5 zlých potravin, které zakazuje pamlsková vyhláška a vaše děti je běžně jedí

Hotovo! Snadná a výživná ovesná kaše je na světě! | foto: Expres.cz

Pamlsková vyhláška má zachránit děti ze spárů nezdravých potravin, zakazuje jim mnoho oblíbených pochoutek. Na kterých dobrotách si vaše děti ve škole už nepochutnají?

Začátkem roku vešla v platnost nová, tzv. pamlsková vyhláška. Ta stanovuje, jaké potraviny je možné prodávat dětem ve škole. Nařízení velké množství lidí považuje za nesmyslně přísné, protože jeho sítem neprojdou ani některé zcela běžné dětské pochoutky, které rodičům připadají v přiměřeném množství zcela neškodné.Přesto je ministerstvo školství pokládá za velké zlo a když je potomkům nabídnete doma, přijdete do pekla. Které to jsou?

1.Pribináček

Nenápadnou pochoutkou s mírumilovnou kočičkou na obalu určitě dobře znají všichni rodiče batolat. Že se jedná o nejzdravější pamlsek, si nemyslí asi nikdo, alespoň občas ho ale dětem dopřeje každý. Ale pozor, maximální povolené množství tuku pro mléčné a smetanové výrobky je 5 gramů ve 100 gramech potraviny. Zlý Pribináček ale obsahuje rovnou 15,6 gramů tuku! Pramen zdraví z Posázaví se tak ocitl na lavici obžalovaných...

2.Tatranky

Na Tatranky nemá smysl ani myslet. Nejlepší bude, když ihned zapomenete, že něco takového existuje. Obsahují příliš mnoho cukru, příliš mnoho tuku a mastných kyselin. Obsahují zkrátka příliš mnoho všeho. A navíc je na nich čokoládová poleva. Hrozné!

3.Ovesná kaše

Děláváte dětem k snídani kašičku? Podle ministerstva školství byste neměli. I kdybyste ji osladili medem a použili bio mléko od vlastních krav, bohužel máte smůlu. Ovesné vločky totiž obsahují příliš mnoho tuků. 100 gramů vloček obsahuje 7,2 gramů tuků. Povolené množství je ale pouhých 5 gramů. Cítíte, jak se vaše představy o zdravé stravě pomalu, ale jistě bortí?

4.Müsli tyčinka

Ano, my víme, že si müsli tyčinky nosíte jako svačinu do fitka. Dětem je ale nedávejte, jsou strůjcem všeho zla. Sice většinou neobsahují více cukru, než by měly, ale obsahují obiloviny a oříšky. A tyto potraviny obsahují co? Ano správně, tuky. Náhoda? Nemyslíme si! Müsli tyčinka jich obsahuje zhruba o 2 gramy více, než je dovoleno. Pokud byste to snad chtěli obejít předraženými tyčinkami pro sportovce, vůbec si nepomůžete. Fitness výživa totiž patří na černou listinu - mohla by totiž mít nadměrnou energetickou hodnotu.

5.Přesnídávka

Možná si říkáte, co může být špatného na přesnídávce, kterou často dostávají i miminka. Tváří se nevinně, ale obsahuje cukr. A to do konce o třetinu více, než je povoleno. Je-li vám osud vaší nesmrtelné duše milý, střezte se přesnídávek!

Děti nebudou smět skoro nic

Toto je bohužel jen malý výběr zlých potravin. V praxi zjistíte, že vaše robátka ve škole nesmí dostat téměř žádný džus, sušenku ani jogurt. Většina běžných šunek a sýrů je příliš slaná a týká se to dokonce i kvalitních výrobků pro děti.

Z toho nám vychází, že jediné povolené potraviny jsou jablka, tvaroh, chléb a voda. A možná by stálo za to začít uvažovat o pránické stravě. Zní to možná tajemně, ale je to obyčejně breathariánství. Žijete jen ze vzduchu a prý to funguje. Otázkou je, jak dlouho. Nejspíš než zemřete hlady.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 5. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  70
 • Trapas
  20
 • Haha
  15
 • Tvl
  14
 • Cože
  12
 • Sladký
  8


Komentáře