Záhadné okolnosti kolem pitvy Ransdorfa: Nevím, jak zemřel, říká vdova

 •   12:51
 • diskuse

Vdova po Miloslavu Ransdorfovi poslala premiérovi otevřený dopis. | foto: Koláž Expres.cz

„Okolnosti manželovy smrti šetří kriminální policie, ale zatím s nulovým výsledkem,“ řekla v rozhovoru pro Parlamentní listy Vlasta Ransdorfová, manželka komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa. Ten zemřel náhle na konci ledna, několik týdnů poté, co byl ve Švýcarsku zadržen v souvislosti s podezřením z majetkového trestného činu. Švýcarská prokuratura trestní řízení zrušila na konci dubna.

Švýcarská prokuratura rozhodla o zrušení obvinění vůči Ransdorfovi a třem Slovákům, informoval ve čtvrtek slovenský list Pravda.„Trestní řízení bylo zastaveno. Nebylo prokázáno, že bych se dopustil trestného činu a že bych se pokoušel vykrást banku,“ prohlásil Peter Guzmický, který byl zadržen ve švýcarské bance spolu s českým europoslancem Ransdorfem.

Podle Guzmického navíc měli všichni účastníci kauzy dostat od Švýcarska blíže nespecifikované odškodné.

Guzmický s Ransdorfem jsou prý čestný rytíř a čestný komunista.

Guzmický s Ransdorfem jsou prý čestný rytíř a čestný komunista.

Kauza je tak, zdá se, u konce, protože se neprokázalo, že by se její účastníci dopustili majetkového trestného činu. Stále ale není jasné, jaká byla příčina náhlého úmrtí hlavního aktéra kauzy Miloslava Ransdorfa, který náhle zemřel na konci ledna.

„Okolnosti manželovy smrti šetří kriminální policie, ale zatím s nulovým výsledkem. Švýcarská strana zatím nezareagovala, česká rovněž ne,“ uvedla Ransdorfová, která po smrti manžela napsala otevřený dopis předsedovi vlády Sobotkovi, ministru zahraničí, ministru vnitra a předsedovi Poslanecké sněmovny.

V dopise je žádala, aby byly prošetřeny veškeré události, které vedly k úmrtí jejího manžela. Ransdorfová se totiž domnívá, že právě incident ve Švýcarsku mohl zapříčinit úmrtí komunistického politika.

Neznáme výsledky pitvy

Zatím prý nikdo nereagoval a podle svých slov ani čtyři měsíce od smrti manžela neví, proč zemřel. „Dokonce jsem se kvůli průtahům ještě nedozvěděla ani tak triviální věc, jako je výsledek manželovy pitvy,“ řekla Ransdorfová.

„Moje dcera a já ale nežádáme žádné vyznamenání, my žádáme informace, pravdu, a pokud byl to bylo možné, tak i spravedlnost,“ dodala vdova, jejíž manžel byl Miloši Zemanovi navržen jako kandidát na státní vyznamenání.

Miloslav Ransdorf náhle zemřel v pátek 22. ledna. V bezvědomí ho doma našla manželka, i přes rychlý převoz do nemocnice však europoslanci lékaři již nedokázali pomoci. Spekulovalo se, že příčinou smrti měla být údajně mozková příhoda.

V posledních letech Ransdorf čelil řadě problémů a skandálů. Europoslance a tři Slováky zadržela švýcarská policie 3. prosince 2015 v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vedlo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům, což se, jak jsme již uvedli, neprokázalo.

Vladimír Huněk byl v minulosti několikrát odsouzen za podvody. Stal se obětí jednoho z nich i Ransdorf?

Vladimír Huněk byl v minulosti několikrát odsouzen za podvody. Stal se obětí jednoho z nich i Ransdorf?

Ransdorf následně kvůli skandálu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu. Od začátku ale odmítal, že by se dopustil čehokoli nezákonného. Čtveřice prý chtěla pouze zprostředkovat kontakt mezi bankou a jejím klientem. Podle nepotvrzených informacích jím měl být jistý Vladimír Huněk.

Před kauzou „Švýcarsko“ se Ransdorfovo jméno objevovalo také v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své dluhy údajně v roce 2013 splatil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:51 10. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Trapas
  8
 • Cože
  7
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Sladký
  5


Komentáře