Jsi zaprodankyně Západu, napadli Koukalovou. Rusko není jediné, s čím bojuje

Dva tak trochu skryté soky potřebuje porazit Gabriela Koukalová, biatlonová hvězda prvotřídní velikosti. V sezoně, jejímž vrcholem bude olympiáda, ji ničí zranění a také střet s Rusy, o jejichž dopingu nepochybuje.

Plán byl jasný. V únoru 2018 doplní Gabriela Koukalová svou nevšední sbírku triumfů o ten poslední, co jí chybí - o olympijské zlato. V Koreji měla být hlavní favoritkou ve sportu, který uhranul Čechy.Na tom, že se stal běh na lyžích s puškou v zemi v srdci Evropy tak populární, má Gábina zásadní vliv. Je úspěšná, atraktivní, usměvavá, někdy trochu roztržitá, jindy přemýšlivá.

Zkrátka hvězda.

Gabriela Koukalová byla zvolena v květnu 2017 Biatlonistou roku.

Gabriela Koukalová byla zvolena v květnu 2017 Biatlonistou roku.

A v únoru měla vyletět do ještě jasnější galaxie. Jenže nyní, na začátku prosince, vůbec neví, zda na olympiádu pojede. Bojuje s bolestí lýtek, není prakticky možné odhadnout, jestli bude připravena.

„Achillovkami všechno začalo, pak mě bolely zadní úpony pod kolenem, potom také kolena a nakonec lýtka. Do zdravého člověka mám daleko. Lýtka mě bolí pořád. Jakmile se zkusím dostat do maximální zátěže, nejsem vůbec schopná odvádět výkony, na jaké jsem zvyklá. Ta bolest mě natolik limituje, že to prostě nejde,“ vysvětlila pro server iDnes.

To říkala před začátkem sezony světového poháru. Jeho závody sleduje zatím jako divačka. „Je to pro ni psychicky těžké. Bolí to,“ přiznal biatlonový šéftrenér Ondřej Rybář.

Stále není jasno, kdy (a zda) Koukalová začne naplno. Ale už si stanovila hranici, za niž nepůjde. Pokud v lednu nebude připravena závodit, sezonu zabalí a uvolní místo mladším závodnicím.

„Já jsem také kdysi těžila z toho, že jsem mohla získávat zkušenosti,“ upozornila, že nemá v úmyslu sobecky zabírat místo v olympijské výpravě.

Gabriela s manželem Petrem Koukalem, bývalým reprezentantem v badmintonu.

Gabriela s manželem Petrem Koukalem, bývalým reprezentantem v badmintonu.

Pokud nastane nejhorší varianta, přijde čas na jiné plány. Koukalová myslí s manželem Patrem na miminko, navíc je tu možnost závodit na olympiádě v roce 2022. Mnoho úspěšných sportovkyň se vrátilo do hry po porodu - například běžecká ikona Kateřina Neumannová.

Koukalové navíc bude v roce 2022 jen dvaatřicet let…

Zdraví však není jediný protivník poslední doby. Koukalová se jasně vymezila proti Rusku, přesněji proti dopingovému systému velké země. Olympijský výbor nakonec zakázal Rusku startovat v Pchjongčchangu, jen „čistí“ sportovci budou moci zasáhnout do soutěží pod neutrální vlajkou.

Koukalová tak uspěla v boji, v němž dostala dost ran. Za její ostré názory totiž schytala nadávky.

„Čtu v reakcích výrazy jako ‚prozápadní vliv, protiruské tendence‘ nebo ‚kdo vás platí, komu sloužíte. Tohle je rétorika, kterou znám z knížek o komunismu. Haló, je 21. století!“ napsala. „Já tu nejsem od toho, abych se všem zavděčila a házela jen úsměvy. O tom život přece není. Cítím, že když se ve sportu pohybuji celý život, tak se mě velmi dotýká všechno, co se v něm děje.“

Tohle úsilí nepřišlo nazmar. Jak dopadne souboj se zraněním?

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:52 5. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  21
 • Super
  12
 • Tvl
  8
 • Sladký
  7
 • Haha
  6
 • Cože
  4


Komentáře

Mohlo by vás zajímat