Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Komentář: Petříček na odchodu a průvan ve vládě

    Ministr zahraničí Tomáš Petříček | foto: koláž ExpresuProfimedia.cz

    Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámil, že pokud nebude na blížícím se stranickém sjezdu zvolen místopředsedou strany, zváží setrvání na ministerském postu. Ačkoliv na první pohled může Petříčkovo prohlášení působit jako nátlak na spolustraníky, ve skutečnosti je spíše předzvěstí širší vládní rošády, kterou lze očekávat právě po sjezdu ČSSD.

    Svůj krok Petříček doprovodil hraním na city, když podpořil nedomyšlenou iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) týkající se pomoci několika syrským sirotkům přímo v České republice. Obecně jde o další z připravených kroků komunikační strategie mladší krve sociálnědemokratických progresivistů, kdy právě ministr zahraničí a jeho stranická kolegyně Jana Maláčová v poslední době soupeří o vliv a budoucí pozici ve straně i ve vládě.

    Petříček zápolí se Zemanem i veřejným míněním

    Tlačením na pilu by si ale mladý ministr zahraničí pod sebou mohl definitivně podříznout větev. Když pomineme omleté pravidlo, že každý je nahraditelný, pak Petříčkův případný odchod z vlády by mohl uklidnit situaci a prospět všem. Již několik dní se hovoří o vládní rošádě, která by nemusela mít podobu pouze personální výměny ministrů, ale i přeskupení resortů mezi koaličními stranami. Vyloučena tak vůbec není výměna ministerstev mezi koaličními partnery s tím, že například ministerstvo školství by připadlo ČSSD a ministerstvo zahraničí hnutí ANO.

    Politická logika tohoto scénáře je evidentní. Sociální demokracii totiž ministerstvo zahraničí v lepším případě nepřináší vůbec nic, v horším případě jí působení na tomto ministerstvu přidává záporné body. Tomáš Petříček se svými některými kroky na ministerstvu zahraničí dostává do střetu s většinovým míněním veřejnosti, prezidentem republiky Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem. Obsazením ministerstva zahraničí nominantem hnutí ANO by naopak mohl získat právě Andrej Babiš, který by tím posílil svůj diplomatický „tah na branku“, který se v klíčových jednáních stejně soustřeďuje na osobu premiéra.

    Václava Klause mladšího Petříček vytočil hlasováním pro globální pakt o uprchlících.

    Strana, která balancuje na hranici volitelnosti v budoucí Poslanecké sněmovně a nemá nic jisté ani v blížících se volbách do Evropského parlamentu, si zkrátka nemůže dovolit iniciativy jdoucí proti většinovému mínění ve společnosti. Stagnující preference ČSSD ukazují, že voliči se z vandru nevrací a názorově rozkolísané straně příliš nevěří.

    Petříček jako nová tvář deroucí se – spolu s ministryní Janou Maláčovou – do vedení ČSSD zatím v podstatě nenabízí nic jiného než pokus o levicově liberální revoluci v politice strany. Tento pokus však zatím nepřináší politické body ani vidinu většího vlivu ve vládě. Stranický sjezd tak rozhodne o tom, jestli sociální demokraté dají této vizi zelenou, respektive jí na cestě k případnému úspěchu dopřejí více času. Vyhlídka Petříčkova triumfu je ale nejistá a ke změnám ve vládě s velkou pravděpodobností dojde tak jako tak.

    Změny ve vládě po sjezdu ČSSD

    O tom, že změny ve vládě nelze vyloučit, hovořil Andrej Babiš už v úvodu roku. Období, kdy obě vládní strany budou mít za sebou stranické sněmy v kombinaci s blížícími se evropskými volbami, představuje ideální podhoubí pro naservírování změn. Volič je poněkud unaven stereotypem a je třeba jej probudit z letargie. A premiér si určitě nenechá vzít strategickou iniciativu a pozitivní obraz u voličů, že je to právě on, kdo drží otěže akceschopnosti a úspěchu současné vlády.

    I když se ČSSD bude snažit a bude chtít ukázat, že v několika tématech je schopna držet hlavní taktovku, pořád její soupeření s hnutím ANO připomíná boj obra s trpaslíkem. Jan Hamáček je ve vleku stagnujících preferencí, různých názorových křídel ve straně i závazků, které učinil za svoje zvolení.

    V daleko komfortnější pozici je tak samozřejmě Andrej Babiš, který v podstatě může ukázat na jakéhokoliv ministra a svým voličům krok náležitě zdůvodnit. Výsledky víkendového sněmu ANO premiérovi jen potvrdily ten nejširší manévrovací prostor, který pro případné změny může mít.

    Petříčkovu epizodu je tak třeba vnímat v širších souvislostech personální rekonstrukce. Průvan ve vládě se zkrátka přiblížil. Andrej Babiš bude jednat a ČSSD musí být připravena adekvátně reagovat. Otázkou je tak spíše to, koho dalšího – kromě Petříčka – se změny dotknou.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 11:01 pátek 21. června 2019. Anketa je uzavřena.

    • Super
      39
    • Haha
      14
    • Trapas
      12
    • Tvl
      9
    • Cože
      8
    • Sladký
      7
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...