Volby prezidenta: Zemanova choroba má nepříjemné projevy. Jak se stupňuje neuropatie?

Před volbami opět přichází na přetřes otázka zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Proto se na tiskové konferenci opět sešli lékaři, aby voliče ujistili o Zemanově skvělé kondici – psychické i fyzické. Až na cukrovku a z ní vyplývající polyfunkční neuropatii. To je ovšem velmi nepříjemné onemocnění, které ve svém progresu může nemocnému vážně znepříjemnit život, o plnohodnotném výkonu prezidentské funkce nemluvě. Co obnáší choroba, s níž se hlava státu potýká?

„Víme, že určitým způsobem trpí postižením dolních končetin, což souvisí s jeho základním onemocněním, diabetem,“ uvedl na tiskové konferenci jeden z prezidentových lékařů Martin Holcát. Diabetická neuropatie je poškození periferní nervové soustavy, především postihuje dolní končetiny.

Klinické příznaky se liší podle míry a typu poškozených nervů, protože dlouhodobě zvýšená glykémie poškozuje nejen nervy motorické, ale také senzitivní a vegetativní. A o čem se Zemanovi lékaři nezmínili, že neuropatie může prezidenta ohrožovat na životě. Poškozeny bývají nejčastěji cévy, srdce, nervy, ledviny a oční sítnice. Pacient trpí brněním, necitlivostí a narůstající slabostí konečků dolních a později dokonce horních končetin.

Základní výčet poruch souvisejících se Zemanovou nemocí je široký. Asi nejvážnější je srdeční arytmie a problémy s tlakem, které mohou skončit až nebolestivým infarktem myokardu. Nabouráno je zdravé trávení a z toho pramenící průjmy. Člověk se nadměrně potí, ale pouze v horní polovině těla. Kromě hormonální dysfunkce můžeme ještě jmenovat poruchu zornicových reakcí, erekce a vyprazdňování močového měchýře.

Diabetická neuropatie vede v mnoha případech ke vzniku syndromu diabetické nohy. Zpočátku bývají postiženy různé druhy nervů samostatně, později obvykle všechny dohromady. Pacient má brnění, pálení na nohou, ruší ho to ve spánku. Postupně přestává cítit teplo, dotyk a také bolest. Má pocit, že má nohy ve vodě, později v ponožkách.

Na končetinách vznikají bolestivé a nezhojitelné vředy, může se dokonce zbortit klenba chodidla, zmizí z něho ochlupení, kůže se scvrkne a vyschlé nohy se nepotí. Tyto vředy jsou často symetricky na obou končetinách.

Okohybná porucha se projeví tak, že pacient začne vidět dvojitě, přidává se ochrnutí lícního nervu, například poklesne koutek úst. Při postižení nervů vnitřních orgánů je postiženo hlavně zažívání. Přichází zvracení, zácpa nebo naopak průjmy, časté jsou močové infekce. Mezi další závažné komplikace patří ochabování drobných svalů ruky a následná neobratnost.

Jedinou možností, jak nemoc potlačovat, je naprostá dieta a disciplína při užívání předepsaných léků. O takové zdrženlivosti však lze v případě prezidenta Zemana pochybovat. On sám se přiznal, že nadále rád pije, kouří, i když by se toho rád zbavil, a o jeho jídelníčku také netřeba mít iluze. Je tedy opravdu tak fit?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:39 10. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  163
 • Super
  61
 • Tvl
  41
 • Cože
  25
 • Haha
  16
 • Sladký
  16
Komentáře