Miss Helsinki nevyhrála dívka tmavé pleti poprvé. V roce 2013 to byla rodačka z Konga

Miss Helsinki vyhrála Sephora Ikalaba z Konga. | foto: koláž Expres.cz

Devatenáctiletá Sephora Ikalaba se stala nedávno Miss Helsinki 2017 a už je známá pomalu po celé Evropě, protože se vymyká představě typické Finky. Zatímco v médiích je jí věnováno málo prostoru a téměř nic se o mladé rodačce z Nigérie neví, sociální sítě jsou ve varu. Málokdo ale tuší, že stejnou soutěž před čtyřmi lety vyhrála dívka, která se narodila v Kongu.

Na oficiální facebookové stránce Miss Helsinki tak živo nejspíš ještě neměli. Poté, co soutěž krásy finského hlavního města vyhrála devatenáctiletá rodačka z Nigérie, komentářů uživatelů sociálních sítí rozhodně neubývá.Sephora Ikalaba jako vítězka Miss Helsinki.

Sephora Ikalaba jako vítězka Miss Helsinki.

Najdou se mezi nimi - jak to tak bývá - i ty velmi rasistické, nicméně většina z nich směřuje k tomu, že finskou soutěž krásy vyhrál někdo, kdo nevypadá moc finsky, potažmo že dívky, které zůstaly za Sephorou, jsou podle oka veřejnosti pohlednější.

Celé to vypadá jako menší revoluce ve vnímání krásy, zpráva o finské vítězce se šíří internetovým prostorem úměrně k tomu, že dnes už je už opravdu jen minimum lidí, kteří nevlastní účet na sociální síti a k tomu denně „nesurfují“.

Kelly Kalonji se stala Miss Helsinki v roce 2013.

Kelly Kalonji se stala Miss Helsinki v roce 2013.

Ovšem zase o takové překvapení se Miss Helsinki nepostarala. V roce 2013 tuto soutěž vyhrála černoška Kelly Kalonji, rodačka z Konga. Vítězství obou dívek, které pocházejí z Afriky, ale mají finská občanství, pro tamní média žádné terno nejsou. Například finské velké servery tomu vůbec nevěnují pozornost, diskuze o celé věci se přenesla mezi lidi na Facebook a na Twitter.

Samotná oficiální stránka Miss Helsinki pak musela svým sledujícím připomenout, že Sephora není první takovou vítězkou. Na druhou stranu je ale třeba se zastat i těch, kteří nemají vůbec žádný problém se zemí jejího původu nebo s barvou pleti.

Jen jim prostě a jednoduše nepřijde o tolik hezčí, než jsou ostatní finalistky, a proto mají pocit - a nutno dodat, že v dnešní podivné době, kdy se z politické korektnosti stala mantra, celkem oprávněně - že celá kauza s letošní vítězkou Miss Helsinki má úplně jiný podtext.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:18 10. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  82
 • Tvl
  20
 • Super
  18
 • Cože
  16
 • Haha
  14
 • Sladký
  8


Komentáře