Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    „Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

    Jaroslav Lorman se ostře pustil do kardinála Dominika Duky a dalších církevních hodnostářů. | foto: Profimedia, koláž Expresu

    O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo i skandální svatováclavské kázání kněze Petra Piťhy. Vše ale změnila aktivistka Anety Petani, která poklidným protestem na celou situaci upozornila během mše kardinála Dominika Duky, jenž Piťhova útočná slova o sexuálních menšinách posvětil. O striktním a často až hranice přesahujícím odporu církve vůči komunitě LGBT se rozpovídal církevní teolog a jáhen Jaroslav Lorman, který se sám k homosexualitě přiznal. Prohlásil například, že sní o povstání gayů v církvi.

    „Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. Postačí k tomu křivé obvinění,“ prohlásil během mše na svátek svatého Václava kněz Petr Piťha. Ačkoliv tato i další jeho slova znějí vůči komunitě LGBT až radikálně, podle Jaroslava Lormana jde o dlouhodobý trend.

    „Já bych neřekl, že se teď radikalizují. Myslím, že kdo nějakou dobu sleduje Petra Piťhu nebo Dominika Duku, tak vidí kontinuitu. Ta vyjádření Petra Piťhy i Dominika Duky mě v principu nepřekvapují. Překvapuje mě možná razance, vulgarita, určitá hloupost těch vyjádření, nicméně je to proud, který je sledovatelný řadu let,“ řekl Lorman v pořadu Štrunc!

    Zároveň ale připomněl, že římskokatolická církev není církví zdaleka jedinou. On sám má navíc podle svých slov známé, kteří byli římskokatolickými kněžími oddáni tajně.

    „Mám strach, že církvi v otázce genderu či lidské rovnosti ujíždí vlak. Myslím ale, že je potřeba připustit, že římskokatolická církev je jen jednou z církví. Ani v křesťanském proudu a v ostatních církvích zdaleka ten názor není takto jednoznačný. Jsou církve, které uznávají sňatky homosexuálů a i v rámci římskokatolické církve existuje disent (označení pro jednotlivce a skupiny veřejně a otevřeně vyjadřující názory odlišné od oficiální vládnoucí ideologie, pozn. red.). A já mám celou řadu přátel, kteří byli tajně oddáni římskokatolickými kněžími,“ prozradil Lorman.

    Vědí, že je to prohraná bitva

    Podle církevního teologa Lormana je jen otázkou času, kdy Česká republika Piťhou kritizovanou Istanbulskou úmluvu ratifikuje. A očekává, že církev bude muset uznat rovnoprávnost homosexuálů, protože tato bitva je pro ni předem prohraná.

    Aneta Petani protestuje před kardinálem Dukou.

    „Istanbulská dohoda už je ratifikována dvaceti státy, Česká republika je takřka poslední, kdo to neudělal. Nedokážu si představit a nepředpokládám, že ji nebude ratifikovat. Bude. Zrovna tak ten proces emancipace LGBT je v plném proudu i u nás, je to něco, co se dá očekávat, jakým směrem to půjde. Půjde to k uznání práv, protože tady je to opravdu lidskoprávní debata, není žádné oprávnění říct nějaké skupině lidí: ‚Ne, ty si nesmíš vzít druhého člověka se všemi právy a povinnostmi, které má někdo jiný.‘ Myslím, že církevním hodnostářům v České republice dochází, že to je bitva, která je ztracená, a o to větší je hysterie a reakce tohoto typu, které jsou až mrazivě směšné,“ myslí si Lorman.

    On sám se k homosexualitě veřejně přihlásil před třemi lety a nyní sní o tom, že ho další církevní představitelé budou následovat.

    „V církvi je homosexuálů celá řada. Oni nějakým způsobem mlčí. Tyhle zlé věci, které plynuly z Piťhova kázání, prostě říkaly, ať lidé v církvi mlčí. To je něco, co mě mrzí, a mám takovou představu, sen, že ti lidé povstanou a řeknou: ‚Ale my jsme »to«.‘ A lidé kolem budou koukat na to, kolik je mezi námi gayů a leseb, a že jsou to lidé, kteří normálně pracují, na čemž jejich náklonnost ke stejnému pohlaví nic nemění,“ říká.

    Dominik Duka s Milošem Zemanem

    Jeho vlastní zkušenosti jsou ovšem špatné. Když se svou orientací vyšel na veřejnost, dočkal se prý od církve téměř úplného odstavení. Co všechno musel Jaroslav Lorman přetrpět?

    „Okamžitý zákaz činnosti. Nesměl jsem dál jezdit jako tlumočník, nesměl jsem dál vyučovat, byl jsem odvolán ze všech konferencí, které jsem měl nasmlouvané, byl jsem odejit i z farní rady a tak dále. Ale chápu, že v mém případě je to ještě trochu složitější, protože se jednalo o život v rodině,“ vypočítává.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:59 sobota 16. února 2019. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      47
    • Haha
      14
    • Super
      13
    • Sladký
      11
    • Tvl
      11
    • Cože
      10
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...