Příběh nejslavnějšího „ševce“ světa s českými kořeny: Co stojí za úspěchem Blahnika?

Kudy vedla Blahnikova cesta na vrchol? | foto: Koláž expres/Profimedia/Herminapress

Do Česka zavítal světově uznávaný módní návrhář Manolo Blahnik. V rámci výstavy v Museu Kampa uvedl průřez svou celoživotní obuvnickou tvorbou a podle všeho si zahájení užil. A aby také ne. Má totiž české kořeny. Čím si však návrhář prošel, než se dostal na vrchol? Rodina z něj chtěla mít diplomata, oči mu otevřela editorka amerického Vogue.

Španělský módní návrhář Manolo Blahnik (74) má smíšený původ. Rodině ze strany maminky patřily banánové plantáže ve Španělsku, otcova rodina vlastnila v Praze farmaceutickou firmu. Je tedy z poloviny Čech. Narodil se ovšem na Kanárských ostrovech, kde také vyrůstal.Módu miloval už od dětství, a to hlavně díky vlivu matky. Ta totiž trendy pečlivě sledovala a sama si vyráběla boty podle inspirace, kterou získala během cest do Evropy. Rodiče ovšem viděli jeho budoucnost spíše v diplomacii. Poslali tedy Manola studovat politiku a právo do Ženevy.

Mladý návrhář však brzy změnil obor na literaturu a umění. Chtěl se stát divadelním výtvarníkem. Poté, co získal diplom, přestěhoval se do Paříže a vrhl se na studium designu.

Roku 1968 přesídlil do Londýna a začal pracovat v módním butiku s vintage oblečením. Při své návštěvě v New Yorku v roce 1970 ukázal své portfolio kreseb a návrhů Dianě Vreeland, editorce amerického Vogue, kterou jeho práce nadchla. Doporučila mu, aby se soustředil pouze na navrhování zajímavých bot.

Blahnik v roce 1990.

Blahnik v roce 1990.

Blahnik dal na její radu a zaměřil se pouze na výrobu obuvi. Zpočátku vyráběl boty pro pány, brzy však zjistil, že taková výroba dává limity jeho představivosti. Přesedlal tudíž na dámy.

V roce 1973 otevírá v Londýně svůj první butik a setkává se s nevídaným úspěchem. Prosazuje se zejména díky originálnímu střihu, netradičním vzorům a elegantnímu jehlovému podpatku, který je pro Blahnika natolik charakteristický.

Ukázka tvorby Manola Blahnika.

Ukázka tvorby Manola Blahnika.

Postupně o jeho boty začínaly jevit zájem i přední světové celebrity jako Lady Diana nebo Madonna. Největší popularitu však talentovanému návrháři přinesl až seriál Sex ve městě a jeho hlavní představitelka Sarah Jessica Parker.

Dnes jeho boty nazouvají módní ikony jako Kate Moss, Naomi Campbell, Victoria Beckham, Paris Hilton nebo dokonce i Melania Trump, manželka prezidenta Spojených států.

Blahnikovy boty si získaly oblibu zejména díky své originalitě.

Blahnikovy boty si získaly oblibu zejména díky své originalitě.

Blahnikovy obchody najdete v mnoha světových velkoměstech - jako například v Londýně, New Yorku, Las Vegas, Dublinu, Aténách, Madridu, Istanbulu, Dubaji, Hongkongu nebo Singapuru. V roce 2007 obdržel také řád od britské královny Alžběty II.

Blahnik se ke svému původu hlásí a je hrdý, že může vystavovat své boty zrovna v Praze.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 10. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Cože
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Trapas
  5
 • Sladký
  5


Komentáře

Expres.cz