silně pohledný liberál, který se hezky vyjímá na titulních stranách, a ženské polykačky denních novin si rády kliknou na článek o něm, kde se rozněžňují nad jeho snímky, ale zda je Kanadě dobrý premiér, to je samozřejmě pro Evropanky nedůležité a ani tomu nevěnují pozornost.

  Trudeau je pro svět mimo Kanadu prostě cool a ztělesňuje dokonalost idolu tím, jak se prezentuje.

  Kanadský premiér je progresivní, je inteligentní, je liberální, dobře vypadá,...

  Kanadský premiér je progresivní, je inteligentní, je liberální, dobře vypadá, vydělává peníze a má dominantní postavení. Prostě ideální muž, kterého by každá žena chtěla doma.

  Ve své zemi ale žena volička kombinuje do jednoho hlasu a preferencí mnoho veličin, které právě Ivan Bartoš nebo Václav Klaus mladší dokázali využít beze zbytku, oba mají v sobě tu správnou dávku od všeho. Ač jsou ve vztahu k sobě rozdílnými světy, na ženu působí oba magneticky a oba lákají její pozornost odvěkým ženským rozporem: postavit se mu rovnocenně a zároveň se jím nechat trochu zkrotit, poučit. Předzvěstí byl právě zmiňovaný Mirek Topolánek, který ale některé voličky odradil tím, že si tuto lákavou lehkou dominanci pletl s uřvaným hulvátstvím a vábení testosteronem přetvářel rovnou ve veřejnou ejakulaci.

  I přízemní volička potřebuje idol do bitev

  Od předsedy Pirátů zatím nikdo moc neví, co čekat, nováček ve Sněmovně ale dokázal jen během pár dní vyvolat hotovou bartošiádu a obnovit zájem o politické dění i v tom, že volbami to nekončí a lidi bude zajímat, co se bude v politice dít i po nich. Nezbývá mu než přát, aby Piráti nedopadli stejně neslavně jako Věci veřejné. Ti pudově a nízce lákali na nahý kalendář se svými členkami, Pirátům ke stejnému volebnímu triku postačil jen inteligentní, osobitý a neotřelý lídr. Jak řekla jejich volička Alice: gentleman s dredy, který moc hezky mluví o své ženě.

  I žena, kterou u voleb zajímají přízemní věci jako daně, EET, přijetí eura, Evropská unie nebo (anti)Babiš, musí mít pořád pocit, že potřebuje idol, který to všechno vybojuje za ni, protože na ty dennodenní bitvy si už většinou musíme vystačit samy. A muž, který svou otevřenost, upřímnost, zásadovost a inteligenci prezentuje v médiích bez známky únavy, rozčilení nebo rozmrzení, vytváří dojem, že ženě má co nabídnout. Ona chce klidnou rozhodnost, slušnou autoritu, nedbalou eleganci, dospělou chlapeckost, prostě všechny ty oxymoróny, s nimiž si naši životní partneři a manželé nevědí moc rady.

  Z Ivana Bartoše mluví i řečí těla nenucená ležérnost.

  Z Ivana Bartoše mluví i řečí těla nenucená ležérnost.

  Ale politika je vlastně to stejné, co film: vytváření iluzí, vytváření toho, co chceme vidět, čemu chceme věřit. Nikoho nezajímá výroba, ale zajímá nás, jak se prezentuje výsledek a kdo nám stojí za obdiv. Když nás naštve filmová superstar, nekoupíme si na ni lístek do kina, politikovi ale hrozí, že přijde o hlasy a příště se bude na Sněmovnu dívat jen zvenčí.

  V dnešním světě, kde muži jsou oslabeni pro svou podivnou touhu dobrovolně se mužnosti vzdávat, má politik daleko horší postavení. Musí se naučit oslovovat právě ženské voličky i na první dobrou jen dojmem, jaký vyvolává. Doby, kdy stačilo jen silácké pokřikování, už dávno minuly. Na voličku se musí sofistikovaně, ta žádné chlapácké moresy nesnese a netoleruje.

  Ale vy, mužští čtenáři, si to nepleťte s nějakou povrchností ženského smýšlení. Kdyby tomu tak bylo, geekovský týpek jako Bartoš by takovou přízeň nikdy nezískal.

  Dodatek autorky: Piráty jsem nevolila.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:33 19. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   142
  • Trapas
   122
  • Tvl
   35
  • Cože
   23
  • Haha
   14
  • Sladký
   11

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz