Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Zatčení Miloslava Ransdorfa: 5 otázek, které vzbuzují pochybnosti

    Komunista Miloslav Ransdorf se zapletl do podivných finančních operací v hodnotě několika miliard korun a byl kvůli tomu zatčen ve Švýcarsku. Celá záležitost vzbuzuje mnoho otázek. | foto: reprofoto neovlivni,cz

    Zatčení europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa pobouřilo českou veřejnost. Nejen Češi byli v šoku, když zjistili, že Ransdorf byl policisty zadržen v bance ve švýcarském Curychu, kde se s falešnými doklady měl pokoušet o výběr téměř 9,5 miliard korun. O podrobnostech se toho doposud ví velmi málo, některé otázky však vzbuzují větší pochybnosti než jiné. Podívejme se na 5 z nich.

    1. Kde mohl vzít Ransdorf tolik peněz?

    Komunista Miloslav Ransdorf byl zadržen švýcarskou policií při pokusu o výběr 350 milionů euro, tedy v přepočtu necelých 9,5 miliardy korun. Účet měl být vedený na jeho jméno, nicméně europoslanec se prý při bankovní operaci prokázal falešnými doklady, na kterých nesedělo datum narození.

    V politice je Miloslav Ransdorf už od roku 1990.

    Byť Ransdorf působí v politice už 25 let, na astronomickou částku 9,5 miliardy si ale nemohl v životě vydělat. I při horentním platu europoslance, který včetně všech náhrad činí měsíčně asi milion korun (samotný plat činí v přepočtu asi 215 tisíc korun, zbytek tvoří náhrady na provoz kanceláře, bydlení, reprezentaci, asistenty atd.) by na ní vydělával několik tisíc měsíců.

    Přitom je známo, že Ransdorf se dlouhodobě potýkal s dluhy, na jeho majetek byla dokonce nařízena exekuce. Kde se tedy vzalo 9,5 miliardy na švýcarském kontě? Patří peníze vůbec Ransdorfovi?

    2. Kdo byli muži zatčení spolu s Ransdorfem?

    Ransdorf během zatčení nebyl v curyšské bance sám. Doprovázela ho trojice Slováků Attila D., Juraj H. a Peter G. Policie skupinu mužů zadržela poté, co se po nevydání požadovaných 9,5 miliard korun začali chovat agresivně.

    Ransdorf hovoří patnácti jazyky a má fotografickou paměť.

    Slovenští muži na rozdíl od Ransdorfa nejsou nijak známí nebo významní. Mělo by se jednat o takzvané bílé koně vyřizující záležitost někoho jiného. Slovenský Denník N uvedl, že dva ze Slováků figurují ve firmě napojené na právníka Petera Kubíka, který vlastní pohledávku vůči městu Martin a figuroval v několika konkurzních řízeních.

    Byl Ransdorf skutečným mozkem celé operace nebo stejně jako zadržení Slováci pouze jako bílý kůň jednal na něčí popud? Kdo by mohl být tím, kdo by celý finanční podvod řídil a jaká je role slovenského advokáta Kubíka?

    3. Co chtěl Ransdorf s penězi udělat?

    Otázkou je rovněž to, jak by Ransdorf, kdyby se mu skutečně povedlo výběr peněz uskutečnit, s penězi naložil. Částka 350 milionů eur by v pětiseteurových bankovkách totiž vážila něco kolem 750 kilogramů, což by nebylo v lidských silách čtveřice mužů jakkoliv přepravit.

    Život Miloslava Ransdorfa je plný vzestupů a pádů. Na jednu stranu je úspěšným filosofem,, historikem a politikem, na druhou stranu se potýkal s dopravními nehodami, dluhy a nyní i se zatčením ve Švýcarsku.

    Převoz takto vysokého množství bankovek přes hranice bez předchozího nahlášení je navíc trestný. Je tedy pravděpodobné, že Ransdorf spolu se třemi Slováky mohli uvažovat o bezhotovostním převodu z Ransdorfova konta. Kam a komu by ale peníze převáděli?

    4. Ransdorfa pustili, unikne spravedlnosti?

    Podle dostupných informací byl Ransdorf po výslechu, který následoval bezprostředně po jeho zadržení, propuštěn. Neznamená to však, že by se na něj už žádná pravomoc švýcarské policie nevztahovala a že by mohl uniknout spravedlnosti.

    Ransdorf je ženatý a má jednu dceru.

    Ransdorf jako europoslanec má poslaneckou imunitu a podle slov předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je rovněž držitelem diplomatického pasu. Ani jedno mu však v současné situaci příliš nepomůže. Jestliže byl zadržen ve Švýcarsku, které není členem EU bezprostředně během páchání trestné činnosti, ani diplomatická, ani poslanecká imunita se na něj nevztahuje.

    Ransdorfa sice policie propustila, nicméně znamená to s největší pravděpodobností jen to, že po zbytek vyšetřování bude Ransdorf vyšetřován na svobodě. Samozřejmě že v případě naplnění zákonných důvodů by jej mohla švýcarská prokuratura vzít do vazby a v případě odmítnutí jejího nastoupení na něj vystavit mezinárodní zatykač.

    5. Vyjádřil se sám Ransdorf k incidentu?

    Sám Miloslav Ransdorf už od čtvrtka vytrvale mlčí a neodpovídá ani svým spolupracovníkům. Jediný, kdo od něj má jakékoliv relevantní informace je tak švýcarská policie.

    Než nastoupil na politickou dráhu, učil Ransdorf na filosofické fakultě a pracoval v Prognostickém ústavu.

    V pátečních večerních hodinách se na Twitteru s Ransdorfovým jménem objevilo prohlášení, že veškeré informace o Ransdorfově účasti na finančním podvodu jsou lživé a jedná se o snahu o jeho diskreditaci. Vše by měl sám Ransdorf vysvětlit na tiskové konferenci po návratu do Česka.

    Twitterový účet je ale falešný a nepatří Miloslavu Ransdorfovi, který ani sociální sítě sám nepoužívá a ani to neumí, což potvrdila jeho asistentka Helena Suchá. Více však sdělit nemohla. Ani jí se Ransdorf doposud neozval, stejně jako se neozval například ani předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.

    Nikdo tak v současné době neví, kde se vůbec Miloslav Ransdorf nachází, kam směřuje nebo kdy a jestli se vůbec k celé věci vyjádří.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 pondělí 4. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      24
    • Super
      18
    • Haha
      11
    • Sladký
      8
    • Tvl
      8
    • Cože
      7