Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Instagram zadrátuje mozek stejně jako tvrdé drogy, říká autor knihy Konec prokrastinace

    Petr Ludwig by do škol rád zavedl předmět kritické myšlení. | foto: Reprofoto DVTV

    Konzultant a v neposlední řadě i úspěšný spisovatel Petr Ludwig (32) se stěhuje do New Yorku. „Chci odnaučit Američany prokrastinovat, práva na knihu Konec prokrastinace jsem prodal za statisíce dolarů,“ nechal se slyšet Ludwig. Posvítil si i na sociální sítě, které se co do účinků na mozek vyrovnají i tvrdým drogám.

    „Sociální sítě nám odvádějí pozornost, valí se na nás e-maily, doba nahrává prokrastinaci a neefektivitě, člověk se musí pořád učit, jak držet s dobou krok,“ řekl v rozhovoru pro DVTV, proč už brzy zamíří do USA. Chce být u toho, až mu tam vyjde kniha, která v Česku měla obrovský úspěch.

    Jedním z hlavních témat bude nejen sama prokrastinace, tedy chorobné odkládání povinností, ale i sociální sítě. Ty s ní ostatně velmi úzce souvisí.

    „Máme dostupná data, že Instagram je ze sociálních sítí nejhorší. Lidé se tu daleko víc porovnávají, odvozují svoji hodnotu podle počtu lidí, kteří je sledují, což vede k riziku rozvoje úzkostí a deprese. V budoucnu to bude ještě větší problém,“ upozornil.

    Co se týče závislosti, jsou na tom prý sociální sítě podobně jako tvrdé drogy. „To zadrátování mozku totiž taky zvládají skvěle. Bude to vidět dobře u mladé generace, u dětí, kterým je dnes dvanáct třináct let. Uvidíme, jak se to projeví, až půjde tato generace na trh práce,“ zamýšlel se Ludwig, který byl hostem Martina Veselovského v DVTV.

    Máme se snad začít bát, že se odborná zařízení začnou plnit lidmi závislými na počtu srdíček u fotky na Instagramu?

    „Je to tak. Princip je stejný jako u jiných závislostí. Základní kámen boje s lákadly je pořád stejný, jen ta lákadla se mění. Ve chvíli, kdy má člověk silnější vůli, která se dá výborně trénovat a zlepšovat třeba sportem, dokáže se lépe seberegulovat,“ říká Ludwig, který sám přiznal, že i pro něj bylo během cesty po Japonsku těžké odolávat nutkání postovat věci na síť.

    „Instagram jsem si v Japonsku nechal a zjistil, že je fakt docela těžké tam nic nedávat. Ale asi bych to úplně bez něj nějakou dobu zvládnul. Jo a od zítřka nepiju,“ smál se spisovatel.

    A jak zní jeho recept na to, aby sociální síť zůstala dobrým sluhou a nestala se zlým pánem? „Snažím se spíš publikovat a nekonzumovat tolik, je to hrozný žrout času. Hlavně se neporovnávat! Vím, že je to těžké. Protože kdyby tak fungoval každý uživatel, nevznikla by závislost a celé by to nefungovalo tak dobře,“ radí Petr Ludwig.

    Je si ale velmi dobře vědom toho, jak je v dnešní době těžké držet krok, odolat všem svodům a správně se rozhodnout.

    „Přišla svoboda, ale nikdo na ni nebyl trénovaný. Přitom čím víc možností máte, tím těžší je se rozhodnout. A ve finále si nevyberete nic. Svoboda proto v některých případech nevedla ke zvýšení spokojenosti, ale naopak k tomu, že lidé byli spokojení méně,“ dodal úspěšný publicista.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 11:55 pátek 18. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      21
    • Tvl
      7
    • Haha
      6
    • Sladký
      6
    • Cože
      5
    • Trapas
      5
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...