Kauza dne: Za snahu prodat fotografie Karla Svobody dostali policisté podmínku

S Kauzou dne se ohlédneme za chamtivostí dvou policistů v případu smrti Karla Svobody. Kolínský soud jim nakonec udělil podmínku, ačkoliv jim hrozil trest odnětí svobody až ve výši jednoho roku. Policisté se provinili tím, že chtěli vydělat peníze prodejem posmrtných fotografií Karla Svobody. Policisté již nikdy nesmějí pracovat pro policii.

Karel Svoboda zemřel z kraje roku 2007. Dne 28. ledna 2007 byl nalezen zastřelený na zahradě své vily v Jevanech. Policie dva dny po jeho smrti potvrdila, že šlo o sebevraždu. A právě kolem policie bylo následně velké pozdvižení.Konkrétně se jednalo o Aleše Sobotku a Ladislava Cháberu, kteří pracovali na obvodním oddělení v Kostelci nad Černými lesy. Oba policisté se zachovali velmi neuctivě, když se snažili prodat posmrtné fotografie Karla Svobody. „Motivem jejich činu byl zřejmě momentální nápad a snaha získat rychle peníze,“ komentoval jejich chování soudce Jiří Kruml.

Fotografie nabízeli bulváru, a to se jim vymstilo. Celá kauza se dostala až k Okresnímu soudu v Kolíně. Sobotkovi i Cháberovi hrozil trest až na rok odnětí svobody. Nakonec vyvázli s pouhou podmínkou. Dodatečným trestem pro ně bylo, že nesmějí už nikdy pracovat u policie: „Že udělali hloupost, jim došlo velmi brzy. Myslím si, že toho dost litují, přišli o hodně, včetně peřiny v podobě renty. V současné době jsou oba bez zaměstnání,“ dodal Ruml.

Vendula Svobodová s Karlem Svobodou.

Vendula Svobodová s Karlem Svobodou.

Z trestu byla konsternována Vednula Svobodová: „Podmínku? Oni dostali půlroční podmínku? Tak to je informace pro ostatní, aby se nebáli udělat něco špatného, protože pak dostanou jen podmínku,“ rozzuřeně podotkla. Odborně se přečinu, který stál policisty kariéru a rentu, říká, porušování povinností dozorčí služby a poškození a zneužití záznamu na nosiči informací.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:34 16. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Sladký
  8
 • Trapas
  5
 • Haha
  3
 • Cože
  3
 • Tvl
  3


Komentáře

Expres.cz