Lékaři mu řekli, že musí skončit. Byl to omyl, cyklokrosař přišel o rok kariéry

Ondřej Bambula musel před rokem a půl kvůli verdiktu lékařů ukončit cyklokrosovou kariéru. Ukázalo se, že šlo o mylný krok, proto se snaží o návrat. | foto: FB O. B.

Celou minulou sezonu byl bez cyklokrosu. Dal totiž na doporučení lékařů, kteří mu nakázali: „Musíš skončit!” Ukázalo se však, že Ondřej Bambula, nyní bývalý reprezentant, mohl jezdit na kole dál. Letos to dokázal.

O víkendu odjel mistrovství republiky v zasněženém Hlinsku. Při závodě, který vypadal spíše jako pouť na Aljašku, vybojoval šestnácté místo.Pro cyklokrosaře Ondřeje Bambulu, ač byl dříve členem reprezentačního týmu, to je malé vítězství.

„MČR Hlinsko... Poslední závod letošní testovací sezóny. Tyhle závody nebyly o výsledcích, ale o tom, jestli moje tělo vydrží nějakou stálou zátěž. To vyšlo, zdraví drží, tak doufám, že budu moct pokračovat dál a vrátím se ještě lepší,” napsal na svůj facebookový profil.

Ondřej Bambula se představil i na víkendovém mistrovství republiky v Hlinsku.

Ondřej Bambula se představil i na víkendovém mistrovství republiky v Hlinsku.

Šampionát pro něj byl velkým zlomem. Snaží se totiž vrátit po předlouhé pauze. Na podzim 2014 se totiž chystal na jeden z největších závodů v životě, na mistrovství světa, které se na začátku roku 2015 konalo v Táboře. Tedy u něj doma, v jeho cyklokrosovém obýváku.

Jenže začala ho bolet záda, po jednom ze závodů nebyl schopný dva dny pohybu.

„Podezření na vyhřezlou plotýnku či skřípnutý nerv se po pár vyšetřeních změnilo na konečnou diagnózu spočívající v neprůchodnosti tepny a z toho plynoucí neprokrvení levé nohy,” popsal cyklista.

Jediným řešením byla operace.

Ta se povedla, Bambula se po nějakém čase vrátil na kolo. Jenže jen na chvíli. Na podzim 2015 oznámil: „Balím to. Definitivně.”

Výztuha, již měl v tepně v třísle, se totiž poškodila. Podle všeho byla potíž v tom, že byla právě v tomto místě.

„Blbý je, že výztuž je v třísle, kde se ohýbá tím, jak šlapu na kole a ještě sedím přikrčený. To je problém . Kdyby to bylo na rovný tepně, nic se neděje. Každým šlápnutím jsem ho ale ohýbal na maximální možnost,” vysvětloval cyklista. „Nikdo nedovede říct, co zátěž profesionálního sportovce s tím problémem provede a jak dlouho to bude v pořádku. Může to vydržet rok, deset let.”

Stal se trenérem, jenže po čase se ukázalo, že jezdit na kole může. Proto minulé léto znovu začal závodit. Motivaci pro povedený návrat má obrovitánskou. V listopadu se totiž koná mistrovství Evropy - a to znovu v Táboře.

Podruhé už o cyklistickou slavnost ve svém městě nechce přijít...

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:36 11. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Haha
  12
 • Trapas
  10
 • Sladký
  10
 • Cože
  9
 • Tvl
  9


Komentáře